Hlavná stránka

Návrh na vyriešenie situácie po nadobudnutí účinnosti Vyhlášky č. 503/2022 Z. z. podaný ministerke hospodárstva

Zdieľaj  | 
You can translate the content of this page by selecting a language in the select box.
Návrh na vyriešenie situácie po nadobudnutí účinnosti Vyhlášky č. 503/2022 Z. z. podaný ministerke hospodárstva

         Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie

Nám. Sv. Egídia 102/10, 058 01 Poprad
Tel:+421 52 7722626, +421 903 142771
email: asociacia@obnovitelnezdroje.eu
https://obnovitelnezdroje.eu                            

ENERGETICKÝ OMBUDSMAN o. z. Pod Zečákom 1, 841 03 Bratislava-Lamač, tel. +421 905 450 643, email: energeticky.ombudsman@gmail.com, www.energetickyombudsman.sk



Ministerstvo hospodárstva SR
Ing. Denisa Saková, PhD – ministerka a podpredsedníčka vlády SR,
do vlastných rúk Mlynské nivy 44/a
827 15 Bratislava 212
                                                                            
VEC
Návrh na vyriešenie situácie po nadobudnutí účinnosti Vyhlášky č. 503/2022 Z. z.

Vážená pani ministerka,

na základe spoločného rokovania s Vašimi pracovníkmi dňa 27.06.2024 (p. Pitorákom, p. Petrusom spolu s 2 pracovníkmi SIEA p. Šoltésovou a p. Ilovičom) sme nedospeli k zmene Vyhlášky č. 503/2022 Z. z. pre vyúčtovacie obdobie za rok 2023 (ďalej len „vyhláška“), nakoľko Vaši pracovníci neakceptovali odbornú argumentáciu JUDr. Moniky Jankovičovej. Dňa 03.07.2024 o 23.54 hod. sme zaslali Ministerstvu hospodárstva SR (ďalej len „MH SR“) sumarizačný email s riešeniami zmien spornej vyhlášky pre vyúčtovacie obdobie za rok 2023 ako aj jej novelu pre vyúčtovacie obdobie za rok 2024, na základe Vašej požiadavky. Do dnešného dňa sme nedostali žiadnu odpoveď na náš email a preto si Vám dovoľujeme týmto predložiť konečný návrh na vyriešenie celej situácie, ktorá vznikla po nadobudnutí účinnosti podľa nás „nezákonnej“ vyhlášky.

Zastupujeme ako spotrebiteľské organizácie chrániace práva a oprávnené záujmy konečných spotrebiteľov na Slovensku:

a/ vlastníkov bytov a nebytových priestorov s centrálnym zdrojom tepla (ďalej len „vlastník CZT“), ktorým sa neefektívne navýšili náklady „vynucovanou“ povinnosťou  inštalácie pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov (ďalej len „PRVN“) v bytoch osadených na radiátoroch, ktoré ako potvrdzuje stanovisko Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky č. ÚNMS/03507/2024-110-010180/2024 zo dňa 11.7.2024 nie sú určenými (fakturačnými) meradlami tepla v zmysle metrologického zákona (Príloha č. 1). Preto nie je možné, aby sa vyhláškou ustanovovalo rozpočítavanie nákladov na teplo prostredníctvom PRVN, čo potvrdzuje nižšie uvedená legislatíva.

V zmysle ustanovenia § 11 ods. 1, 2 a 3 zákona č. 157/2018 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov: „(1) O zaradení meradla do skupiny určených meradiel rozhoduje účel jeho použitia a používanie a) pri meraní, ktoré súvisí s platbami ...,
(2) Meranie súvisiace s platbami je najmä meranie a) v obchodných vzťahoch, b) na určovanie ceny pri priamom predaji spotrebiteľovi alebo c) na účely výpočtu ceny, poplatkov, taríf, cla, daní, zvýhodnení, pokút, náhrad, odškodnenia, poistenia alebo podobných platieb.

(3) Bez vykonania metrologickej kontroly alebo posúdenia zhody sa určené meradlo nesmie uviesť na trh a používať.“

V súčasnosti GP SR už prešetruje podanie vo veci podozrenia z organizovaného podvodu z prijatia vyhlášky, ktorá je v rozpore s právnym poriadkom SR. (Príloha č. 2)

b/ vlastníkov bytov s individuálnym zdrojom tepla (ďalej len „vlastník IZT“), ktorí boli hrubo poškodení vyhláškou a to vyúčtovaním neoprávnených nákladov za dodávku tepla za rok 2023 do svojich bytov, nakoľko im teplo nikdy nebolo dodané do bytov vlastníkov IZT a ani si teplo neobjednali do svojich bytov, keďže sú legálne odpojení od centrálneho zdroja tepla, v súlade so zákonom č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

            V zmysle ustanovenia § 4 ods. 11 zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (platný a účinný do 30.06.2024):  „Predávajúci nesmie žiadať alebo prijať od spotrebiteľa úhradu za dodaný výrobok, poskytnutú službu alebo poskytnutý elektronický obsah, ktorý si spotrebiteľ neobjednal. Nečinnosť spotrebiteľa po prijatí nevyžiadanej dodávky podľa prvej vety nemá za následok vznik akýchkoľvek nákladov ani iných povinností pre spotrebiteľa.

