hlavna stranka

Nezabúdame na našú spoločnú minulosť


Pietna spomienka pri príležitosti 54. výročia udalostí z 21. augusta 1968 v Poprade

Pamätník v Poprade, odhalený v roku 2002 je žiaľ na Slovensku stále jediný s v tom čase uvádzanou štatistikou obetí a popisom historickej udalostí.

Pri príležitosti 54. výročia okupácie Československa pripravilo Svetové združenie bývalých politických väzňov v Poprade pietnu spomienku venovanú tragickým udalostiam z 21. augusta 1968.
Vence a kvetiny k pamätníku položili, prednosta Okresného úradu v Poprade Dr. Jozef Bednár, za Okresný úrad v Kežmarku, Ing. Vladimír Škara, za Okresný úrad v Levoči,Ing. Marián Smorada, za Okresný úrad v Púchove Mgr. Marián Herdel, za mesto Poprad viceprimátor Ing. Ondrej Kavka, poslanec mestského zastupiteľstva a stranu Hlas -SD Okresný predseda Ing. Marián Barilla, starostka obce Hôrka, Ing. Helena Mihalčinová, za Svetové združenie bývalých politických väzňov, predseda František Bednár. S príhovormi vystúpili viceprimátor mesta Poprad Ing. Ondrej Kavka, poslanec mestského zastupiteľstva a okresný predseda strany Hlas - SD Ing. Marián Barilla a predseda Svetového združenia bývalých politických väzňov František Bednár. Na záver vystúpila s príhovorom sestra Jozefa Bonka Anna Malá. Pietna akcia bola ukončená hymnami Slovenskej a Českej republiky.

Vyhlásenie Svetového združenia bývalých politických väzňov k 54. výročiu udalostí z 21. augusta 1968

Zdieľaj  | 
You can translate the content of this page by selecting a language in the select box.

TV Poprad 21.8. 2022

Ing. Ondrej Kavka -viceprimátor mesta Poprad Ing. Marián Barilla poslanec msz.Poprad, Hlas-SD
František Bednár -predseda SZBPV Anna Malá

https://www.tasr.sk/tasr-clanok/TASR:2022081900000318
Pri pamätníku v Poprade si pripomenuli obete okupácie Československa

https://www.teraz.sk/regiony/pri-pamatniku-v-poprade-si-pripomenuli/655065-clanok.html
Ozbrojená invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v noci z 20. na 21. augusta násilne ukončila proces demokratizácie známy tiež ako Pražská jar.


https://spis.korzar.sme.sk/c/22988728/v-poprade-si-pripomenuli-obete-okupacie-ceskoslovenska.html
V Poprade si pripomenuli obete okupácie Československa
Pamätník chcú opraviť, nedarí sa im získať financie.


https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/348420
STV Správy 19.8.2022

















Foto: Rudolf Schmidt

Príhovor predsedu Svetového združenia bývalých politických väzňov k 54. výročiu okupácie Československa

Je to už  20 rokov čo sa na tomto mieste  stretávame, aby sme si uctili obete  tragických udalostí z roku 1968.
Žiaľ je  pre Slovensko tragédiou, že politici, ktorým išlo o pravdu,  spravodlivosť a blaho národa  zahynuli tragickou a  nevyjasnenou smrťou. Po  Milanovi  Rastislavovi Štefánikovi to bol  Alexander Dubček. Som presvedčený, že keby sa v roku 1990 stal  prezidentom   tvár dnešnej spoločnosti  by bola ľudskejšia.

Málokto vie, že  smrť  našla Alexandra Dubčeka   v Humpolci v rovnakom roku, ako zavraždeného bývalého  predsedu  poľskej vlády Piotra Jaroszewitza, ktorého vražda hoci  mala  politický motív nikdy nebola riadne vyšetrená.

Nikdy neboli zverejnené informácie o zaistení Dubčekovej  bezpečnosti,  či vodičovi  bývalom kaskadérovi a agentovi. Auto neriadil Dubčekov šofér Jan Želízko ale  Ján Rezník, ktorý  na súde odmietol o nehode vypovedať. Radšej sa nechal zavrieť a odsedel si 12 mesiacov.

             Ten istý Ján Rezník bol jedným z agentov, ktorí odniesli spisy Štátnej bezpečnosti z Tisovej vily v Trenčíne začiatkom roka 1990. Nikde sa nenašla Dubčekova aktovka, v ktorej mal citlivé dokumenty, ako aj pozvánku na Ústavný súd Ruskej federácie. Aktovku vyšetrovatelia nikdy Dubčekovi, respektíve jeho rodine nevrátili. Krátko po nehode dali auto zošrotovať a nečakali na expertízu odborníkov priamo od výrobcu BMW.

            Názory na 21. august  dodnes rozdeľujú spoločnosť. Časť verejnosti s nostalgiou za normalizačným socializmom vyhlasuje, že  vpád armád Varšavskej zmluvy len oddialil nástup divokej privatizácie a výpredaj strategických podnikov do zahraničia. Tzv. pravičiari zase opakujú  mantru o nereformovateľnosti  komunizmu a vyčítajú Dubčekovi jeho pôsobenie v Komunistickej strane.

