hlavna stranka
MUKL-INDEX stránky nezávislého informačno-politického portálu Svetového združenia bývalých politických väzňov.
Redakčná rada: 
Elena Bačkorová, František Bednár
Oznámenie pre členov Svetového združenia bývalých politických väzňov
Evidujeme vyše 140 prípadov našich členov, ktorým zahynuli rodičia v bývalom ZSSR a nepožiadali ÚPN o vydanie preukazu In memoriam. Je preto nutné podať čo najskôr na adresu Ústav pamäti národa, Miletičova 19 P. O. Box 29 , 820 18 Bratislava 218, vyplnenú ŽIADOSŤ O PRIZNANIE POSTAVENIA ÚČASTNÍKA PROTIKOMUNISTICKÉHO ODBOJA PODĽA ZÁKONA č.219/2006 Z.z.
Prečítať celé

Výzva Sekcie podpory demokracie a dodržiavania základných ľudských práva a slobôd
Zastavme výpredaj Slovenska a nedovoľme vagabundom ukladať ich špinavé peniaze do nehnuteľností!

Politikom sa neverí-politikov je nutné kontrolovať!
  Prečítať celé

Potrebujeme štátnikov! Stavebné šialenstvo ničí všetko, kvôli čomu stojí za to žiť
Po developorskom barbarstve a najmä devastácii Vysokých Tatier je najvyšší čas, aby sa zobudili aj ľudia na Slovensku a ochranári prestali byť považovaní za bojovníkov s veternými mlynmi, ktorí sú ostatným len na posmech.
Tam, kde kedysi bývala orná pôda, sú dnes viac či menej potrebné budovy a vedľa nich stoja priemyselné ruiny. Kríza v Corone nám mala ukázať, aké dôležité sú dodávky potravín z regiónu. Preto nechajte poľnohospodárov žiť a nenúťte ich, aby sa vzdali poľnohospodárstva a predávali svoje pozemky, aby prežili."
Prečítať celé


Výstižný a aj pre Slovensko aktuálny príhovor bývalého elitného stíhacieho pilota plk. v.z. Václava Vaška na pietnej spomienke pri pamätníku vojnových letcov v Žatci
Ale, slovy Jana Wericha, opět bylo a je všechno jinak. Namísto odstranění totalitních metod života a vytvoření lepší společenské a ekonomické nadstavby v sice nijak zvlášť bohatém, leč naprosto nezadluženém a ve všech základních atributech soběstačném státě, se Československo a následně Česko, za jehož svobodu jste bojovali, neskutečně rychle proměnilo v Klondajk, plný zlatokopů a zlodějů ve velkém. Dnes Čechům v Česku nepatří takřka nic a jsme doslova nuceni se řídit nesmysly, vzešlými z choromyslných mozků Evropské komise a Evropského Parlamentu, po vzoru dřívější RVHP.
Prečítať celé


Pietna spomienka pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu v Poprade
16. novembra 2021 v predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu si Svetové združenie bývalých politických väzňov v spolupráci s Okresným úradom v Poprade uctilo obete komunizmu položením vencov k pamätným tabuliam umiestneným na budove Okresného úradu a Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity na Nábreží Jána Pavla II. v Poprade. Na pietnej spomienkovej akcii sa zúčastnili. Poslankyňa NR SR PaedDr. Mária Šofranko, prednosta Okresného úradu Poprad Dr. Jozef Bednár, ktorý pietnu spomienku moderoval, prednostka OÚ Spišská Nová Ves Ing. Mária Dudžáková, prednosta OÚ Levoča Ing. Marián Smorada, prednosta OÚ Snina PaedDr. Evald Štofik, prednosta OÚ Gelnica Mgr. Peter Baloga.
Prečítať celé


Protest Svetového združenia bývalých politických väzňov proti postupu Európskej únie proti Poľskej republike
Európska komisia a Európsky parlament však na každú sťažnosť a podnet pre porušovanie princípov právneho štátu v Slovenskej republike reaguje tvrdením, že európska legislatíva neumožňuje zasahovať do legislatívy členských štátov Európskej únie pretože základnou zásadou právneho štátu je, že orgány prokuratúry a súdov týchto štátov sú nezávislé.
V rozpore s tým ale Európska komisia a Európsky parlament neprimerane a hystericky reaguje na každú sťažnosť proti krokom poľskej vlády a zasahuje do nezávislosti legislatívy Poľskej republiky a rozhodnutí poľského ústavného súdu.
Prečítať celé


Dcére partizána a politického väzňa Pavla Lučanského priznala Slovenská republika nedôstojný dôchodok 24 eur
Pani Anna Jablonovská má v živote neskutočnú smolu, pretože sa stala obeťou, ktorá vypadla zo zákona. Na žiadne odškodnenie týkajúca sa účastníkov boja za národné oslobodenie nemá nárok. Ministerstvo obrany SR zamietlo jej žiadosť o prenos práv účastníka odboja z jej otca na ňu, pretože to neumožňuje legislatíva. Odškodnenie za osem ročné väzenie otca jej nepriznali, pretože žiadosť podala po trojročnej lehote. Dom po rodičoch vo Važci jej vyhorel a nemá nárok ani na pozemok. Manžel ju opustil a na výchovu syna ostala sama.  Aby tejto smoly nebolo dosť po požiadaní o dôchodok jej Sociálna poisťovňa oznámila, že jej priznávajú dôchodok vo výške 24 eur.
Prečítať celé


