Hlavná stránka

Povinná inštalácia pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov podľa vyhlášky Ministerstva hospodárstva č. 503/2022 Z.z. prehlbuje energetickú chudobu a zvyšuje náklady, ktoré sú vyššie ako úspory

Zdieľaj  | 
You can translate the content of this page by selecting a language in the select box.
   

Povinná inštalácia pomerových rozdeľovačov nákladov tepla podľa vyhlášky Ministerstva hospodárstva č. 503/2022 Z.z. prehlbuje energetickú chudobu a zvyšuje náklady, ktoré sú vyššie ako úspory

PETÍCIA ZA SPRÁVNE A PRESNÉ (ZÁKONNÉ) ROZPOČÍTAVANIE NÁKLADOV NA VYKUROVANIE V BYTOVÝCH DOMOCH

https://www.mojapeticia.sk/campaign/peticia-za-spravne-a-presne-(zakonne)-rozpocitavanie-nakladov-na-vykurovanie-v-bytovych-domoch/218147a9-2ed3-4cef-9ecf-5719f21daa66/c31e50d7-c4c8-44ca-8a42-d1fd1fce228e/

Tlačová správa z 23. 5. 2024

  Pôvodná dobrá idea  vzniku EÚ sa bohužiaľ stráca v často bizarných smerniciach, ktoré diskriminujú a poškodzujú občanov jej členských štátov vrátane práv spotrebiteľov. Názornou ukážkou je aplikácia smernice č. 2018/2002 z 11. decembra 2018 o tzv. energetickej efektívnosti, ktorú  pretlačili Dánski lobisti v čase kedy bolo v predsedníctve EÚ Dánsko, ktoré je  jedným z najväčších výrobcom   regulačnej a meracej techniky. Od roku 2027 má byť povinná inštalácia diaľkového odpočtu.
Táto problematika sa týka výlučne povinnosti inštalácie tzv. pomerových meračov tepla na radiátoroch, ktoré v skutočnosti nie sú  meračmi tepla ale len rozdeľovačmi fakturovaných nákladov za teplo pre jednotlivých užívateľov v bytových domoch s plochou väčšou ako 500m2.
Povinné zavádzanie pomerových rozdeľovačov nákladov tepla na radiátoroch  začalo na Slovensku direktívnym zákonom o tepelnej energetike   č. 657/2004 Z. z podľa § 18 ods. 4 v roku 2016.

Majú vlastné kúrenie, no doplácajú aj susedom RTVS 18. 9. 2024

Nová vyhláška mnohých nepríjemne zaskočila. Prišli im nedoplatky za teplo, aj keď používajú vlastný zdroj TV Markiza 3.8.2024
Video: Nedoplatky neplánujú zaplatiť

Doplácajú na novú vyhlášku: TV Markiza 16. 6. 2024
Celý rozhovor pre TV Markiza 14.6.2024
JUDr. Monika Jankovičová, ENERGETICKÝ OMBUDSMAN pre RTVS 31.5.2024
Výpočet nákladov na teplo odborníci kritizujú: RTVS 29.5.2024
Celý videorozhovor pre RTVS 28.5.2024
Žiadajú výnimku z vyhlášky 503: TV Markiza 1.6.2024
Bývalý minister hospodárstva Karel Hirman vyhláškou č. 503/2022 Z.z. z 19. decembra 2022 ešte viac prehĺbil energetickú chudobu slovenských občanov  na čo vládu  upozornil predseda Spoločenstva vlastníkov bytov  v blogu denníka Pravda 26. januára 2023.

https://fb102.blog.pravda.sk/2023/01/26/hegerov-minister-hospodarstva-kerel-hirman-vyhlaskou-c-503-o-pomerovych-meracoch-tepla-z-decembra-2022-este-viac-prehlbuje-energeticku-chudobu-slovenskych-obcanov/
Prijatie tejto vyhlášky bolo vynútené  problémami a spormi, ktoré spôsobil neprimerane vysoký pomer vyúčtovania podľa meračov a nízky pomer podľa plochy bytu, čím v niektorých prípadoch boli náklady absurdne až viac ako desaťnásobne  navýšené  čo nezodpovedalo reálnym nákladom za skutočne dodané teplo.    
Vyhláška č. 503 paradoxne spochybňuje rozpočítavanie tepla podľa pomerových rozdeľovačov  a znemožňuje, aby si vlastníci ľubovoľne a v nevedomosti schvaľovali vysoký pomer rozdeľovanie nákladov podľa pomerových rozdeľovačov nákladov tepla. Pomer podľa plochy sa určil na 60% a pomer podľa pomerových rozdeľovačov na 40%. Rozdiel medzi najvyššími nákladmi za byt nesmie prekročiť 2,5 násobok, čo v praxi znamená, že pomer podľa plochy sa automaticky zvyšuje. Konkrétny prípad 65 bytového domu Diaľava v Poprade potvrdil, že pomer podľa plochy sa musel navýšiť až na 77%. V tomto prípade už inštalácia finančné nákladného diaľkového odpočtu pomerových rozdeľovačov nákladov tepla nemá opodstatnenie a je pre vlastníkov bytov len zbytočnou finančnou záťažou.
Porovnávanie  toho istého bytového domu s meračmi tepla s bytovým domom bez meračov,  kde sa teplo fakturuje podľa plochy a koeficientov podľa toho kde je byt situovaný, vychádza vždy  tak, že bytový dom s meračmi tepla má náklady navýšené o prevádzkové náklady za pomerové merače  pričom  úspory za energie sú v oboch bytových domoch rovnaké.

