Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie
Association for the support of renewable energy sources
Nám. Sv. Egídia 102/10, 058 01 Poprad
Tel:+421 52 7722626, +421 903 142771
email: asociacia@obnovitelnezdroje.eu
https://obnovitelnezdroje.eu
ENERGETICKÝ OMBUDSMAN o. z. Pod Zečákom 1, 841 03 Bratislava-Lamač, tel.
Energy ombudsman
+421 905 450 643, email: energeticky.ombudsman@gmail.com, www.energetickyombudsman.sk
Dear Madam
President of the European Commission
Ursula von der Leyen
Secretariat-General
European Commission
Rue de la Loi 200/ Wetstraat 200
1049 Bruxelles/Brussel
Belgium
Open letter to European Commission To the attention of
Ursula von der Leyen
Žiadosť o aktualizáciu SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2018/2002 z 11. decembra 2018 o energetickej efektívnosti v súlade s legislatívou na ochranu práv spotrebiteľa
Žiadosť zaslaná na vedomie predsedníčke a poslancom Európskeho parlamentu a Európskej ombudsmanke
Vážená pani predsedníčka Európskej komisie, ako spotrebiteľské organizácie chrániace práva a oprávnené záujmy spotrebiteľov na Slovensku zastupujeme:
a/ Občanov Slovenskej republiky ako konečných odberateľov (spotrebiteľov), ktorí sú vlastníkmi bytov a nebytových priestorov s centrálnym zdrojom tepla, ktorým sa v rozpore s európskou a národnou legislatívou na ochranu spotrebiteľa neefektívne navýšili náklady „vynucovanou“ povinnosťou inštalácie pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov (ďalej len „PRVN“) Electronic heat cost allocator (EHCA) v bytoch osadených na radiátoroch, ktoré ako potvrdzuje stanovisko Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky nie sú určenými (fakturačnými) meradlami tepla v zmysle metrologického zákona (Príloha č. 1).
b/ Občanov Slovenskej republiky (spotrebiteľov), ktorí sú vlastníkmi bytov s individuálnym zdrojom tepla, poškodených schválenou Vyhláškou MH SR č. 503/2022 Z. z. Teplo (služba/tovar) im nikdy nebolo dodané a ani si teplo (tovar/službu) neobjednali. Vlastníci bytov s individuálnym zdrojom tepla sú legálne a v súlade s platnou legislatívou odpojení od dodávok centrálneho zdroja tepla, so súhlasom ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome.
SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2018/2002 z 11. decembra 2018, ktorou sa mení smernica 2012/27/EÚ o energetickej efektívnosti v súčasnosti (ďalej len „Smernica“):
- Už adekvátne nereaguje na hrozbu prehlbovania energetickej chudoby občanov členských štátov EÚ v dôsledku zvyšovania cien energii po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine, čo je v rozpore s bodom č. 23 a 24 Smernice, podľa ktorých už v roku 2018 približne 50 miliónov domácností v Únii bolo postihnutých energetickou chudobou. Viaceré členské štáty vrátane Slovenskej republiky neakceptujú,že opatrenia energetickej efektívnosti musia preto byť ústredným prvkom každej nákladovo efektívnej stratégie na riešenie energetickej chudoby a zraniteľnosti spotrebiteľov, pričom dopĺňajú politiky sociálneho zabezpečenia na úrovni členských štátov. S cieľom zabezpečiť, aby opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti významne znížili energetickú chudobu nájomníkov, mala by sa vziať do úvahy nákladová efektívnosť takýchto opatrení, ako aj ich cenová dostupnosť pre vlastníkov nehnuteľností a nájomníkov, pričom na úrovni členských štátov by mala byť pre takéto opatrenia zaručená primeraná finančná podpora.
