hlavna stranka

Rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR zo dňa 4. 10. 2016

Zdieľaj  | 

S přáním všeho dobrého,
Lubomír Müller
Nejvyšší soud ČR dne 4. 10. 2016
---
Počtvrté „rudý kat“ nezvítězil

Dne 5. 10. 2013 přinesly Lidové noviny článek: „Třetí vítězství rudého kata. Odpírač je stále zločincem. Vašův názor platí dál“. V článku se mj. praví:
V případě sporu kolem Juraje Stieranky [1928-2005] odsouzeného v roce 1950 kvůli odepření vojenské služby již potřetí zvítězil nechvalně známý komunistický prokurátor Karel Vaš. [1916-2012] Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (dříve ČSSD) totiž opět nevyhověla podnětu … a odmítla podat stížnost pro porušení zákona v případu muže, jehož potrestání Vaš posvětil…

Stieranka jako Svědek Jehovův odmítl v roce 1950 obléct uniformu. Soud ho kvůli tomu poslal na několik let do vězení, Vaš posléze rozsudek posvětil, navíc vyčetl soudci, že ho odůvodnil nevhodným způsobem, který může vyvolávat dojem perzekuce pro náboženské přesvědčení…

Poznámky Karla Vaše v odůvodnění v případu Stieranka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
 Poznámky Karla Vaše v odůvodnění v případu Stieranka

V důsledku to znamená, že Vašův právní názor stále platí, zatímco Stieranka zůstává zločincem…
Vaš proslul jako obávaný prokurátor Vrchní vojenské prokuratury v Praze a pak jako vyšetřující soudce pražského státního soudu, u nějž se významně podílel na nezákonném odsouzení generála Heliodora Píky k trestu smrti v roce 1949, na šibenici poslal 20 nevinných lidí a dalším stovkám zničil život. Mezi politickými vězni dostal přezdívku soudce kat…

Pokusy potrestat Vaše pak definitivně v roce 2002 utnul Nejvyšší soud, když zamítl dovolání Nejvyššího státního zastupitelství.
Vašovo působení jako šéfa všech Československých soudů … historici nepopsali, přestože jde o vrchol jeho vražedné kariéry.
Začátkem letošního roku měl premiéru snímek Vrahem z povolání historika Pavla Palečka a režiséra Jana Bělohlavého, který ukazuje Vašovy hrůzné činy… 

(Celý text viz http://www.lidovky.cz/treti-vitezstvi-rudeho-kata-odpirac-je-stale-zlocincem-vasuv-nazor-plati-dal-1wl-/zpravy-domov.aspx?c=A131108_163454_ln_domov_ogo.)
Nyní se ale situace změnila. Nový ministr spravedlnosti JUDr. Robert Pelikán, Ph.D., uznal, že odsuzujícím rozsudkem bylo porušeno Stierankovo právo na svobodu svědomí a náboženského vyznání a podal v jeho prospěch stížnost pro porušení zákona.
Nejvyšší soud ČR v úterý 4. 10. 2016 v plném rozsahu ministrově stížnosti vyhověl, odsuzující rozsudek po 66 letech zrušil a Juraje Stieranku zprostil obžaloby s tím, že žalovaný skutek nebyl trestným činem.

Počtvrté tedy „rudý kat“ nezvítězil. Nejvyšší soud ČR dal jasně najevo, že česká justice nehodlá nadále tolerovat Vašovy právní názory.
Ve dnech 4. a 5. 10. 2016 Nejvyšší soud ČR obdobně rehabilitoval ještě zemřelé Mikuláše Jacka, Jaroslava Seriše a Ondreje Ďuríčka, kteří byli odsouzeni v letech 1954 a 1955.
---
6. 10. 2016 zapsal L. Müller


hlavna stranka