Dokedy budú na Slovensku platiť rozhodnutia komunistickej justície a dokedy sa bude zatajovať pravda o skutočných hrdinoch Slovenského národného povstania?
So súhlasom Jána Šinágla uverejňujeme z jeho internetového portálu https://www.sinagl.cz/ článok z názvom 75.výročí SNP: Jeden z jeho největších hrdinů kpt. Josef Trojan, správce Baťových statků na Slovensku, stále zapomínán...
Je poľutovaniahodné, že Vojenská kancelária prezidentky Zuzany Čaputovej odmietla návrh Jána Šinágla na vyznamenanie kpt. Josefa Trojana, ktorý bol falošne obvinený, mučený a popravený komunistami. Reportáž z archívu RTVS pod vedením Jaroslava Rezníka, ktorého otec bol evidovaným spolupracovníkom ŠtB, bola odstránená a možno ju nájsť už len na YouTube Jána Šinágla. Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, ktorý od nástupu k moci Roberta Fica v roku 2012 sa stal oficiálnou súčasťou ficovej vládnej politiky a ktorý od vtedy dostáva viac ako dvojnásobne vyššie dotácie od štátu ako politickí väzni, nikdy nemal záujem oceniť skutočných hrdinov komunistami privlastneného SNP a naďalej pestuje falošné mýty o SNP.
Prečítať celé


Čaká združenia politických väzňov na Slovensku rovnaký osud ako Konfederáciu politických väzňov v Českej republike?
Nedávno zverejnený otvorený list bývalých politických väzňov komunizmu a členov Konfederácie politických väzňov Českej republiky politickým predstaviteľom je žalostnou ukážkou ako to dopadne keď sa do vedenia občianskeho združenia dostanú ľudia, ktorí sa priživujú na obetiach komunizmu a zo štátnych dotácii si urobia zárobkový podnik. Rovnakým smerom sa uberá po smrti Antona Srholca aj Konfederácia politických väzňov Slovenska (KPVS), ktorú vedú ľudia, ktorí politickými väzňami neboli a ktorí si stanovy združenia upravili a zmenili v roku 2020 údajne po schválení valným zhromaždením, ktoré v tom čase kvôli pandemiu nemohlo zasadať, podľa seba tak, aby im nikto z členov nevidel do šafárenia z dotáciami. Z tohto dôvodu správy o hospodárení odmietajú sprístupniť dokonca aj členom KPVS, ktorí na to podľa stanov a podľa zákona o občianskych združeniach majú právo. Kto vlastne vedie KPVS je nejasné.
Prečítať celé


Zomrel Ľuboš Jurík, jeden z mála slovenských spisovateľov, ktorý mal odvahu odhaliť skutočnú pravdu o stave dnešnej spoločnosti
Ľuboš Jurík hoci nebol politickým väzňom si právom zaslúži našu úctu pre odvahu hovoriť pravdu. Patril do elity nielen slovenských spisovateľov, ale aj v rámci Európy, bol hovorcom Ivana Gašparoviča od júna 1992 do marca 1997. Teda bol pri tom, keď sa demokracia na Slovensku DEFORMOVALA a dôsledky tohto trendu pociťujeme dodnes. Na protest proti takto uplatňovanej moci rezignoval z postu hovorcu a z politika sa stal novinár, kultúrny publicista a autor, ktorý nám vydal neuveriteľné svedectvo o tejto dobe. V roku 2002 mu vyšiel prvý diel knihy Pokušenie moci a v roku 2013 druhý diel Poučenie z moci. Komerčné televízie vrátane RTVS dali prednosť bulvárnej informácii o zatknutí instagramovej „hviezdy“ Zuzany Plačkovej zadržanej pri protidrogovom záťahu pred informovaním verejnosti o smrti vzácneho človeka, publicistu Luboša Juríka, ktorého pre jeho odvahu písať o pre mnohých nepríjemnej pravde mnohí jeho kolegovia nenávideli. Nenávideli ho tak ako nenávidia občianskeho aktivistu a signatára Charty 77 Vladimíra Pavlíka, na ktorého je v mediálne embargo a ktorého s Ľubošom Juríkom spájalo vzácne priateľstvo aké môže vzniknúť len medzi ľuďmi, ktorým išlo vždy o spravodlivosť a pravdu.
Prečítať celé


VÝZVA POLITICKÝCH VÄZŇOV VLÁDE A POSLANCOM NÁRODNEJ RADY
Úrad inšpekčnej služby a Slovenská informačná služba musia byť nezávislými inštitúciami