- Meranie tepla na vykurovanie podľa čl. 9b, Smernice je v rozpore s európskou a národnou legislatívou na ochranu práv spotrebiteľa, pretože systém pomerového merania spotreby tepla tzv. pomerovými rozdeľovačmi vykurovacích nákladov (ďalej len PRVN) Electronic heat cost allocator (EHCA), ktorý sa používa vo väčšine starších bytových domov a budov, nie je meraním určeným meradlom tepla, čo je v rozpore aj so samotným čl. 9a Smernice, podľa ktorého majú členské štáty zabezpečiť, aby sa koncovým odberateľom a doplňujeme, že aj konečným odberateľom (spotrebiteľom) centralizovaného zásobovania teplom, chladom a teplej úžitkovej vody poskytli meradlá za konkurenčné ceny, ktoré presne zobrazujú ich skutočnú spotrebu energie. Pomerové meranie pomocou PRVN je v rozpore aj s bodom č. 16 Smernice, pretože výsledkom opatrení prijatých členskými štátmi podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/842 (2) nie sú skutočne overiteľné, a merateľné údaje, ktoré PRVN nie sú schopné poskytnúť. Rozpočítavanie nákladov na teplo podľa PRVN je v rozpore s bodom č. 30 Smernice, pretože podľa oznámenia Komisie z 15. júla 2015 s názvom Vytváranie nového prístupu s dôrazom na spotrebiteľov energie v kontexte energetickej únie a stratégie pre vykurovanie a chladenie treba posilniť minimálne práva spotrebiteľov na presné, spoľahlivé, zrozumiteľné a včasné informácie o ich spotrebe energie. Túto požiadavku PRVN nespĺňajú a nikdy nespĺňali. Náklady na obstaranie a montáž PRVN sú preukázateľne neprimerané vysoké k možným úsporám energie, pretože namiesto úspor zvyšujú iba celkové náklady konečných spotrebiteľov, čo spochybňuje hlavný cieľ Smernice a to predovšetkým zvýšiť energetickú efektívnosť. Fakturácia tepla podľa PRVN na Slovensku, ktoré nie sú certifikovaným fakturačným určeným meradlom, je v hrubom rozpore s legislatívou o ochrane spotrebiteľa (č. 250/2007 Z.z. účinný do 30. 06. 2024 a následne zákon č. 108/2024 Z.z.), pretože vlastníci bytov a nebytových priestorov s individuálnym zdrojom tepla sú nútení podieľať sa aj na nákladoch za teplo, ktoré im nikdy nebolo dodané a namerané. Predávajúci nesmie žiadať alebo prijať od spotrebiteľa úhradu za dodaný výrobok, poskytnutú službu alebo poskytnutý elektronický obsah, ktorý si spotrebiteľ neobjednal. Nečinnosť spotrebiteľa po prijatí nevyžiadanej dodávky nemá za následok vznik akýchkoľvek nákladov ani iných povinností pre spotrebiteľa.
Existuje dôvodné podozrenie, že povinnú inštaláciu PRVN, ktoré sa nepovažujú za určené meradlá, presadili lobisti v čase, kedy EÚ predsedalo Dánsko po dohode s Nemeckom, pretože tieto krajiny sú najväčšími výrobcami tejto tzv. meracej a regulačnej techniky. Ako podrobnejšie uvedieme v odôvodnení žiadosti spôsob merania s PRVN bol zavedený pred vyše 30 rokmi, kedy technický vývoj nebol na súčasnej úrovni a preto už nezodpovedá súčasnej dobe. Dnes nie je problém vyrobiť kompaktný merač tepla v kombinácii s termostatickou hlavicou za primeranú cenu, ktorý by spĺňal požiadavky určeného meradla v zmysle európskej a národnej legislatívy o metrológii. Ako preukazujeme v prílohe č. 2., liste Ministerke hospodárstva Slovenskej meranie tepla prostredníctvom kalorimetrického merača tepla KMT – 1, vyrobené firmou TADEAS Tvrdošín, ktoré meria okamžitú hodnotu prestupu tepla na vstupe a výstupe vykurovacieho telesa na radiátoroch v kWh sa na Slovensku v niektorých bytových domoch realizovalo už v roku 2007 a je na škodu, že sa vo výrobe a modernizácii tohto meradla za dostupnú cenu nepokračovalo. Pokiaľ sa určené meradlá pre radiátory nezačnú vyrábať v Európskej únii začne ich vyrábať Čína.