      V zmysle § 3 ods. 2 zákona č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene niektorých ustanovení (platný a účinný od 01.07.2024): „Spotrebiteľ nie je povinný vrátiť ani uschovať produkt, ktorý mu obchodník dodal alebo poskytol bez objednávky (ďalej len „nevyžiadané plnenie“). Nečinnosť spotrebiteľa po prijatí nevyžiadaného plnenia nemá za následok vznik povinnosti spotrebiteľa uhradiť cenu alebo iné náklady za nevyžiadané plnenie alebo vznik iných povinností pre spotrebiteľa. Nevyžiadaným plnením je aj ďalšie opakujúce sa plnenie poskytnuté spotrebiteľovi na základe zmluvy, ak spotrebiteľ výslovne o ďalšie plnenie nepožiadal. Opakujúce sa plnenie sa vždy považuje za nevyžiadané, ak obchodník nepreukáže opak.“

V snahe predísť hromadným žalobám, sťažnostiam a podnetom adresovaným inštitúciám EÚ a SR Vám predkladáme návrh na bezodkladné vyriešenie situácie spornej vyhlášky:

  • Navrhujeme okamžité zrušenie Vyhlášky č. 503/2022 Z. z., resp. jej okamžitú zmenu v sporných ustanoveniach z dôvodu jej rozporu so zákonom č. 657/2004 o tepelnej energetike a iných súvisiacich zákonov - viď vyššie v texte, z dôvodov poškodzovania a zjavnej diskriminácie vlastníkov IZT ako aj rozporu s legislatívou EÚ na ochranu práv spotrebiteľa. Vlastníci CZT a vlastníci IZT sa môžu spoločne podieľať len na nákladoch za teplo na kúrenie a na ohrev vody dodaných do spoločných priestorov bytového domu.
  • Navrhujeme okamžité opakované rozúčtovanie nákladov za teplo za rok 2023 podľa predošlej Vyhlášky č. 240/2016 Z. z. (ak MH SR zruší aktuálne účinnú vyhlášku), ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného v teplej úžitkovej vode a rozpočítavania množstva tepla v znení Vyhlášky č. 168/2021 Z. z..

  • Navrhujeme vypracovanie návrhu úplne novej vyhlášky, príp. zmenu Vyhlášky č. 503/2022 Z. z. a zmenu zákona č. 657/2004 Z. z.  o tepelnej energetike aj v ustanoveniach týkajúcich sa PRVN, aby sa rozúčtovanie tepla na kúrenie pre vlastníkov CZT ustanovilo iba podľa určených (fakturačných) meradiel tepla na kúrenie (spotrebná zložka) alebo podľa plochy bytu a nebytového priestoru (základná zložka), keďže PRVN nespĺňa podmienky určeného (fakturačného) meradla ani podľa Zákona o metrológii ani podľa Zákona o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu.

Zrušenie pomerového merania spotreby odstráni nezákonnosť vyhlášky aj v tom,  že vychádza z fikcie, že byty s IZT „údajne odoberajú teplo z centrálneho zásobovania teplom“ a preto sú povinné podieľať sa na nákladoch na vykurovanie celého bytového domu. Byt, ktorý je už vykurovaný individuálnym zdrojom tepla nie je napojený na sústavu centrálnych tepelných zariadení, preto nemôže byť ani účastníkom trhu s teplom. Podľa tvorcov vyhlášky sa teplo šíri len jedným smerom a špecifické koeficienty určujú koľko ho byt s IZT zaplatí. Fyzikálne zákony platia všade a pre všetkých rovnako. Nie je teda možné aby vyhláška upravovala a riadila tok prestupu tepla len jedným smerom a cez koeficienty rozpočítavala a menila fyzikálne zákony prestupov tepla. Potvrdzuje to aj odborná analýza certifikovaného energetika Ing. Jozefa Legényho, ktorú prikladáme v Prílohe č. 3, ktorá bola aj verejne publikovaná na www.energie-portal.sk.

Vyžadovanie úhrad za „fiktívnu“ dodávku tepla od vlastníkov bytov odpojených od centrálneho zásobovania teplom je protizákonné (nielen z legislatívneho pohľadu, z Judikatúry najvyšších súdnych autorít ale aj z pohľadu rešpektovania vedeckých poznatkov a fyzikálnych zákonov). V prípade, že MH SR neprijme bezodkladné zákonné opatrenia (zrušenie/zmena) vyhlášky za vyúčtovacie obdobie 2023, aj za rok 2024, poškodení zvažujú podanie hromadnej žaloby vrátane ďalších právnych krokov.

V najbližšom čase bude podaná Európskej komisii a poslancom EP žiadosť o prijatie novej smernice o zvýšení energetickej efektívnosti, nakoľko SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2018/2002 z 11. decembra 2018, ktorou sa mení smernica 2012/27/EÚ o energetickej efektívnosti v súčasnosti už nereaguje na zvyšovanie cien energii v dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine a hrozbu prehlbovania energetickej chudoby občanov členských štátov EÚ.  Žiadosť Vám zašleme ako súčasť samostatného návrhu na riešenie nesystémového merania a rozpočtovania nákladov a strát na teplú vodu.

Dovoľujeme si Vás požiadať o písomné stanovisko k nášmu návrhu riešení spornej vyhlášky, najneskôr v lehote do 20 dní od doručenia tohto listu. Obe naše spotrebiteľské združenia sú ochotné ponúknuť odbornú pomoc MH SR pri odstraňovaní nezákonného stavu vyhlášky.

S pozdravom

JUDr. Monika Jankovičová, predseda, v. r.                          František Bednár, podpredseda, v. r.  ENERGETICKÝ OMBUDSMAN o. z.                                  podpredseda APOZE

Prílohy:
1. Odpoveď na žiadosť o sprístupnenie informácií z Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR č. ÚNMS/03507/2024-110-010180/2024 zo dňa 11.7.2024 (kópia)    
2. Oznámenia GP SR o postúpení podania zo dňa 23.07.2024 a 30.07.2024 (kópia)
3. Analýza rozpočítavania nákladov Ing. Jozef Legény (kópia)                                                                                                                



hlavna stranka