Napriek tomu, že hlas politických väzňov sa každá ponovembrová vláda snaží ignorovať a umlčať a výnimkou nie je ani súčasná vláda, bezprecedentná situácia aká nemá obdobu v žiadnom štáte EÚ a označenie obvinených vyšetrovateľov NAKA za mafiu súčasným predsedom NR SR Borisom Kollárom nás prinútili predložiť vláde a parlamentu výzvu na nevyhnutné odpolitizovanie a dekriminalizáciu Úradu inšpekčnej služby a Slovenskej informačnej služby.   Prečítať celé


Email politického väzňa prezidentke Slovenskej republiky 
Vážená pani prezidentka, bez ohľadu na to, či tento mail budete čítať, nedá mi ako bývalému politickému väzňov, ostro sa ohradiť proti tomu, že ste na obálke časopisu Naše Svedectvo číslo 4/2021,v spoločnosti "samozvaného" predsedu Občianskeho združenia Konfederácie politických väzňov Slovenska, Petra Sandtnera. A tiež to, že spolu s týmto človekom, kladiete vence na pamiatku politickým väzňom.  
Prečítať celé


VÝZVA POLITICKÝCH VÄZŇOV VLÁDE A POSLANCOM NÁRODNEJ RADY
Generálny prokurátor musí byť pre porušenie povinností a princípov právneho štátu odvolateľný parlamentom

Slovenská republika nebude mať právo patriť medzi právne a civilizované krajiny dovtedy pokiaľ nebude vyšetrená najväčšia korupčná kauza v rámci EÚ s názvom „Gorila“. Je preto neprípustné, aby bol Generálnym prokurátorom človek, ktorý je bábkou oligarchie a politickej mafie, ktorá okrem slovenskej tajnej služby ovládla aj generálnu prokuratúru. Je poľutovaniahodné, že na svojvôli a vydieraní majiteľa jednej politickej strany stojí politická existencia súčasnej koalície, ktorú ľudia volili v roku 2020 práve kvôli očiste spoločnosti od ekonomických zločinov, korupcie a obnoveniu princípov právneho štátu.   Prečítať celé


Zatiaľ čo chudoba protestuje páni si robia kšefty s pozemkami a zabávajú sa na slaboduchosti slovenského ľudu
Milí protestujúci, namiesto účasti na protestoch, ktorých výsledkom majú byť predčasné voľby a oslobodenie oligarchov, učte sa od nich ako sa robí biznis a ako zabezpečiť do smrti svoje rodiny. V prvom rade by ste mali protestovať proti zlodejom, vďaka ktorým máte holé zadky a začnite konečne hľadať nového Matoviča, ktorý nezradí tak ako zradil súčasný. Návrat bývalých politikov z radov Smeru, jeho odnože, KDH či ďalších recyklovaných strán je totiž návrat do ešte väčších sračiek. Čo myslite kto bude skladať vládu po Matovičovi a čo Vám to prinesie?
  Prečítať celé


Oznámenie o porušovaní princípov právneho štátu zakrývaním závažnej trestnej činnosti prokuratúrou Slovenskej Republiky odoslané Hlavnej európskej prokurátorke
Ako potvrdzuje video z televízneho spravodajstva slovenskej televízie z 31. 8. 2021 Boris Kollár po tajnej službe ovládol aj Generálnu prokuratúru, ktorú vedie nominant Kollárovej strany Sme rodina Maroš Žilinka. Po obvinení policajného prezidenta Kovaříka Krajskou prokuratúrou, ktorý následne ohlásil odstúpenie z funkcie, Generálna prokuratúra mimoriadnym prostriedkom oslobodila bývalého šéfa tajnej služby nominovaného Kollárovou stranou a zastavila trestné stíhanie v najväčšej korupčnej kauze v dejinách Slovenskej republiky „Gorila“. Oslobodila oligarchu finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka a v korupčnej kauze zastavila trestné stíhanie konkurzného mafiána a milionára Zoroslava Kollára. Boris Kollár vyhlásil, že ak budú trestné stíhanie pokračovať začne rokovať o predčasných voľbách, čo potvrdilo, že koalíciu politicky vydiera, pretože je závislá len na účasti jeho strany vo vláde.   Prečítať celé


Je Slovenské národné stredisko pre ľudské práva len trafikou a formálnou inštitúciou pre vyvolených z radov politicky korektne orientovaných?
Je evidentné, že pani výkonná riaditeľa SNSĽP dôvody žaloby ani nevidela resp. ich videla len z vrtuľníka, pretože z množstva podaní a dostupných informácii by jej bolo zrejme, že Svetové združenie bývalých politických väzňov, ktoré je nástupníckou organizáciu bývalých politických väzňov, ktorá bola po okupácii Československa 21. augusta 1968 ministerstvom vnútra ČSSR zakázaná a počas studenej vojny pôsobila v Kanade a Švajčiarsku je diskriminované poskytovaním likvidačných dotácii práve pre oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti, vrátane protikorupčných aktivít a odhaľovania zločinov komunizmu ako aj ekonomických zločinov spáchaných po 17. novembri 1989.
  Prečítať celé


NA MARGO OSLÁV SNP - MÝTY A REALITA
V tieni osláv povstania sa obete komunizmu a stalinských gulagov domáhajú zvyšku zliav, ktoré im demokrati ešte nevzali.