      V súvislosti s účinnosťou vyhlášku č. 503 sa v masmédiách spustila informačná a zavádzajúca  kampaň o spravodlivejšom vyúčtovaní tepla kedy tí, čo šetrili budú platiť viac a tí čo prekurovali byty menej. Vyhláška trestá vlastníkov bytov, ktorí si v dobrej viere a snahe znížiť náklady za  energie inštalovali individuálny zdroj tepla (IZT). Po novom majú platiť 30% za základnú zložku platiť diskriminačne a v rozpore s princípom retroaktivity aj vlastníci bytov, ktorí si v  minulosti v dobrej viere zriadili IZT. Dôvodom má byť prechodové teplo z bytov s centrálnym zdrojom tepla CZT. Vyhláška však neberie v úvahu, že to platí aj opačne keď vlastníci bytov s dodávkou tepla z CZT v byte nebývajú a majú uzatvorené termostatické hlavice čím ochladzujú byty s IZT a nechávajú si byt vykurovať susedom s IZT.  Argument o vykurovaní bytov vlastníkov s individuálnym samostatným kúrením prechodovým teplom z bytov s centrálnym kúrením je preto zavádzajúci. Vlastníci bytov s IZT už v súčasnosti zvažujú podanie hromadnej žaloby proti štátu s návrhom na vydanie neodkladného opatrenia.

Reálne výsledky z praxe, ktoré jednoznačne preukázali, že náklady na inštaláciu diaľkového odpočtu sú vyššie ako úspory najmä pri zateplených bytoch a je finančne výhodnejšie a jednoduchšie robiť vyúčtovanie podľa plochy a koeficientov však média odignorovali.

Pre porovnanie na rozdiel od Slovenska v neutrálnom Rakúsku neexistuje povinnosť vybavovať byty meračmi tepla. Môže o to požiadať  každý jednotlivý nájomník či vlastník bytu, ale musí preukázať, že nastane podstatná úspora energie. Namontovanie meračov tepla musí priniesť  aspoň 10%  úspory energie. Zákon umožňuje aj obrátený  proces, žiadateľ môže s rovnakými  argumenty požiadať o odinštalovanie meračov. Povinnosť mať nainštalované merače tepla nie je ani vo Fínsku.

      

  Žiadosť o novelu  zákona č. 657/2004 Z. z. Zákon o tepelnej energetike a vyhlášky Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 503/2022 Z.z. podaná 1. decembra 2023 Asociáciou na podporu obnoviteľných zdrojov energie ministerke hospodárstva bola odstúpená odboru palív a energetiky. Z odpovede zo dňa 8. 2. 2024 vyplýva, že povinnosť inštalácie pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov je upravená v článku 9b ods. 1 Smernice Európskeho parlamentu a rady (EÚ) 2018/2022 z 11.12.2018 o energetickej efektívnosti, ktorá umožňuje využiť iný nákladovo efektívny spôsob merania. Predmetná Smernica bola transponovaná do národnej legislatívy v § 18 ods. 4 písm. a) č. 3 zákona č. 657/2004 Z. z. na základe ktorého je umožnené využiť alternatívny nákladovo efektívny spôsob merania spotreby tepla, ak obstaranie určených meradiel alebo pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov nie je nákladovo efektívne.

K odpovedi MH SR dodávame, že uvedený zákon a vyhláška  v súčasnosti adekvátne nereagujú na energetickú krízu a   enormnú záťaž spotrebiteľov a občanov Slovenskej republiky bývajúcich v bytových domoch ohrozených energetickou chudobou, keďže v mestách býva prevažná väčšina občanov v bytových domoch. Direktívne nariaďovanie povinnosti inštalácie pomerových meračov tepla a finančne nákladných diaľkových odpočtov v čase energetickej krízy a vojnového konfliktu na Ukrajine je voči občanom Slovenska krajne necitlivé a bezohľadné a je zjavne v rozpore so zákonom na ochranu spotrebiteľov.

