hlavna stranka

Vyhlásenie Svetového združenia bývalých politických väzňov k zneužívaniu trestného postihu verbálnych prejavov


Zdieľať  | 

Po porážke nacizmu  prevzal praktiky trestných postihov za verbálne prejavy v bývalom Československu komunistický režim, ktorý za trestný čin  z nepriateľstva k ľudovodemokratickému a neskôr socialistickému zriadeniu označoval  každú kritiku štátu a jeho predstaviteľov. 

Ako bývalí politickí väzni a obete nedemokratického režimu spred roka 1989 preto so znepokojením prijímame správy o rozsudkoch a trestných oznámeniach za tzv. verbálne delikty, ktoré by mali byť chránené Všeobecnou deklaráciou OSN z roku 1948 o ľudských právach a slobodách, medzi ktoré patrí aj v prvom rade sloboda prejavu a názoru.
V súvislosti s rozsudkom NS SR, ktorý za verbálne výroky odsúdil poslanca Národnej rady SR bolo dokonca za vyjadrenie názoru k tomuto rozsudku podané trestné oznámenie na iného poslanca NR SR a predsedu jednej z koaličných strán.

Svetové združenie bývalých politických väzňov je v zmysle stanov apolitickou organizáciou,  nemôže však mlčať ak sa v roku 30. výročia pádu komunistického režimu opäť začínajú používať praktiky totalitného režimu  a ľudia sú trestaní za vyslovenie svojich názorov,  bez ohľadu na to, či sú tieto názory považované za politicky korektné. Slovenská republika, ktorá sa hlási k demokratickým hodnotám   nemôže predstierať hru na demokraciu ale demokraciu by mala presadzovať aj v praxi. A to nie je možné bez rešpektovania jej základných princípov. Pokiaľ sa máme opäť stať národom udavačov  a občania majú  žiť v strachu za vyslovenie svojich názorov nemáme morálne právo hlásiť sa k odkazu novembra 1989.

Verejnosť na rozdiel od súčasnej mediálne kampane  o zrušení mandátu poslanca Mazureka nič nevie o prípadoch perzekúcie bývalých politických väzňov.
Medzi inými, nebohého Františka Petráša, známeho z dokumentárneho filmu režiséra Dušana Hanáka „Papierové hlavy“, na ktorom vyšetrovatelia  hasili cigarety, ktorý bol obvinený za to, že nazval komunistov-sviňami.  Amnestiu prezidenta Rudolfa Schustera odmietol. Nakoniec ho chcel súd zbaviť svojprávnosti a na Vianoce ho dali násilne odvliecť políciou na psychiatrické vyšetrenie. Neumožnili mu ani,  aby sa postaral o domáce zvieratá a psa. Paradoxne bol svojprávny keď bol členom volebnej komisie. Svoj zápas o pravdu prehral - následkom psychického vypätia zomrel na infarkt. http://obcania.szm.com/petras/petras.html
Bývalý politický väzeň  Emil Švec, v roku 1961 v neprítomnosti odsúdený na 15 rokov väzenia za špionáž, bol na  príkaz ŠtB na území Rakúska prepadnutý a unesený  do Československa. V roku 1993  ho  Krajský súd v Trnave  odsúdil na trojmesačné odňatie slobody za to, že sa  domáhal vyšetrenia  a potrestania páchateľov jeho únosu a za to, že poukazoval na to,  že na NS SR   pôsobí naďalej sudca Minárik. http://www.szcpv.org/04/svec.html

Ak sa Slovenská republika nemá stať tak, ako v minulosti policajným štátom, ktorý zneužíva trestný zákon a justíciu na umlčanie nežiaducich  kritikov, vyzývame preto poslancov NR SR a vládu SR, aby sa zasadili o zrušenie trestných postihov za verbálne delikty tak,  ako to navrhoval bývalý poslanec NR SR Daniel Lipšic, https://www.youtube.com/watch?v=xVIsxZ-ayjw&feature=youtu.be pretože represia a zákazy majú opačný účinok a ich výsledkom je, že mladí ľudia sa zdravia gardistickým pozdravom a volia stranu hlásiaci sa k vojnovému Slovenskému štátu a spochybňujúcu SNP, ktorá je podľa prieskumov na treťom mieste. V USA a Veľkej Británii kde názory na historické udalosti nie sú trestné, na rozdiel od Európy, nemajú problém s nárastom tzv. extrémizmu a neonacizmu. Zároveň žiadame, aby bol zrušený trestný čin ohovárania a obmedzené podávanie žalôb na ochranu osobnosti v prípadoch ak je žalovaným človek, ktorý vo verejnom záujme upozorňoval slovom alebo písmom na podozrenie z trestnej činnosti a obohacovanie sa v rozpore s dobrými mravmi.

                                               Svetové združenie bývalých politických väzňov


12. 9. 2019 od Veronika_Remisova@nrsr.sk
Dobrý deň, dovoľte mi poďakovať Vám v mene poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Veroniky Remišovej za podnet. Vašim podnetom sa budeme zaoberať. Ďakujem.
S pozdravom, Ing. Lea Hagovská Asistentka poslankyne NR SR Veroniky Remišovej
Tel. č.: 02/5972 9309
Veronika Remišová na Facebooku: https://www.facebook.com/remisova.veronika a na Youtube:http://www.youtube.com/channel/UCdLXYqocSXnldBHFkiSU1VA/videos
13. 9. 2019 od Boris_Kollar@nrsr.sk
Dobrý deň! Ďakujeme za Váš mail.
O obsahu mailu budem informovať pána poslanca Borisa Kollára.
S úctou Mgr. Vlasta Kutláková asistentka poslanca NR SR Mgr. Borisa Kollára


hlavna stranka