Symbolicky Svetové združenie bývalých politických väzňov v deň výročia SNP požiadalo primátorku Prešova Andreu Turčanovú –nominantku KDH o obnovenie bezplatnej prepravy, ktorú po nástupe do funkcie zrušila. Paradoxne obete komunizmu doplatili na nekalé praktiky Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov pri vydávaní preukazov na bezplatnú prepravu v MHD neoprávneným osobám, ktoré so SNP a bojom proti fašizmu nemali nikdy nič spoločné. Zverejňujeme otvorený odoslaný list primátorke Prešova a informujeme aj o žiadosti o odstránenie diskriminácie našich členov v bezplatnej preprave v MHD, ktorá bola odoslaná primátorom Bratislavy a Košíc.
  Prečítať celé


Trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu krivej výpovede a krivej prísahy, podozrenie z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a návrh na preskúmanie spôsobilosti pre výkon funkcie prokurátorov KP Prešov a OP Prešov
Vážený pán generálny prokurátor, v súvislosti s návrhom na odňatie veci Krajskej prokuratúre Prešov, Okresnej prokuratúre Prešov a Okresnej prokuratúre Poprad z dňa 11. 1. 2020, týkajúcej sa trestného oznámenia a jeho doplnenia vo veci založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ktorá nezákonne zlikvidovala ústavné zariadenie Špecializovanej nemocnice respiračných chorôb Poprad – Kvetnica, a následne sa zmocnila jej rozsiahleho majetku, Vám oznamujeme nasledovné:
Rozhodnutím o neodňatí veci GP SR dala jasný signál dravým investorom v podtatranskom regióne, ktorý možno čítať nasledovne - nebojte sa na prokuratúre fungujeme pre našich ľudí po starom!
  Prečítať celé


Žiadosť o poskytnutie finančného príspevku na opravu havaríjneho stavu „Pamätníka obetiam okupácie 21. augusta 1968 v Poprade“ odoslaná Kancelárii prezidenta SR

Vážená Pani Prezidentka, nedávno ste pri príležitosti 53. výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave povedali, že tento deň si potrebujeme pripomínať preto, aby sme nepripustili falšovanie a skresľovanie histórie. A potrebujeme si ho pripomínať tiež preto, aby sme boli citlivejší voči tomu, čo sa aj dnes deje okolo nás. Žiaľ na Slovensku stále nie je centrálny pamätník obetiam okupácie. Malá pamätná tabuľka v Bratislave s troma menami obetí a jednou vetou, ktorá mladej generácii už veľa nehovorí, nie je dôstojným miestom na uctenie si obetí okupácie a tragických udalostí , ktorých následky nesieme dodnes. Skromný pamätník v Poprade, ktorý sme odhalili 21. augusta 2002 plní úlohu centrálneho pamätníka s popisom historickej udalosti a uvedením štatistiky obetí v rámci celého Československa, ktoré návštevníkom Popradu zrozumiteľne vysvetľujú augustové udalosti.   Prečítať celé


Pietna spomienka pri príležitosti 53. výročia okupácie 21. augusta 1968 v Poprade
Hoci sa stal 21. august pamätným dňom, pamätník v Poprade, odhalený 21. augusta 2002 je na Slovensku stále jediný so štatistikou obetí a popisom tragických udal ostí, ktorých následky nesieme dodnes.
Pri príležitosti 53. výročia okupácie Československa pripravilo Svetové združenie bývalých politických väzňov v Poprade pietnu spomienku venovanú tragickým udalostiam z 21. augusta 1968. Združenie je nadstranícke, napriek pozvaniu predstaviteľov koalície a prezidentky o účasť na pietnej spomienke prejavili záujem len zástupcovia opozície.
Vence a kvetiny k pamätníku položili, prednosta Okresného úradu v Poprade Dr. Jozef Bednár, viceprimátor mesta Poprad Ing. Ondrej Kavka, poslanec NR SR PhDr. Mgr. Ján Ferenčák, primátor mesta Kežmarok a člen predsedníctva strany HLAS - Sociálna demokracia, starostka obce Hôrka Ing. Helena Mihalčinová, za Ústav pamäti národa Mgr. Ján Endrődi, poslanec mestského zastupiteľstva Poprad a okresný koordinátor strany HLAS - Sociálna demokracia Ing. Marián Barilla, príbuzní rodiny Jozefa Bonka, za združenie Politickí väzni Zväz protikomunistického odboja, Krajská predsedníčka PV ZPKO Prešov Mária Dvorčáková a Krajský predseda PV ZPKO Žilina Kvetoslav Gregor. Za Svetové združenie bývalých politických väzňov (ZBPV) František Bednár. Kladenie vencov bolo ukončené hymnami Slovenskej a Českej republiky.   Prečítať celé