               Nie sme proti inovácii a digitalizácii odpočtu meračov ale v súčasnej situácii  by to malo byť tak ako v Rakúsku a iných štátoch EÚ slobodné rozhodnutie spotrebiteľov a vlastníkov bytov a nie výnosný zárobkový podnik pre  podnikateľské subjekty prepojené s lobistami a politickými stranami.

Po tzv. „energetickom nevoľníctve“, ktoré od roku 2014 zmenou zákona o energetike znemožnilo  odpájanie sa od centrálneho zdroja tepla čo je efektívne len pri zriadení vlastnej kotolne pre celý bytový dom, začalo v roku 2016 nové  „ nevoľníctvo pomerových meračov tepla“ ako ďalší sofistikovaný spôsob na vyťahovanie peňazí z vrecák slovenských občanov
Pochopiteľne bytové vodomery  teplej a studenej vody sú pri súčasných cenách vody nevyhnutnosťou.
Paradoxne odvolávaním sa na smernicu EÚ č. 2018/2002, ktorej cieľom podľa článku 25 malo byť zníženie výdavkov spotrebiteľov za energiu,  nariadením o povinnosti diaľkového odpočtu sa dosiahol presný opak-zvýšenie nákladov a  prehĺbenie energetickej chudoby, ktorej definícia na Slovensku ešte stále nebola  legislatívne stanovená.

Poukazujeme na  smernicu EÚ článok č. 24 citujeme:
Približne 50 miliónov domácností v Únii je postihnutých energetickou chudobou. Opatrenia energetickej efektívnosti musia preto byť ústredným prvkom každej nákladovo efektívnej stratégie na riešenie energetickej chudoby a zraniteľnosti spotrebiteľov, pričom dopĺňajú politiky sociálneho zabezpečenia na úrovni členských štátov. S cieľom zabezpečiť, aby opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti významne znížili energetickú chudobu nájomníkov, mala by sa vziať do úvahy nákladová efektívnosť takýchto opatrení, ako aj ich cenová dostupnosť pre vlastníkov nehnuteľností a nájomníkov, pričom na úrovni členských štátov by mala byť pre takéto opatrenia zaručená primeraná finančná podpora. Fond budov v Únii je v súlade s cieľmi Parížskej dohody potrebné v dlhodobom horizonte zmeniť na fond budov s takmer nulovou spotrebou energie. Súčasná miera obnovy budov je nedostatočná a najťažšie je dosiahnuť obnovu budov, ktoré majú v užívaní občania s nízkymi príjmami postihnutí energetickou chudobou. Opatrenia stanovené v tejto smernici, ktoré sa týkajú povinnosti dosiahnuť úspory energie, povinných schém energetickej efektívnosti a alternatívnych politických opatrení, sú preto mimoriadne dôležité.

SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2018/2002 Z 11. DECEMBRA 2018, KTOROU SA MENÍ SMERNICA 2012/27/EÚ o energetickej efektívnosti
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:32018L2002&qid=1548751944700&from=SK
V zmysle uvedenej smernice ak už vláda núti občanov povinne investovať svoje peniaze do sporného diaľkového odpočtu malo by byť jej povinnosťou nezaťažovať občanov a využiť k tomu finančné prostriedku zo zdrojov EÚ a plánu obnovy.

Vyhláška č. 503 upiera právo slobodného rozhodnutia zbaviť sa finančne nákladných pomerových meračov tepla a teplo fakturovať tak ako v čase dnes zatracovaného socializmu kedy ešte v mnohom platil zdravý sedliacky rozum, teda  podľa plochy bytov a podľa koeficientov, čo síce vyhláška v § 6 pripúšťa ale len pre bytové domy s plochou do 500 m2.
Viaceré SVB alebo družstvá, ktoré nemajú mandátnu zmluvu so správcami, nemajú nainštalované pomerové merače tepla a ani to nemajú záujem. Sankcie za porušenie vyhlášky čl. 503/2022 Z.z. sú legislatívne nedoriešené, pretože sa vzťahujú len na správcovské spoločnosti a jednotlivcov z radov vlastníkov bytov, ktorí odmietnu pomerové merače nainštalovať. Už existuje precedens kedy SVB, ktoré nemá uzatvorenú mandátnu zmluvu a vyúčtovanie nákladov za energie a teplo si robí vo vlastnej réžii bolo úspešné na súde vo veci podanej žaloby, kde SVB vystupovalo ako odporca.

Za Asociáciu na podporu obnoviteľných zdrojov energie      
František Bednár-podpredseda


V spolupráci s energetickou obmudsmankou JUDr. Monikou Jankovičovou zverejňujeme vzor reklamácie:

Vzor reklamácie Vzor reklamácie


hlavna stranka