Na adresu tých prvých odpovedám, že v roku 1968 bola úplne iná politická situácia ako v roku 1989 kedy sa už rozpadávali všetky  satelity Moskvy.  V roku 1966 bolo bývalé Československo ekonomicky na úrovní rakúska. Ak by  Brežnev nezasiahol v rámci vtedajšej  politiky obmedzenej suverenity, Západom podporované Československo by sa stalo výkladnou skriňou  strednej Európy a stalo by sa neutrálnym štátom. Moskva si to uvedomovala pretože z tohto dôvodu masívne podporovala bývalú Nemeckú demokratickú republiku, ktorá sa pre ňu v roku 1989 stala neúnosnou príťažou.

Našim pravičiarom   odpovedám, že ich téza o nereformovateľnosti komunizmu, má vážnu trhlinu potom, čo USA a Západ urobili z komunistickej Číny najväčšiu výrobňu sveta  vďaka čomu sa zo zaostalej Číny stala ekonomická veľmoc, ktorá im dnes prerástla cez hlavu nielen ekonomicky ale aj vojensky. 
Paradoxne  sa týmto podarilo zreformovať  komunizmus samotnému západu.

Politickí väzni boli pre ich názory  prenasledovaní a režim ich označil za nepriateľov. Je preto našou povinnosťou  ozvať sa aj dnes v čase kedy sa začína opäť spochybňovať sloboda slova a nahrádzať propagandou a cenzúrou.  Očakávame, že budeme za pripomenutie niektorých historických faktov zatracovaní a označovaní za nedostatočne protiruských ako nedávno pápež Sv. Otec František, ktorý si dovolil v súvislosti s vojnou na Ukrajine povedať, že každá minca má dve strany a NATO až príliš hlasno štekalo na dvere  Ruska.

Ako povedal bývalý americký prezident Reagan, bolo obrovskou chybou, že  vďaka trestuhodnej  ľahkomyseľnosti Západu sa dostali po dohodách so Stalinom na Jalte a Postupimi  štáty strednej a východnej Európu do sféry sovietskeho vplyvu.


Dodávame k tomu, že ďalšou obrovskou chybou Západu bolo  namiesto posilnenie funkcie bezpečnostnej rady OSN rozširovanie NATO o bývalé komunistické štáty po odchode polmiliónovej sovietskej armády z bývalej NDR. Pričom Američania tam zostali.  Pripomíname slová   nebohého profesora  Libora Broma, uverejnené takmer pred tridsiatimi rokmi v Kanadsko - Českom exilovom časopise politických väzňov Svědomí-Consience. NATO vzniklo 4. apríla 1949 ako organizácia na obranu západného sveta proti komunizmu,  preto obrana proti komunizmu s bývalými komunistami v NATO je nezmysel! „

Po rozpade   Sovietskeho zväzu Západ nevyužil príležitosť  urobiť z Ruska obchodného partnera  a strategického spojenca. Namiesto toho kapitalistické Rusko doslova vohnal do náručia komunistickej Číny.

Nedávno to potvrdil americký politológ a stratég Henry Kissinger, ktorý už   v 70. rokov minulého storočia varoval, aby sa  Rusko, vtedy ešte ZSSR a Čína nezblížili, lebo by to znamenalo obrovský bezpečnostný problém pre USA, aj Európu.

Rozširovanie NATO  sa žiaľ stalo jednou z príčin politického zlyhania, čo vyústilo k vojnovému konfliktu na Ukrajine a súčasné  sankcie zapríčinili presne to, čoho sa Kissinger obával.

V súvislosti s Alexandrom Dubčekom pripomínam, že sme jediná krajina východného bloku, ktorá šéfa ŠtB Alojza Lorenca nechala vo funkcii celého pol roka po tzv. „zamatovej revolúcii“, s plnými právomocami a bez akejkoľvek kontroly! Mohol tak v pokoji dokončiť skartáciu dokumentov, ktorými boli a sú nepochybne dodnes „držaní v šachu“ viacerí  politici.

Tak končí každá revolúcia, ktorá sa nedokáže vysporiadať so zlom. Revolúcia iba „cinkaním kľúčmi“  ešte žiadnych spolupáchateľov zla  neohrozila, len ich posilnila  a umožnila im majstrovsky využiť očakávaný  koniec komunizmu k novému začiatku. Im a ich potomkom november 1989 ponúkol bývalý štátny majetok a  bohatstvo doslova na tanieri so strieborným podnosom.

 

        Potvrdzuje sa, že sme sa vôbec nepoučili. Slovensko dnes  namiesto  prehnanej a zaslepenej kolaborácie bez ohľadu na ekonomické dopady na občanov obzvlášť potrebuje štátnikov  ako Alexander Dubček. Slovensko potrebuje namiesto politikov štátnikov pretože štátnici myslia na budúce generácie a politici len na budúce voľby.  Z úcty k Dubčekovej myšlienke o spoločnosti s ľudskou tvárou a  obetiam 21. augusta 1968, by sme preto  nemali zabúdať na ľudí, ktorí za spravodlivejšiu spoločnosť obetovali svoj život. 

Ďakujem Vám za pozornosť!

Česť ich pamiatke !   


hlavna stranka