- Inštalácia finančne nákladných diaľkových odpočtov pomerových meradiel studenej vody, teplej vody a PRVN, vrátane zdieľania a mesačného vyhodnocovania dát, ktorý Smernica EÚ nariaďuje povinne len pre byty a nebytové priestory konečných odberateľov na ich vlastné náklady, nie je však povinná v rozpore s bodom č. 22 Smernice pre určené fakturačné meradlá dodávateľov studenej vody, tepla a teplej vody. Z tohto dôvodu by mala Európska prokuratúra prešetriť dôvodné podozrenie z možnej kartelovej dohody ekonomicky silných vodárenských a energetických spoločností, ktorých lobisti presadili prijatie smernice v roku 2018 účelovo tak, aby sa povinnosť monitorovať straty studenej a teplej vody diaľkovým odpočtom fakturačných meradiel v ich vlastníctve nevzťahovala na nich, nakoľko by sa im „údajne“ zvýšili náklady. Súčasný stav, kedy v členských štátoch EÚ absentuje účinné a efektívne meranie - diaľkový odpočet fakturačných meradiel, je v rozpore s bodom č. 22 Smernice, podľa ktorého efektívne hospodárenie s vodami môže výrazne prispieť k úsporám energie. Úniky vody predstavujú 24 % celkovej spotrebovanej vody v Únii a odvetvie energetiky je najväčším spotrebiteľom vody, predstavujúc 44 % spotreby. Mal by sa v plnej miere preskúmať potenciál úspor energie prostredníctvom inteligentných technológií a procesov. Ako zverejnil Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky v roku 2024 vo svojej kontrolnej správe, ročné úniky a straty v potrubiach pitnej vody na Slovensku, ktoré zaplatia v konečnom dôsledku spotrebitelia, predstavujú vyše 50 mil. m3, čo je tretina spotreby. Nevyhovujúca situácia je aj pri monitorovaní strát v rozvodoch teplej vody, ktoré musia zaplatiť koneční spotrebitelia.
Navrhované zásadné body pre novú smernicu EÚ, resp. jej novelu:
- Článok 9a Smernice doplniť tak, že meranie v prípade vykurovania a teplej úžitkovej vody Členské štáty zabezpečia, aby sa nielen koncovým odberateľom (právnickým osobám), ktorí majú v správe byty a nebytové priestory ale aj konečným odberateľom - spotrebiteľom (vlastníkom bytov a nebytových priestorov ) centralizovaného zásobovania teplom a teplej úžitkovej vody poskytli iba určené meradlá za konkurenčné ceny, ktoré musia presne zobrazovať skutočnú spotrebu energie.
- Článok 9b Smernice Pomerové meranie a rozdelenie nákladov v prípade vykurovania a teplej úžitkovej vody
a). V bytových domoch a vo viacúčelových budovách, ktoré majú centrálny zdroj tepla, alebo ktoré sú napojené na systém centralizovaného zásobovania teplom sa na meranie spotreby tepla alebo teplej úžitkovej vody jednotlivo pre každú jednotku v budove nainštalujú individuálne meradlá, ktoré sú certifikovanými určenými meradlami ak je to technicky možné a nákladovo efektívne z hľadiska primeranosti vzhľadom na možné úspory energie.
b). Pri zateplených budovách s energetickým certifikátom ak použitie individuálnych určených meradiel nie je technicky možné alebo meranie spotreby tepla v každej jednotke budovy nie je nákladovo efektívne, môžu sa na základe rozhodnutia konečných odberateľov (spotrebiteľov) použiť alternatívne nákladovo efektívne spôsoby merania spotreby tepla.
3. Článok 9c Smernice Požiadavka diaľkového odpočtu
Diaľkový odpočet pomerových meradiel studenej vody, tepla, chladu a teplej vody určenými meradlami je pre konečných odberateľov povinný len v prípade, ak je zabezpečený diaľkový odpočet fakturačných určených meradiel dodávateľa studenej vody a fakturačných meradiel dodávateľa tepla, chladu a teplej vody, čím sa ruší ustanovenie čl. 9c Smernice EÚ 2018/2002 z 11. decembra 2018. Bez toho, aby bol diaľkový odpočet povinne inštalovaný v prvom rade u dodávateľov, je vynucovanie tejto povinnosti od konečných odberateľov - spotrebiteľov diskriminačné a neetické.
