Hlavná stránka

Výzva vlastníkom bytov bytových domov

Je najvyšší čas žiadať náhradu za poškodzovanie spotrebiteľov dodávateľmi teplej vody, pretože na systém rozúčtovania a straty v rozvodoch doplácajú koneční spotrebitelia!

Zdieľaj  | 
You can translate the content of this page by selecting a language in the select box.
 

           Na podozrenie z podvodného konania som upozornil v blogu s  názvom. „Pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov = podvod storočia a okrádanie legalizované štátom“. https://fb102.blog.pravda.sk/2024/07/25/pomerove-rozdelovace-vykurovacich-nakladov-podvod-storocia-a-okradanie-legalizovane-statom
               
                Ak si na portály https://www.finstat.sk/ pozriete zisky teplárenských spoločností, tieto  by boli sotva dosiahnuté bez prijatia takej legislatívy, ktorá umožňuje aj poškodzovať  spotrebiteľov. Po doručení rozúčtovaní tepla a teplej vody v bytových domoch za rok 2023 na základe Vyhlášky č. 503/2022 Z. z. (ďalej len „vyhláška“),  z dielne bývalého ministra hospodárstva Karla Hirmana  viaceré média informovali o nespokojnosti spotrebiteľov s aplikáciou vyhlášky. Pochybnosti vyvoláva aj legitimita vyhlášky, ktorú podpísal Karel Hirman 19. 12. 2022, teda až po odvolaní vlády Eduarda Hegera prezidentkou Čaputovou 16. 12. 2022.
 
                Zásadným problémom spornej vyhlášky nie je len problematika nákladov tepla na vykurovanie ale aj  systém rozúčtovania zvýšenej základnej zložky nákladov na teplú vodu a systém merania spotreby v bytových domoch bez domových odovzdávacích staníc (DOST).

          Je potrebné povedať, že náklady na teplú vodu tvoria vyše 40% celkových nákladov za dodávku tepla a pri stúpajúcej cene vody  onedlho dosiahnu polovicu nákladov.  Potom čo  Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ďalej len „ÚRSO“) po zvýšení fixných platieb za rezervovanú kapacitu pri elektrine, presadil  zmeny cenovej regulácie, ktorá dovoľuje zvyšovanie ceny vody o 20 %  a stočné o 10%,  Východoslovenská vodárenská spoločnosť  už zvýšila cenu vody a je len otázkou času, kedy tak urobia aj ostatné.
https://openiazoch.zoznam.sk/energetika/vychodoslovenska-vodarenska-spolocnost-zvysuje-ceny-za-vodu/  Položme si otázku o koľko by sa zvýšili  náklady za dodávku  vody keby sa smernica EÚ o povinných diaľkových  odpočtov meračov  v bytoch koncových spotrebiteľov týkala aj odpisov vodomerov, ktoré vodárenské spoločnosti, niektoré zo zahraničnou účasťou, odpisujú ako v 19. storočí strčením tyče  zo zväčšovacím sklom do vodomernej šachty?!
                Očakávajme, že po ukončení tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu, sa zvýši jeho cena a po avizovanom zrušení regulovaných cien dôjde aj k zvýšeniu ceny tepla. Zatiaľ čo náklady na vykurovanie  sú sezónne a závisia od toho či bude mierna zima, náklady na teplú vodu (ďalej len „TV“) sú celoročné a dajú sa ovplyvniť len znížením spotreby na úkor komfortu a kvality života.  

               

Ako to teda na Slovensku legislatívne vyzerá s rozúčtovaním nákladov na TV pre bytové domy?