Kniha AUGUST 1968 a KOŠICE Okupácia Košíc a východného Slovenska-august 1968
Štefan Lazorišák a Tibor Kočík sú autormi novej publikácie AUGUST 1968 a KOŠICE Okupácia Košíc a východného Slovenska-august 1968 Kniha je výsledkom medzinárodnej konferencie k 50. výročiu invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, vydalo ju Svetové združenie bývalých politických väzňov. Dielo obsahuje aj doposiaľ nepublikované archívne záznamy z prostredia ŠtB. Na čiernej obálke sú dátumy úmrtia jednotlivých obetí okupácie, bolo ich 11.
Vydanie knihy bolo ohrozené v dôsledku likvidačného zníženia dotácie na rok 2021 poskytovanej ministerstvom vnútra Svetovému združeniu o polovicu. Združenie väčšiu polovicu dotácie, čo predstavuje sumu 2025 eur, uhradilo za vydanie tejto unikátnej publikácie. Zakúpením knihy pomôžete nášmu združeniu v zložitej situácii, kedy sa súčasná vláda snaží eliminovať našu činnosť likvidačnou dotáciou, paradoxne v čase kedy sa 21. august stal pamätným dňom. Svetové združenie v roku 2002 odhalilo v Poprade v súčasnosti stále jediný pamätník so štatistikou obetí v rámci celého Československa. Pre svoje kritické postoje k smerovaniu Slovenska po 17. novembri 1989 je združenie hrozbou aj pre súčasných politikov, rovnako ako bolo hrozbou pre Husákov normalizačný režim, ktorý predchodcu nášho združenia K-231 zakázal. Podrobnosti nájdete v príspevku s názvom Politickí väzni podali antidiskriminačnú žalobu proti štátu pre porušovanie zásady rovnakého zaobchádzania uverejnenej na stránke http://www.szcpv.org/21/zaloba.html   Prečítať celé


Vydanie knihy „OKUPÁCIA KOŠÍC A VÝCHODNÉHO SLOVENSKA – AUGUST 1968“ a zverejnenie prísne tajnej správy MV ČSSR k 53. výročiu okupácie 21. augusta 1968

Pri príležitosti 53. výročia okupácie Československa sa na pietnej spomienke v Poprade uskutočnila prezentácia publikácie „OKUPÁCIA KOŠÍC A VÝCHODNÉHO SLOVENSKA – AUGUST 1968“, autorov Štefana Lazorišáka a Tibora Kočíka, ktorú vydalo Svetové združenie bývalých politických väzňov. Obeťami okupácie sa v Košiciach stalo 11 našich občanov, čo bolo najviac na území SR. Napriek naším snahám sa pre nezáujem vedenia mesta Košíc nepodarilo zrealizovať inštaláciu centrálneho pamätníka obetiam okupácie. Popradský pamätník tak naďalej ostáva na Slovensku jediným s uvedením počtu obetí. Taktiež zverejňujeme dokument, ktorý poskytol nášmu združeniu dnes už nebohý bývalý generálny prokurátor bývalej ČSFR JUDr. Jiří Šetina, člen Svetového združenia bývalých československých politických väzňov- Správu ministerstva vnútra ČSSR o štátnobezpečnostnej situácii z apríla 1969 C. j. N/Z-OO79/69 s označením Prísne tajné, ktorá bola 12. mája 1969 predložená predsedníctvu ÚV KSČ. Na základe tejto správy predsedníctvo poverilo Husáka, Černíka, Kempneho a Pelnářa, aby zabezpečili koordináciu bezpečnostných zložiek, otázku podriadenosti Pohraniční stráže, predložili predsedníctvu ÚV KSČ súbor opatrení na ochranu štátneho a straníckeho tajomstva a s konečnou platnosťou zabezpečili likvidáciu Spoločnosti pre ľudské práva. Týmto definitívne skončil pokus Alexandra Dubčeka o socializmus s ľudskou tvárou a začal proces normalizácie. Na prvom mieste vyše 90 stranovej správy ako najväčšia hrozba je uvedená organizácia bývalých politických väzňov K -231, ktorá bola krátko po okupácii ministerstvom vnútra zakázaná a označená ako nástroj západných tajných služieb na rozbitie komunizmu. Po odchode do emigrácie pôsobili členovia K 231 v zahraničí a naše združenie je nástupníckou organizáciou   Prečítať celé


Petícia vo veci diskriminácie politických väzňov podaná Európskemu parlamentu -Výboru pre petície
Zákon č.365/2020, účinný od 1.1.2021, JE DISKRIMINAČNÝ. Zákon je Diskriminačný v tom,že zo zákona o odškodnení politických väzňov a ich dedičov, VYLÚČIL REHABILITOVANÝCH POLITICKÝCH VÄZŇOV! Ako bývalý politický väzeň,odsúdený pre trestný čin pokusu opustenia republiky, podľa § 8, ods.1, § 109, ods.2, zákona č.140/1961 Z.z.,som bol odsúdený na dva roky odňatia slobody nepodmienečne.
PODĽA ZÁKONA č. 365/2020, napadnutého touto Petíciou, od 1.1.2021 nedostanem ani cent, lebo nemám PREUKAZ Účastníka/Veterána Protikomunistického odboja?
Zákon č.365/2020 ľuďom, ktorí boli vo väzení, odškodné nepriznáva, no ľuďom, ktorí vo väzení neboli, uvedený zákon, odškodné priznáva? Toto je v súlade s právnym štátom podľa zmluvy o vstupe do EÚ, dňa 1.5.2004? Toto je v súlade so Smernicami EÚ o priamej alebo nepriamej diskriminácii?   Prečítať celé