Požiadavka finančne nákladného diaľkového odpočtu ako potvrdili skúsenosti z praxe je pre konečných spotrebiteľov neefektívna pretože náklady sú neprimerané k očakávaným úsporám. Pre porovnanie náklady na 50 -bytový dom predstavujú na Slovensku cca 25 000 eur. Je preto efektívnejšie investovať do výmeny izolácii rozvodov teplej vody a do inštalovania obnoviteľných zdrojov, tepelných čerpadiel a fotovoltických zariadení, čo konečným odberateľom prinesie okamžité reálne zníženie nákladov.
Smernica v bode č. 43 pritom deklaruje, že Energiou, ktorá sa na budovách alebo v nich získava z obnoviteľných zdrojov, sa znižuje množstvo energie dodávanej z fosílnych palív. Znižovanie spotreby energie a využívanie energie z obnoviteľných zdrojov v sektore
budov sú významnými opatreniami na znižovanie energetickej závislosti Únie, ako aj emisií skleníkových plynov v Únii, najmä vzhľadom na ambiciózne ciele v oblasti klímy a energetiky stanovené do roku 2030, ako aj na globálny záväzok prijatý v kontexte Parížskej dohody. Na účely svojej povinnosti kumulatívnych úspor energie môžu členské štáty s cieľom splniť svoje požiadavky úspor energie zohľadniť v relevantných prípadoch úspory energie vyplývajúce z energie z obnoviteľných zdrojov získanej na budovách alebo v nich na vlastnú spotrebu.
S bodom č. 43 Smernice bezprostredne súvisí aj bod č. 11. o ochrane životného prostredia. Opatrenia na zlepšenie energetickej efektívnosti majú tiež pozitívny vplyv na kvalitu ovzdušia, pretože energeticky efektívnejšie budovy prispievajú k zníženiu spotreby vykurovacích palív vrátane tuhých vykurovacích palív. Opatrenia energetickej efektívnosti tak prispievajú k zlepšovaniu kvality ovzdušia vnútri aj vonku a nákladovo efektívnym spôsobom pomáhajú plniť ciele politiky Únie v oblasti kvality ovzdušia stanovené najmä smernicou Európskeho parlament a Rady (EÚ) 2016/2284 (3).
- Článok 11a Náklady na prístup k informáciám o meraní, vyúčtovaní a spotrebe tepla, chladu a teplej úžitkovej vody
Členské štáty majú podľa odseku 1 zabezpečiť, aby koneční spotrebitelia dostávali všetky svoje vyúčtovania a informácie o vyúčtovaní spotreby energie bezplatne a aby koneční spotrebitelia mali primeraný a bezplatný prístup k svojim údajom o spotrebe. V rozpore s uvedeným je odsek 2.Bez ohľadu na odsek 1 tohto článku sa rozdelenie nákladov na informácie o vyúčtovaní individuálnej spotreby tepla, chladu a teplej úžitkovej vody v bytových domoch a viacúčelových budovách podľa článku 9b vykonáva na báze neziskovosti. Náklady spojené so zadaním uvedenej úlohy tretej strane, akou je napríklad poskytovateľ služby alebo miestny dodávateľ energie, pokrývajúc meranie, rozdelenie a vyúčtovanie skutočnej individuálnej spotreby v uvedených budovách, sa môžu preniesť na konečných spotrebiteľov, pokiaľ sú tieto náklady primerané.
Súčasná prax potvrdzuje, že koneční odberatelia (spotrebitelia) sa musia podieľať na nákladoch tzv. servis Meracej a regulačnej techniky, čo je náklad aj za diaľkový prenos údajov z meradiel a ich vyhodnocovanie každý mesiac čo im v konečnom dôsledku neefektívne zvýšilo celkové náklady za dodávku studenej vody, tepla a teplej vody, pričom koneční spotrebitelia nezistia z týchto údajov koľko budú za daný mesiac platiť za energie pretože rozúčtovanie nákladov sa robí raz ročne.