Rozúčtovanie nákladov na  TV sa delí na základnú zložku, ktorá tvorí 20% celkových nákladov na ohrev, ktorá sa rozpočítava na počet bytov. V praxi to znamená, že aj keď má spotrebiteľ nulovú spotrebu zaplatí svoj podiel z 20 % spotreby.  80 % nákladov tvorí spotrebná zložka, podľa spotreby nameranej bytovým vodomerom.  Zvýšenie základnej sadzby z 10 % na 20% od 1. 1. 2017 presadili  lobisti v snahe demotivovať spotrebiteľov, aby si nezriaďovali vlastný ohrev TV.  Doplatili na to hlavne sociálne odkázaní a dôchodcovia, ktorí v snahe šetriť majú ročnú  spotrebu 1-2 m3, a k tomu musia zaplatiť podiel základnej zložky často aj viac ako 80 eur. Čím je počet bytov nižší tým je základná zložka na jeden byt vyššia.  Názorne to vidieť na tabuľke porovnania nákladov na TV dvoch bytových domov na spoločnom okruhu s ktorých má jeden svoj vlastný obnoviteľný zdroj na ohrev TV.
 Z dôvodu sociálnej spravodlivosti  je preto potrebné vrátiť sa k nastaveniu základnej zložky na 10 %, tak ako to bolo do 1. 1. 2017.

Poznámka:
Koncovú cenu nákladov na ohrev jedného m3 si jednoducho vypočítate ak podelíte náklady v eur spotrebou TV v m3.

Hoci sa podľa  ustanovenia § 10 ods. 2  vyhlášky od 1. 1. 2023 základná zložka nerozpočítava medzi konečných spotrebiteľov, ktorí sa odpoja od spoločných rozvodov teplej vody, ak sa tak stalo na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov, správcovské spoločnosti ju však týmto spotrebiteľom  vo vyúčtovaní za rok 2023 zarátali.   Tí ktorí nepodali reklamáciu mali smolu pretože zaplatili v rozpore so zákonom.

Poškodzovanie spotrebiteľov v bytových domoch bez Domových odovzdávacích staníc (DOST) v ktorých na Slovensku býva väčšina konečných spotrebiteľov

                Podľa § 17 ods. 1 písm. a), písm. d) zákona č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike a vyhlášky na meranie  TV je dodávateľ povinný:
- “merať množstvo spotrebovaného tepla na prípravu teplej vody určeným meradlom v mieste jej prípravy,” § 17 ods. 1 písm. a)
- “na vstupe do ohrievača teplej vody merať určeným meradlom množstvo dodanej studenej vody.”  § 17 ods. 1 písm. d)


Laicky povedané, dodávateľ  má povinnosť mať na mieste prípravy TV (kotolni) umiestnený len merač tepla pre celý okruh bytových domov do ktorých dodáva TV a  merač spotreby studenej vody z ktorej sa pripravuje TV.  Z týchto dvoch údajov je možné vypočítať len mernú spotrebu na celom okruhu, nie však na jednotlivom bytovom dome.

Spoločenstvo vlastníkov bytov (ďalej len „SVB“) alebo správcovská spoločnosť poskytne dodávateľovi TV údaje o spotrebe bytových vodomerov TV za celý rok a rozdiel medzi súčtom bytových vodomerov a meradlom spotreby studenej vody na prípravu TV  tvorí tzv. koeficient v ktorom sú zarátané všetky úniky vody a cirkulačné straty. Tento rozdiel zaplatia spoločne všetci koneční spotrebitelia. V praxi to znamená, že nie je možné zistiť veľkosť úniku vody v teplovodnom kanály, ani v jednotlivom bytovom dome, ani aké sú cirkulačné straty v rozvodoch na ktoré sa poskladajú všetci. Pokiaľ sa nájdu chytráci, ktorí ovplyvňujú bytové vodomery, všetky straty zaplatia ostatní spotrebitelia.  Za súčasného stavu je úplne jedno či sa bude vyhodnocovať spotreba a náklady na TV ročne alebo mesačne. Dodávam, že spracovanie údajov na mesačnej báze opäť navýši náklady spotrebiteľov a bude ďalšou zbytočnou byrokraciou.