Prípad krádeže najväčšej špecializovanej nemocnice na liečbu pľúcnych chorôb potvrdzuje, že biznis oligarchov a porušovanie princípov právneho štátu pokračuje aj za súčasnej vlády
Bývalý predseda vlády Igor Matovič, bývalý ani súčasný minister zdravotníctva, rovnako ako ministri vnútra a spravodlivosti o životy a zdravie ohrozujúcu situáciu v podtatranskom regióne po zrušení infekčného oddelenia v Poprade a krádeži najväčšej Špecializovanej nemocnice na liečenie TBC a respiračných chorôb v Kvetnici neprejavili záujem, rovnako ako predstavitelia bývalej koalície vedenej Smerom –SD, kedy bolo ako nedôvodné odmietnuté trestné oznámenie vo veci založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ktorá nezákonne a protiústavnej zlikvidovala a následne sa zmocnila Špecializovanej nemocnice respiračných chorôb Poprad – Kvetnica, podané bývalému Generálnemu prokurátorovi Čižnárovi 19. 3. 2018.
  Prečítať celé


Politickí väzni podali antidiskriminačnú žalobu proti štátu pre porušovanie zásady rovnakého zaobchádzania
Zverejňujeme v plnom znení antidiskriminačnú žalobu s časťou príloh podanú 1. 7. 2021 proti SR – ministerstvu vnútra, vrátane prekladu do anglického jazyka zaslaného zahraničným zastupiteľským úradom a inštitúciám EÚ. Keďže Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, ktoré by malo ako národný antidiskriminačný orgán a národná inštitúcia na ochranu a podporu ľudských práv na Slovensku poskytovať bezplatnú právnu pomoc obetiam diskriminácie na žiadosť združenia ani neodpovedalo, touto cestou združenie preto vyslovuje poďakovanie JUDr. Jánovi Garajovi, MBA, ktorý prevzal právne zastúpenie združenia v spore proti štátu.
  Prečítať celé


Otvorený list zastupiteľským úradom a inštitúciám Európskej únie vo veci likvidácie združení politických väzňov súčasnou vládou Slovenskej republiky
Postup ministra vnútra súčasnej vlády, ktorý rozhodol o likvidačnej dotácii pre Svetové združenie bývalých politických väzňov, ktoré zastupuje bývalých politických väzňov a násilne dovlečených NKVD do Gulagov v bývalom Sovietskom zväze, ktorí tvoria dve tretiny členskej základne združenia, nás prinútil k podaniu antidiskriminačnej žaloby a odoslaniu otvoreného listu- žiadosti o pomoc zahraničným zastupiteľstvám. Pri príležitosti 20 výročia registrácie združenia v Slovenskej republike tak opäť ako po okupácii Československa 21. augusta 1968 čelíme snahám ministerstva vnútra, pre ktoré sú činnosť a aktivity politických väzňov nežiaduce.
  Prečítať celé
Vyberáme z júnového čísla mesačníka Svedectvo
Dnešná moc sa neveľmi líši od komunistickej

Rozhovor s podpredsedom PV ZPKO a bývalým poslancom NR SR Rafaelom Rafajom. Minister vnútra Mikulec chce likvidačnými dotáciami obmedziť činnosť združení politických väzňov, ktoré nie sú dostatočne spriaznené so súčasnou vládnou mocou. Ministerstvo vnútra v rozpore s ústavou SR porušuje slobodu slova a právo na informácie. Vydávanie časopisov politickými väzňami je nežiaduce.  

Komunizmus v novom šate - Slovo Svedectva
Tzv. protifašistickí bojovníci, ktorí pred rokom 1989 vždy stáli pri prvomájových oslavách na tribúnach vedľa hlavných pohlavárov komunistického režimu z ktorých si vytvorili výkladnú skriňu sú opäť ministrom vnútra zvýhodňovaní, pričom títo hrdinovia protifašistického odboja na rozdiel od politických väzňov nikdy nekládli odpor totalitnému režimu komunistov. Súčasná vládna moc si rovnako ako komunisti z protifašistických bojovníkov chce z Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS), ktorej ako jedinému združeniu zvýšila dotáciu na 80 000 eur vytvoriť servilnú organizáciu, ktorá bude poslušne klásť vence a ktorá bude mlčať a nemiešať sa do budovania nových svetlých demokratických zajtrajškov postavených na falošných mýtoch 17. novembra 1989.
Viac na: http://www.pv-zpko.sk/wp-content/uploads/Svedectvo-6-2021.pdf

Vo veku nedožitých 96 rokov zomrel 14. apríla 2021 MUDr. Emil Scholtz - posledný väzeň sovietskych Gulagov z radov Svetového združenia bývalých politických väzňov