Odôvodnenie:
Aplikácia Smernice EÚ 2018/2002 má medzinárodný rozmer, pretože jej účelový výklad bol dôvodom prijatia vyhlášky Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 503/2022 Z.z. o rozúčtovaní tepla a teplej vody bývalým ministrom hospodárstva Slovenskej republiky Karlom Hirmanom v roku 2022. Vyhláška vyvolala závažný celospoločenský problém, ktorým je poškodenie, podľa medializovaných údajov asi 30 000 vlastníkov bytov a nebytových priestorov s individuálnym zdrojom tepla. V súčasnosti hrozí množstvo súdnych sporov voči konečným odberateľom za nezaplatenie neoprávnene vyfakturovaných nedoplatkov. Bol podaný podnet prezidentovi Slovenskej republiky a verejnému ochrancovi práv na podanie návrhu Ústavnému súdu Slovenskej republiky na začatie konanie o nesúlade právnych predpisov podľa čl. 125 Ústavy Slovenskej republiky. Poškodení vlastníci bytov a nebytových priestorov s individuálnym zdrojom tepla pripravujú hromadnú žalobu proti štátu o náhradu škody spôsobenej nesprávnym úradným postupom. Informácie vrátane video reportáži televízií sú zverejnené na webovej stránke http://www.szcpv.org/pd/eko/spd2.html
Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 503/2022 Z.z. je preukázateľne v rozpore s národnou legislatívou na ochranu práv spotrebiteľa a Smernicou EÚ č. 2018/2002 z 11. decembra 2018 a to z dôvodu, že odo dňa jej účinnosti, t. j. od 1. januára 2023 sa na jej základe od vlastníkov v bytovom dome s individuálnym zdrojom tepla na vykurovanie retroaktívne vymáhajú úhrady za nevyžiadanú a neodobranú dodávku tepla z centrálneho zásobovania teplom na základe fikcie odberu tepla (tzv. prechodové teplo) definovaného vyhláškou č. 503/2022 Z.z., podľa ktorej byty nenapojené na centrálne zásobovanie teplom s individuálnym vykurovaním údajne odoberajú teplo z tohto centrálneho systému a preto sú povinné podieľať sa na spotrebe vykurovania bytového domu. Úhrady sa vykonávajú na základe prepočtu pomeru základnej a spotrebnej zložky podľa Pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov inštalovaných na radiátoroch vlastníkov bytov pripojených k centrálnemu zdroju tepla, bez presných merateľných údajov skutočnej spotreby energie. Vyžadovanie úhrad za fiktívnu dodávku tepla do bytov odpojených od centrálneho zásobovania teplom je protizákonné nielen z legislatívneho pohľadu, ale aj z pohľadu rešpektovania vedeckých poznatkov a fyzikálnych zákonov ako potvrdzuje „Analýza rozpočítania nákladov za vykurovanie v bytovom dome Gen. M. R. Štefánika 364/52-54, STARÁ TURÁ za rok 2023 https://www.energie-portal.sk/Dokument/rozpocitanie-vyuctovanie-naklady-teplo-vykurovanie-vyhlaska-110909.aspx a Štúdia ČVUT „Zpracování podkladů pro vyhodnocení dopadů při změně pravidel pro rozúčtování nákladů na vytápění - ve vztahu k současným legislativním požadavkům podle vyhlášky č. 269/2015 Sb.“ publikovaná na webovej stránke Ministerstva pro místní rozvoj ČR https://mmr.gov.cz/getmedia/8c3b5927-f2db-4d95-91b3-94ddb0d9ff3d/230616-MMR-souhrnna_zprava_rev-230731.pdf.aspx%3Fext%3D.pdf
Týmto došlo podľa nášho názoru, k protizákonnej a protiústavnej diskriminácii a spôsobeniu škody vlastníkom v bytových domoch s individuálnym zdrojom tepla oproti vlastníkom v bytových domoch s centrálnym zdrojom tepla. Vyúčtovanie tepla a teplej vody pre slovenské domácnosti, drobných živnostníkov a sociálne zariadenia za rok 2023, tak vyvolalo ostré protesty dotknutých a poškodených. Prijatím vyhlášky č. 503/2022 Z.z. vzniklo rozsiahle spoločenské napätie, prerastajúce do politickej oblasti, pretože sa bytostne dotýka cca 1 300 000 obyvateľov, rodín a malých prevádzok, vrátane seniorov, ktorí sú závislí na monopolných centrálnych zdrojoch teplárenských spoločností.