Hlavným cieľom Smernice Európskeho parlamentu a rady (EÚ) 2018/2022 z 11. 12. 2018 má byť zvýšenie energetickej efektívnosti a zníženie celkových nákladov za energie. Vyhláška č. 503/2022 Z. z., ktorej tvorcovia sa odvolávajú na túto smernicu, však v rozpore so smernicou   nerieši problém zvýšenia energetickej efektívnosti pri dodávke TV čoho dôkazom je ustanovenie § 17 ods. 1 písm. b)zákona č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike, v ktorom sa uvádza, že  dodávateľ je povinný  merať množstvo dodanej teplej vody na odbernom mieste určeným meradlom, ak o to požiadajú všetci odberatelia, ktorým dodávateľ dodáva teplú vodu z jedného spoločného miesta jej prípravy do jedného roka od doručenia žiadosti.“

Jednoducho povedané, ak chcú koneční spotrebitelia, aby platili len za teplú vodu, reálne dodanú do ich bytového domu a aby zistili, či neplatia aj za úniky v teplovodnom kanály,  úniky v rozvodoch bytového domu a cirkulačné straty, musia všetci z okruhu  požiadať, aby im v bytovom dome dodávateľ inštaloval merač spotreby TV. 
  Touto legislatívnou úpravou sa dodávateľ zbavil povinnosti inštalovať merač spotreby TV do bytového domu, pretože je prakticky nemožné, aby sa všetci koneční spotrebitelia na celom okruhu na tom dohodli, keďže sa často nevedia dohodnúť ani na riešení problémov v rámci jedného bytového domu, nie to na celom okruhu s viacerými bytovými domami.

Týmto postupom je smernica EÚ na Slovensku postavená na hlavu. Na jednej strane direktívne núti konečným spotrebiteľov k inštalácii nákladných diaľkových odpočtov  vodomerov a pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov (ďalej len „PRVN“) na radiátoroch, ktoré nie sú ani určenými meradlami a v protiklade s tým umožňuje dodávateľom energie  poškodzovať spotrebiteľov  zvyšovaním ich celkových  nákladov, čo je v rozpore so smernicou EÚ, zákonom na ochranu spotrebiteľa a ďalšími zákonmi.
Aplikácia uvedenej smernice v praxi prebieha v duchu: zisky pre podnikateľské subjekty sú striktne kapitalistické  ale náklady na merače a straty po socialisticky zaplatia koncoví spotrebitelia.  Boľševický systém  diaľkových odpočtov -vse rovno, platí len na obyčajných ľudí nie však pre teplárenské a vodárenské spoločnosti. 
Digitalizácia merania spotreby má prebiehať smerom od dodávateľa ku konečnému spotrebiteľovi. V skutočnosti je to opačne, pričom spotrebitelia musia mať možnosť prístupu k zdieľaným údajom z fakturačných meradiel dodávateľa tepla, TV, SV a následne si ich porovnávať s údajmi meradiel v bytoch. Pokiaľ tomu tak nebude je to len zvyšovanie celkových nákladov spotrebiteľov a výnosný zárobkový podnik pre podnikateľské subjekty.

Na mieste je teda otázka, prečo  Ministerstvo hospodárstva SR zaviedlo  povinnosť inštalácie merača TV v bytovom dome až po dvoch rokoch, teda od 1. januára 2025 ako potvrdzuje znenie ustanovení § 17 ods. 1 písm. b) a § 38ae ods. 8 zákona č . 657/2004 Z. z. : “Dodávateľ, ktorý dodáva teplo v teplej vode, je povinný merať množstvo dodanej teplej vody na odbernom mieste určeným meradlom od 1. januára 2025.”

Dovolím si silne zapochybovať o tom, že táto zákonná požiadavka bude od 01. 01. 2025 dodávateľmi splnená! Vlastníci bytov by mali preto v tomto prípade ihneď podať  sťažnosť na dodávateľa pre porušenie povinností, ktoré mu ukladá vyhláška a zákon o tepelnej energetike.