Narodil sa 11. augusta 1925 vo Vaľkove v Okrese Rimavská Sobota. Ako lekára ho NKVD násilne odvliekla 20. decembra 1944. Z pracovného tábora pri Sature v bývalom ZSSR sa vrátil 10. januára 1946. Na Festivale slobody v Bratislave mu 16. novembra 2014 bývalý predseda Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák udelil ako účastníkovi protikomunistického odboja, ktorý bol nútený znášať utrpenie spôsobené komunistickým režimom v období neslobody, ďakovný list. 
  Prečítať celé


Symbolická pietna spomienka pri Pamätníku usmrtených na hraniciach v r. 1948-1989 v Kežmarku
8. júna 2021 sa v Kežmarku na starom historickom cintoríne konala symbolická pietna spomienka pri Pamätníku usmrtených na hraniciach v r. 1948-1989.
V roku 2004 bol v Kežmarku odhalený Pamätník usmrteným na hraniciach v rokoch 1948-1989, ktorý je venovaný viac ako 400 obetiam. Pri tomto pamätníku sú pochované aj dve obete, ktoré boli po exhumácii z Rakúska prevezené na Slovensko -- Ondrej Brejka a Milan Dlubač. Obaja boli usmrtení 7. júla 1980.
Ospravedlnenie: Podľa zmluvy podpísanej ministrom vnútra SR Romanom Mikulcom bola dotácia na činnosť združenia v roku 2021 znížená o polovicu, z tohto dôvodu sa ospravedlňujeme rodinným príslušníkom, našim členom i verejnosti za tohtoročnú pietnu spomienku, ktorá sa uskutočnila iba ako symbolický akt bez pozvania hostí, účasti žiakov a študentov škôl, bez tradičného ukončenia hymnami štátov z ktorých pochádzali obete a bez recepcie.
Prečítať celé

Otvorený list - výzva vláde SR a parlamentu na urýchlené obnovenie komunistami zrušeného inštitútu súkromnej obžaloby
V mene obetí zločinov komunistického režimu, ktorý z priemyselne vyspelého Československa urobil za 40 rokov ekonomicky zaostalú krajinu a ktorého zločiny pokračovali v ekonomickej sfére aj po novembri 1989 ľuďmi prepojenými so starými štruktúrami bývalého režimu a Štátnej bezpečnosti a musia byť preto nepremlčateľné, vyzývame vládu a parlament, aby v súlade s programovým vyhlásením, v čo najkratšom čase prijali legislatívu zavedenia inštitútu súkromnej obžaloby aj bez ingerencie orgánov činných v trestnom konaní podľa vzoru americkej právnej úpravy vo verejnom záujme v situáciách, keď je prokuratúra nečinná a štátu vznikla škoda.
  Prečítať celé


71. výročie Barbarskej noci
Svetové združenie bývalých politických väzňov si 13. apríla 2021 na cintoríne v Poprade-Veľkej pripomenulo položením venca ku pamätníku obetiam komunizmu smutné výročie likvidácie rehoľných rádov-Barbarskej noci. Z dôvodu pandemických opatrení sa pietna spomienka uskutočnila len symbolicky bez účasti verejnosti.
  Prečítať celé


Vo veku 97 rokov zomrel jeden z posledných väzňov sovietskych Gulagov a člen Svetového združenia bývalých politických väzňov Jozef Tekeli 13. 10. 1923 - 9. 4. 2021
NKVD ho obvinila zo špionáže a diverzie a v pochybnom procese ho vojenský súd odsúdil na 10 rokov trestu v nápravno-pracovných táboroch v ZSSR. V rôznych táboroch prežil v ťažkých podmienkach vyše osem ro­kov svojho života. Na slobodu sa dostal 12. decembra 1953. Neslobodný bol však aj na slobode. Dlho nemohol nájsť primeranú prácu a problémy s kádrovaním sa preniesli aj na jeho rodinu. Po zmene politického systému bol vo februári 1994 plne rehabilitovaný Vojenským kolégiom Najvyššieho súdu Ruskej federácie. Jozef Tekely bol jedným z posledných pamätníkov stalinských represií.
  Prečítať celé


Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre pokus usmrtenia s následkom ťažkej zdravotnej ujmy
V zmysle ustanovenia § 5 Zákona č. 198/1993 Sb. zo dňa 9. júla 1993 o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu, podľa ktorého sa do premlčacej lehoty trestných činov nezapočítava doba od 25. 2. 1948 do 29. 12 1989, podávame trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z pokusu usmrtenia s následkom trvalej ťažkej zdravotnej ujmy, bývalého politického väzňa Petra Placha, nar. 29. 7. 1964, bytom, Burgwallbacher 31, 97659 Schönau, Nemecko, člena Svetového združenia bývalých politických väzňov.
  Prečítať celé


Spomienka na obete komunizmu
Pri Pamätníku obetiam komunizmu na Jakubovom námestí v Bratislave sme si 25. februára pripomenuli 73. výročie komunistického prevratu v Československu a predovšetkým obete, ktoré tento tragický historický míľnik priniesol. Na neverejnej pietnej spomienke ÚPN sa osobne alebo svojimi video pozdravmi zúčastnili zástupcovia Politických väzňov – Zväzu protikomunistického odboja, Konfederácie politických väzňov Slovenska a Svetového združenia bývalých politických väzňov. Obete komunizmu si prišli uctiť aj iniciátor pamätníka František Mikloško a za Študentov 16. novembra 1989 Milan Novotný. Ich odkazy, spolu s krátkym príhovorom predsedu Správnej rady ÚPN Jána Pálffyho, vám prinášame v nasledujúcom videu.
  Prečítať celé