Vyhláška trestá tých vlastníkov bytov a živnostníkov, ktorí sa v dobrej viere a v snahe znížiť si energetické náklady legitímne odpojili od centrálneho zdroja tepla. Títo vlastníci nemali žiadnu možnosť slobodného rozhodnutia vo voľbe dodávateľa tepla a teplej úžitkovej vody, ktorým je monopolný a jediný dodávateľ, teda nemali možnosť výberu cenovo lepšieho dodávateľa. Viacerí títo vlastníci bytov s individuálnym zdrojom tepla na rozdiel od monopolného dodávateľa pre zníženie celkových nákladov na energie využili aj obnoviteľné zdroje energie.
Pritom samotná Smernica o energetickej efektívnosti v článku 7a, Povinné schémy energetickej efektívnosti v odseku 3 uvádza: Ak sú za povinné subjekty podľa odseku 2 určené maloobchodné energetické spoločnosti, členské štáty zabezpečia, aby maloobchodné energetické spoločnosti pri plnení svojej povinnosti nevytvárali prekážky, ktoré spotrebiteľom znemožňujú zmeniť jedného dodávateľa na druhého.
Hlavným dôvodom prijatia vyhlášky č. 503/2022 Z.z., ktorá sa odvoláva na Smernicu, bol spôsob pomerového merania spotreby tepla tzv. Pomerovými rozdeľovačmi vykurovacích nákladov.
Na problém a negatívne následky tohto spôsobu rozpočítavania nákladov upozorňovali odborníci už v roku 2003 ako potvrdzuje analýza s názvom „Pomerové rozdeľovanie nákladov na vykurovanie bytov =dotácie susedov?“ uverejnená v Magazín Energia 1/2003. Pri analýze konkrétnych rozpočítaní boli zistené rozdiely, ktoré sú v rozpore so základnými fyzikálnymi zákonmi. Podstatnú úlohu hrá práve zvolený pomer základnej a spotrebnej zložky. Preukázalo sa, že čím bola spotrebná zložka podľa dielikov PRVN vyššia, tým vyššie boli rozdiely v nákladoch na teplo, pričom paradoxne byty s maximálnymi nákladmi neboli energeticky nevýhodne situované byty na najvyšších podlažiach, resp. na prízemí alebo severnej strane bytového domu. Na druhej strane tieto rozdiely nevznikali pri rozpočítavaní s vyšším pomerom základnej zložky (podľa vykurovacej plochy). Analýza potvrdila, že niekoľkonásobné rozdiely v poplatkoch za „najteplejší“ a „najstudenší“ byt nemajú opodstatnenie.
Tvorcovia vyhlášky č. 503/2022 Z.z. t. j. Ministerstvo hospodárstva si bolo tohto problému od začiatku tvorby vyhlášky vedomé, preto direktívne obmedzilo ľubovoľné schvaľovanie pomeru spotrebnej zložky a základnej zložky vlastníkmi bytov a nebytových priestorov a obmedzili ho na 40% podľa spotrebnej zložky, teda podľa dielikov PRVN, teda tak, aby základná zložka bola 60%.
Niekoľkonásobným rozdielom pri platbách chceli zabrániť zmenou vyúčtovania tak, že maximálna platba „najdrahšieho“ bytu nesmie prekročiť 2,5 násobok „najlacnejšieho“ bytu. Týmto sa schvaľovanie pomeru 60/40 stalo irelevantným pretože, aby to bolo možné dodržať, musela sa automaticky zvýšiť základná zložka podľa plochy bytu. V niektorých prípadoch to bolo aj vyše 80% podľa základnej zložky, kedy sa už finančne nákladne diaľkové odpočty PRVN stávajú nákladovo neefektívnymi, pretože len zvyšujú celkové náklady vlastníkov, ktoré sú vyššie ako úspory.