Keďže bývalý minister hospodárstva Karel Hirman a jeho „experti“ na to sotva poskytnú odpoveď, preto odpovedám sám.
Zabezpečenie efektívneho merania nákladov na TV podľa smernice EÚ by totiž znamenalo zvýšené náklady pre dodávateľov za inštaláciu meračov spotreby TV na bytových domoch, ktoré by odhalili úniky v teplovodných rozvodoch, ktorých odstránenie by si vyžadovalo ďalšie investície do ich rekonštrukcií. 

Súčasný stav nemotivuje vlastníkov bytov, aby investovali do výmeny starých rozvodov TV a ich izolácii, čo by im znížilo cirkulačné straty a konečné náklady na TV aj o vyše 20%. Investícia do výmeny rozvodov TV by priniesla zníženie nákladov len  ak by  tak urobili  všetky bytové domy v okruhu. Dodávateľ o to ale nemá záujem, pretože by na ohrev TV  spotreboval menej tepla, čím by sa mu znížil zisk. 

Z praxe sú známe prípady, kedy SVB dlhodobo neúspešne urgovalo  úniky TV v teplovodných rozvodoch, keďže koeficient mali vyšší ako 20%. Z dôvodu neriešenia problému sa rozhodli pre vlastný ohrev TV tepelnými čerpadlami vzduch – voda, čím sa im znížili náklady na TV  o vyše 60%. Výmenou rozvodov  TV v bytovom dome a účinnou izoláciu v kombinácii s riadením cirkulačného čerpadla TV podľa teploty vratnej vody je možné znížiť náklady na TV o 20-30%.

Je chybou dodávateľov, že neinštalujú  resp. nevyužívajú už existujúce Domové odovzdávacie stanice, ktoré sú ideálne na využitie obnoviteľných zdrojov energie s využitím termosolárnych systémov na ohrev TV, resp. ich kombináciou s fotovoltickým zariadením.  Ak by na základe mandátnej zmluvy tieto zariadenia spravovali, teplo z CZT by bolo efektívnym záložným zdrojom. Navrhoval som to energetickej spoločnosti v Poprade, ktorá o správu OZE na bytových domoch neprejavila záujem, pretože pre dodávateľov je jednoduchšie a pohodlnejšie reagovať na  energetickú krízu zvýšením ceny tepla. 

Energetický Ombudsman o. z. a Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov, (APOZE) v spolupráci so Sekciou na podporu demokracie a dodržiavania základných ľudských práv, medzi ktoré patrí aj právo na ochranu spotrebiteľa a ochranu majetku,  zastupujú už vyše 100 spotrebiteľov poškodených Vyhláškou č. 503/2022 Z. z., ktorí zvažujú hromadnú žalobu  o náhradu škody spôsobenej nesprávnym úradným postupom.
Je najvyšší čas, aby sa svojic h práv domáhali aj vlastníci bytov a nebytových priestorov s centrálnym zdrojom tepla a podporili náš návrh na opravu  vyhlášky ako aj jej novelu, ktorý bude po predložení Ministerstvu hospodárstva SR zverejnený na webovej stránke Energetický Ombudsman o.z. a APOZE. V prípade, že nebude vyhláška opravená, resp.  novelizovaná, pridali sa k hromadnej žalobe s náhradou škody, čo je možné žiadať spätne tri roky pozadu. Bližšie informácie poskytnem každému kto o to prejaví záujem ak mi pošlete správu na  emailovú adresu :   szcpv@szcpv.org

Členom Sekcie na podporu demokracie a dodržiavania základných ľudských práv  poskytneme podporu a rady ako účinnými opatreniami v oblasti izolácii a inými spôsobmi, znížiť náklady  za energie, vrátane praktických skúseností s využitím obnoviteľných zdrojov energie s primeranou návratnosťou investície.

                                                                    František Bednár


hlavna stranka