hlavna stranka

Táranie poslanca msz Poprad Igora Wzoša  o energeticky  pozitívnych ostrovoch je   diletanstvom, ktoré by vyvrátil každý žiak prvého ročníka  v odbore elektro

Zdieľaj  | 
You can translate the content of this page by selecting a language in the select box.
   
        Vypočul som si  posledné vyjadrenie poslanca mestského zastupiteľstva v Poprade Igora Wzoša, ktoré odznelo na mimoriadnom zasadaní 20. júna 2022.
Citujem z neho časť, ktorá mi doslova vyrazila dych, keďže  som pracoval celý život v odbore energetiky a elektrotechniky.

„Making City Trenčín, tak iba poviem, že ide o projekt v rámci, ktorého sa v rámci mesta  vytvárajú energeticky pozitívne ostrovy, to znamená, že v rámci toho ostrova, môže ísť aj o celé mesto, vznikne štvrť kde sa viacej energie vyrobí ako sa minie.


Ako uviedol ďalej,  pôvodne tento projekt mal byť zrealizovaný v Poprade, k čomu nedošlo  po jeho zrušení.  (Poznamenávam, že poslanec Wzoš mal na mysli, že by bol zrealizovaný  ak by sa sa stal v komunálnych voľbách primátorom on).

Poslanec Wzoš, ktorý vyhlasuje, že v rámci mesta sa na energetickom pozitívnom ostrove vyrobí viac energie ako sa minie, je buď génius a objaviteľ permetuum mobile, alebo sú všetci, ktorí ovládajú aspoň základy elektrotechniky  idioti.

Ak vie o takomto energeticky pozitívnom ostrove v rámci územia nejakého mesta na Slovensku vyzývam ho, aby mi to oznámil a okamžite sa tam pôjdem pozrieť, aby som to videl na vlastné oči.

Vyrobiť s využitím obnoviteľných  zdrojov viac energie ako sa minie, či už pre spotrebu elektriny mesta vrátane výroby tepla, je totiž na Slovensku technicky nemožné.
Ak by tomu tak totiž bolo, Nemci a Rakúšania, ktorí sú v tzv. zelenej energii ďaleko pred nami  by v súčasnej energetickej kríze neobnovovali výrobu elektriny z uhoľných elektrárni a Francúzi by nezvyšovali počet jadrových reaktorov.

Po začatí vojnového konfliktu na Ukrajine, možno sotva očakávať, že EÚ, ktorá čelí obrovským problémom v súvislosti s energetickou závislosťou na plyne z Ruska, bude investovať milióny eur do nereálnych projektov  tzv. energeticky pozitívnych ostrovov. Jediným efektom tohto nesystémového a pre väčšinu občanov diskriminačného  riešenia by bolo, za obrovské náklady vytvorenie modelového „skanzenu“ kde by sa chodili predvádzať „experti“ na zelenú energiu, zatiaľ čo by väčšine ľudí hrozila energetická chudoba.

            Poslancovi Wzošovi odporúčam, aby si preštudoval základy elektrotechniky pre samoukov a prestal šíriť s kamennou tvárou nezmysly o  energeticky pozitívnych ostrovoch a jeho „smart- víziách“,  ktoré sú platné Popradčanom ako padák v ponorke.  Odporúčam mu, aby sa odsťahoval na takýto ostrov ak o nejakom vie a tam šíril svoje fantazmagórie.

Len dúfam, že sa vedenie mesta nedá nakaziť týmto jeho „smart-vírusom“ a nezačne so segregáciou Popradčanov na tých, ktorí budú bývať na energeticky pozitívnych ostrovoch a na tých ostatných.

V snahe pomôcť Popradčanom som navrhol  vedeniu mesta a Popradskej energetickej spoločnosti systémové riešenie pre všetkých Popradčanov bez diskriminácie a to zmenou koncepcie tepelného hospodárstva. O zmene starej socialistickej koncepcie s veľkými kotolňami a rozsiahlou sieťou stratových teplovodných rozvodov sa uvažovalo ešte na začiatku 90 rokov, kedy poslanci msz Poprad z tohto dôvodu navštívili mestá v západnej Európe.

Znížiť náklady za teplo prechodom z plynu na elektrinu, ktorú si na Slovensku vieme vyrobiť je možné s využitím obnoviteľných zdrojov. Na rozdiel od poslanca Wzoša som to zrealizoval už v roku 2016 na bytovom dome v Poprade.


Video je ešte z roku 2018, úspory sa zvýšili po doplnení termosolárneho systému v roku 2019 o fotovoltické panely na výrobu elektriny.

            Som presvedčený, že keby sa Popradská energetická spoločnosť prebrala zo spánku ako zakliata princezná, každý bytový dom v Poprade, ktorý by spolufinancoval tieto zariadenia by si znížil náklady za teplo o polovicu a v prípade ohrevu TÚV o dve tretiny.  Dodávam, že vo viacerých mestách na východnom Slovensku, kde som osobne bol, viaceré bytové domy úspešne prevádzkujú   tieto zariadenia už roky.

Plynové kotolne a pôvodné tepelné rozvody by sa využili ako záložný zdroj pri nízkych teplotách v zimnom období.

Na rozdiel od poslanca Wzoša nevyhlasujem, že sa vyrobí viac energie ako sa minie ale s určitosťou  po 6 ročných skúsenostiach môžem povedať, že znížia náklady za teplo s návratnosťou investície  6 -7 rokov.

František Bednár





hlavna stranka