Ako Husákov režim vyrábal špiónov a ničil životy občanom Nemeckej spolkovej republiky
Bez akýchkoľvek dôkazov československé orgány s požehnaním z najvyšších miest bezprecedentne zatkli a obvinili občana Nemeckej spolkovej republiky čo bolo preto potrebné navonok zdôvodniť a to bolo možné len vykonštruovaným obvinením a vynútením priznania za akúkoľvek cenu. Návrh realizácie akcie s názvom „Babeta“, s označením prísne tajné, podpísal námestník ministra vnútra ČSSR mjr. Ing. Ján Hanuliak a vo veci sa neskôr priamo angažoval námestník ministra zahraničných vecí ČSSR Ing. Mečislav Jablonský, ktorý komunikoval s veľvyslanectvom NSR a poznal podrobnosti o pokuse likvidácie Petra Placha ku ktorému došlo v ruzinskej väznici decembri 1983.
  Prečítať celé


Prídu bývalí eštebáci o výsluhové dôchodky?
Nemôžeme súhlasiť s názorom pani poslankyne Andrejuvovej a jej zdôvodnením prečo vniklo označenie veterán protikomunistického odboja. Postavenie účastníka protikomunistického odboja má podľa § 2 každý kto prispel k pádu komunizmu ale postavenie veterána má len ten kto bol za to aj väznený, bol príslušníkom PTP alebo násilne odvlečený do pracovných táborov v bývalom ZSSR ako je to definované v § 6 a § 10.
  Prečítať celé


Quo vadis občianske združenia zastupujúce politických väzňov?
Stanovisko o neobjektívnym a zavádzajúcim príspevkom mesačníka PV ZPKO Svedectvo

Viacero našich členov nás požiadalo o stanovisko k článkom uverejneným v januárovom mesačníku PV ZPKO Svedetvo. V tomto čísle sme žiaľ nenašli ani slovo o potrebe zjednotenia ale len vyplakávanie ako PV ZPKO živorí z dotácie 80 000 eur poskytnutej v roku 2020. Pre porovnanie, ak niekto naozaj živorí tak je to Svetové združenie bývalých politických väzňov, ktoré dostalo len 8000 eur, pričom má zhruba rovnaký počet členov. Ani slovo o riešení ako to zmeniť po nástupe novej vlády po odchode Smeru SD do opozície a Mostu -Hid a SNS mimo parlamentu. Namiesto toho kritika krokov vlády a prirovnanie bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, podozrivého z korupcie, ktorý vo väzbe spáchal samovraždu, k politickým väzňom komunizmu.
  Prečítať celé


Podnet Svetového združenia bývalých politických väzňov vo veci likvidácie Špecializovanej nemocnice v Kvetnici uznala prokuratúra ako dôvodný
Na požiadanie viacerých občanov naše združenie v súvislosti s pandémiou koronavírusu informovalo na jar 2020 predsedu vlády, ministra zdravotníctva, ministra vnútra, ministerku spravodlivosti a ministra životného prostredia o životy a zdravie ohrozujúcej situácii v podtatranskom regióne po zrušení infekčného oddelenia v Poprade a krádeži najväčšej Špecializovanej nemocnice na liečenie TBC a respiračných chorôb v Kvetnici. Na náš list reagoval úrad vlády a ministerstvo zdravotníctva a vnútra. Od ministerky spravodlivosti a ministra životného prostredia sme k dnešku nedostali ani formálne potvrdenie príjmu.
  Prečítať celé


Novoročné zamyslenie
Rok 2021 bude pokračovaním roku pandémie koronavírusu, ktorá ľudstvo prekvapila a na ktorú Slovensko tak ako aj väčšina krajín nebolo pripravené. Žiaľ v ťažkých časoch sa na rozdiel od iných národov nedokážeme zomknúť a jeden druhému pomáhať. Naoko sa hlásime k Bohu a kresťanskej viere ale v skutočnosti tak nekonáme. Pandémia nebezpečnej infekčnej choroby nás nespojila ale naopak rozdelila.
  Prečítať celé


Informácia pre členov Svetového združenia bývalých politických väzňov
Stanovisko Svetového združenia bývalých politických väzňov k zmene a doplnení zákona č. 274/2007 Z.z. o príplatku k dôchodku politickým väzňov
Pokiaľ ste oprávnenou osobou máte nárok na zvýšenie príplatku k dôchodku. Týka sa to žijúcich politických väzňov, príslušníkov PTP a násilne odvlečených. Ďalej ich manželiek –vdov a detí, ktorých rodič bol popravený, usmrtený alebo zahynul vo väzení alebo pracovnom tábore v bývalom ZSSR a poberajú k dôchodku sirotský príplatok.
  Prečítať celé


hlavna stranka