VEĽVYSLANECTVO RUSKEJ FEDERÁCIE PODPORILO ODHALENIE PAMÄTNEJ TABULE ANTONOVI BABONYMU
Svetové združenie bývalých politických väzňov (SZBPV) oslovilo viaceré inštitúcie a veľvyslanectvá v Slovenskej republike so žiadosťou o podporu odhalenia pamätnej tabule účastníkovi národného boja za oslobodenie, politickému väzňovi a úspešnému hokejistovi Antonovi Babonymu na budove Hokejového štadióna v Poprade. Združenie taktiež oslovilo viacero sponzorov s ponukou umiestnenia mien sponzorov na pamätnej tabuly. O podporu inštalácie pamätnej tabule okrem vedenia Mesta Poprad prejavilo záujem len Veľvyslanectvo Ruskej federácie, ktoré združeniu ponúklo spoluprácu vo forme získania historických dokumentov z archívov Ruskej federácie a odporučenia sponzorov. SZBPV prijalo pozvanie Veľvyslanectva Ruskej federácie a 2. septembra 2016 sa zúčastnilo na rokovaní o podpore projektu a možnej spolupráci s Prvým tajomníkom veľvyslanectva Ruskej federácie kandidátom historických vied Nikolajom Ryžovom, Kultúrnym atašé Vladislavom Kulikovom a atašé Veľvyslanectva Nikitom Grischenkom. Za SZBPV sa na rokovaní zúčastnil podpredseda združenia František Bednár, dcéra Antona Babonyho Aurélia Čarnoká a členka výboru Elena Bačkorová, ktorej syn architekt Ing. Juraj Bačkor je autorom projektu pamätnej tabule. Združenie tohto cestou vyslovuje poďakovanie Veľvyslanectvu Ruskej federácie za ústretový prístup a podporu projektu, čo vysoko oceňuje vzhľadom na prístup oslovených v Slovenskej republike, vrátane Ministerstva Obrany, ktorí o podporu odhalenia pamätnej tabule účastníkovi protifašistického odboja a hlavne človeku a Slovanovi srdcom a činmi neprejavili záujem. O to úprimnejšie poďakovanie preto patrí Motorkárom Slovenska v zastúpení pánom Matúšom Alexom a Občianskému združeniu Kalinka z Popradu, ktorí sa rozhodli podporiť sponzorstvom a pomocou odhalenie pamätnej tabule.
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava
Poprad 17. 5. 2016
Naše číslo sz 29/16
Vec: Žiadosť o finančný príspevok na inštaláciu pamätnej tabule vojakovi, účastníkovi SNP a hokejistovi Antonovi Babonymu na budove Zimného štadióna v Poprade, ktorý by niesol jeho meno
Vážený pán minister, ak niekto prežil život v najťažších časoch besnenia 2. svetovej vojny a zachoval si ľudskosť a čisté svedomie, tak to určite platí o popradskom rodákovi Antonovi Babonymu, ktorý ako vojak Slovenskej armády vyslaný na Východný front zachránil pred istou smrťou mladú ukrajinskú študentku, ako príslušník 1. Československej armády na Slovensku, bojoval v Slovenskom národnom povstaní a vďaka kondícii vynikajúceho hokejistu prežil strasti a utrpenia politického väzňa v nemeckých koncentračných táboroch.
Hovorí sa, že hrdinom sa neďakuje a to sa žiaľ vzťahuje aj na Antona Babonyho o ktorom sa v Poprade pod Tatrami, ktorý je kolískou hokeja, takmer nič nevie a ostal v zabudnutí. Svetové združenie bývalých politických väzňov, ktorého členkou je jeho dcéra pani Aurélia Čarnoká, chce napraviť deficit našej ľahostajnosti a nevďačnosti k neblahej histórii a osudu čestného a statočného človeka, ktorý si naše poďakovanie plným právom zaslúži a malo by byť preto našou morálnou povinnosťou nedopustiť, aby mladá generácia o jeho osude a činoch nič nevedela. Primátor mesta Poprad podporil náš zámer a máme jeho súhlas s umiestnením pamätnej tabule – účastníkovi boja za národné oslobodenie a popradskému hokejistovi Antonovi Babonymu, na budove popradského hokejového štadióna a zároveň sme podali aj návrh, aby sa Popradský hokejový štadión premenoval na Hokejový štadión Antona Babonyho o ktorom budú rozhodovať poslanci mestského zastupiteľstva v Poprade.