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky s poukazom na Smernicu EÚ odmietlo náš návrh na novelu vyhlášky č. 503/2022 Z.z., aby sa rozúčtovanie tepla na kúrenie pre konečných odberateľov (spotrebiteľov) ustanovilo iba podľa určených (fakturačných) meradiel tepla, ktoré presne a správne merajú teplo alebo podľa plochy bytu a nebytového priestoru, keďže PRVN nespĺňajú podmienky určeného fakturačného meradla ani podľa Zákona č. 157/2018 Z. z. o metrológii ani podľa zákona č. 56/2018 Z. z. o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu. Novelu vyhlášky v roku 2024 pre vyúčtovacie obdobie za rok 2024 chce ministerstvo riešiť len kozmetickými úpravami bez systémového riešenia, ktoré by malo byť v súlade s európskou a slovenskou legislatívou o ochrane spotrebiteľa. Tento postup bude opäť v neprospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov a v prospech obchodných záujmov monopolných dodávateľov tepla, teplej vody, studenej vody a výrobcov a dodávateľov meracej a regulačnej techniky.
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky odmietlo návrh na odstúpenie od pomerového merania spotreby tepla pomocou PRVN čím by sa zabezpečilo presné a objektívne meranie tepla určeným meradlom v bytoch slovenských spotrebiteľov a zabránilo obchodným špekuláciám s PRVN.
Ministerstvo odmietlo návrh na vyhlásenie verejnej súťaže na výrobu kompaktného certifikovaného určeného merača tepla v kombinácii s termostatickou hlavicou inštalovaným na prívodnom potrubí vykurovacieho telesa, čím by sa zabezpečilo presné a objektívne meranie aj prietoku tepla, čo by zabránilo praktikám s ovplyvňovaním PRVN konečnými spotrebiteľmi.
Rovnako nebol akceptovaný list zástupcov spoločenstva vlastníkov bytov odoslaný ministerke hospodárstva Slovenskej republiky Denise Sakovej, v ktorom boli uvedené praktické skúsenosti bytového domu z merania spotreby tepla bytového domu kalorimetrickým spôsobom v kWh kalorimetrickým meračom tepla KMT – 1, vyrobeným na základe chráneného patentu firmou TADEAS na Slovensku. Toto meradlo od roku 2007 až do súčasnosti na rozdiel od PRVN meria presnejšie okamžitú hodnotu prestupu tepla na vstupe a výstupe vykurovacieho telesa na radiátoroch.
Ministerstvo o modernizáciu a doplnenie meradla aj o meranie prietoku, následnú certifikáciu a výrobu tohto meradla za dostupnú cenu neprejavilo záujem a naďalej zotrváva na spôsobe rozúčtovania nákladov podľa Pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov.
Ak sa v krajinách EÚ nájde výrobca schopný za rozumnú cenu vyrobiť kompaktný merač tepla kombinovaný s termostatickou hlavicou pre radiátory chránený patentom, EÚ sa stane svetovým lídrom v inovácii meracej a regulačnej techniky. Pokiaľ sa tak nestane je len otázkou času kedy tieto meradlá začne vyrábať Čína, ktorá už v súčasnosti ohrozuje konkurencieschopnosť EÚ.
Na základe uvedených dôvodov navrhujeme aktualizáciu Smernice tak, aby sa odstránilo:
- diskriminačné znevýhodňovanie konečných odberateľov (spotrebiteľov) povinnou inštaláciou diaľkového odpočtu pomerových meračov studenej a teplej vody a pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov
- zvýhodňovanie dodávateľov studenej vody, tepla a teplej vody pre ktorých diaľkové odpočty fakturačný meradiel spotreby nie sú doposiaľ povinné
- nesúlad Smernice s európskou a národnou legislatívou na ochranu práv spotrebiteľa, čím by sa zabránilo poškodzovaniu konečných odberateľov (spotrebiteľov)
- fakturačné meranie a rozúčtovanie tepla pomocou Pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov, čím by sa zabezpečilo, aby fakturačné meranie a rozúčtovanie tepla bolo povinné len certifikovanými určenými meradlami tepla, ktoré presne a objektívne merajú spotrebu tepla
JUDr. Monika Jankovičová, predseda František Bednár
ENERGETICKÝ OMBUDSMAN o. z. podpredseda APOZE
Prílohy:
- Odpoveď na žiadosť o sprístupnenie informácií z Úradu pre normalizáciu, metrológiu
- List odoslaný ministerke hospodárstva Slovenskej republiky - Podklady k novelizácii vyhl. č. 503/2022 Z. z., dlhoročné poznatky a skúsenosti bytového domu z merania spotreby tepla bytového domu kalorimetrickým spôsobom v kWh
|
|