Veríme, že spoločne takto prispejeme k tomu, aby sa meno tohto statočného Popradčana, vojaka, partizána, hokejistu, trénera a hokejového rozhodcu, ale predovšetkým človeka s veľkým Č, dostalo do povedomia našej mladej generácie, aby nehľadala vzory tak kde nie sú. Informácie o životnom príbehu Antona Babonyho aj s fotografiami sú uverejnené na našej webovej stránke www.szcpv.org a radi Vám ich v prípade záujmu o stretnutie odovzdáme osobne.
Pokiaľ by Vám to dovolili Vaše pracovné povinnosti dovolili by sme si Vás požiadať o stretnutie v mesiaci jún 2016, kde by sme Vás informovali o podrobnostiach projektu a posúdili možnosti širšej účasti ozbrojených síl na slávnostnom odhalení pamätnej tabule vrátane účasti čestnej stráže.
Vážený pán minister, obraciame sa na Vás taktiež z dôvodu, že napriek prísľubu dotácie na činnosť združenia na ktorú máme nárok v zmysle zákona č. 526/2010 Z. z., § 3a, v znení zákona č. 8/2013 Z. z., v avizovanej výške 8000 eur., k dnešnému dňu sme nedostali zmluvu a vzhľadom na plán činnosti na rok 2016 musíme dodržať termíny plánovaných akcii, čo financujeme z vlastných skromných finančných prostriedkov – väčšinou dôchodkov našich členov. Z tohto dôvodu sme si dovolili požiadať Ministerstvo obrany Slovenskej republiky o finančný príspevok na pamätnú tabulu a jej slávnostné odhalenie pri príležitosti Tatranského hokejového pohára v auguste 2016.
Príloha:
Zabudnutý hrdina
S úctou
Ing. Imrich Body
predseda SZBPV
Oslovení boli:
Minister Obrany SR, Ing. Peter GAJDOŠ
Veľvyslanectvo Ruskej Federácie v Slovenskej Republike
Veľvyslanectvo Ukrajiny v Slovenskej republike
TATRAVAGÓNKA, a.s. Generálny riaditeľ Ing. Alexej Beljajev
AQUAPARK Poprad, s.r.o., Ing. Richard Pichonský
Slovenský zväz ľadového hokeja – prezident
Schulle Slovakia s.r.o Poprad
Brantner Poprad, s.r.o.
Whirlpool Slovakia spol. s r.o.
Tatramat a.s.
Slovenská sporiteľňa
VÚB Banka
Podtatranská Vodárenská Spoločnosť, A.s.
Baliarne obchodu a.s., Poprad
Motorkári Slovenska nezabúdajú na Hrdinov 2.svet. Vojny
PAMÄTNÁ TABULA NA HOKEJOVOM ŠTADIÓNE V POPRADE ANTONOVI BABONYMU. (Text, ktorý bude na tabuly).
Anton Babony
1917-1972
Moto: „Bol som Slovan-srdcom a činmi!“
POPRADSKÝ HOKEJOVÝ REPREZENTANT, ROZHODCA A TRÉNER V ROKOCH 1939 AŽ 1959.
PÔSOBIL AKO BRANKÁR V MAJSTROVSKOM HOKEJOVOM KLUBE HC TATRY. PODIEĽAL SA NA VÝSTAVBE PRVEJ UMELEJ ĽADOVEJ PLOCHY V POPRADE.
PO PREPADNUTÍ SOVIETSKEHO ZVÄZU NACISTICKÝM NEMECKOM AKO VOJAK SLOVENSKEJ ARMÁDY ZACHRÁNIL PRED POPRAVOU ŠTUDENTKU LÝDII ŠARAJEVSKÚ.
AKO PRÍSLUŠNÍK 1. ČESKOSLOVENSKEJ ARMÁDY NA SLOVENSKU, BOJOVAL V SLOVENSKOM NÁRODNOM POVSTANÍ, BOL ZAJATÝ A VÄZNENÝ V NEMECKÝCH KONCENTRAČNÝCH TÁBOROCH AKO POLITICKÝ VÄZEŇ.
S ÚCTOU SPOMÍNAME!
MESTO POPRAD
SVETOVÉ ZDRUŽENIE BÝVALÝCH POLITICKÝCH VÄZŇOV
I.D. STONE POPRAD
S PODPOROU VEĽVYSLANECTVA RUSKEJ FEDERÁCIE
MOTORKÁRI SLOVENSKA