hlavna stranka

Svetové združenie bývalých čsl. politických väzňov podporuje predsedu Správnej rady ÚPN a vyzýva ku konštruktívnemu dialógu

Zdieľaj  | 
So znepokojením sledujeme situáciu aká vznikla v Ústave pamäti národa po zrušení účelovej a špekulatívnej pracovnej zmluvy  bývalého predsedu Správnej rady Ivana Petranského 15. októbra  2013. Ústav pamäti národa je nepochybne z medzinárodného hľadiska a postavenia Slovenskej republiky, ktorá sa po novembri 1989 pridružila so spoločenstva demokratických krajín Európy inštitúciou, ktorej význam nemožno spochybňovať. Z tohto dôvodu ako aj s ohľadom na temné obdobie komunizmu a totalitného režimu, vnúteného expanziou  stalinizmu po II. Sv. vojne po komunistickom puči vo februári 1948, je mimoriadne dôležité kto vedie túto inštitúciu. 

Po smrti prvého predsedu Správnej rady Jána Langoša sa na škodu tejto inštitúcie ako aj obetí komunizmu dostal do vedenia politický nominant SNS Ivan Petranský.  Ku všetkej úcte k osobe Ivana Petranského ako historika, sme nepovažovali jeho zvolenie za najšťastnejšie. Potvrdila sa istá profesionálna deformácia, že historik, ktorý prakticky nezažil a nespoznal brutalitu represii komunistického režimu, nebude ÚPN  riadiť srdcom ale rozumom. ÚPN sa pod jeho vedením až príliš zameriaval na historické obdobie, pred nástupom komunistickej moci a v prospech obetí komunizmu nebola zo strany predsedu Správnej rady ÚPN vyvinutá žiadna iniciatíva.  Namiesto toho došlo k personálnym zmenám a odchodu viacerých erudovaných pracovníkov, čo poškodilo meno ÚPN. 

Privítali sme preto zvolenie Ondreja Krajňáka za predsedu Správnej rady, pretože ako syn bývalého politického väzňa sám spoznal krutosť bývalého režimu.  Nový predseda  sa pokúsil napraviť chyby a necitlivý prístup k pracovníkom ÚPN a aj obetiam a odporcom komunizmu, ktorých sa dopustil jeho predchodca.  Bohužiaľ, ukázala sa skutočná a pravá tvár chladného pragmatika Petranského, ktorý nedokázal zniesť kritiku voči jeho osobe a stratu vplyvu. Namiesto toho sa vypočítavo uchýlil k chytráčeniu a zabetónovaniu  v ÚPN, v ktorom sa dostal po menovaní prezidentom aj do Správnej rady s mesačnou odmenou 1500 eur.  Účelové založenie odborov a menovanie zástupcu po ukončení jeho funkčného obdobia len potvrdilo, že Ivanovi Petranskému  v skutočnosti v  ÚPN išlo v prvom rade len o dobre platné miesto. 

Niet pochýb, že súčasná eskalácia napätia v ÚPN je len reakciou a pomstou Ivana Petranského a s ním spriahnutých  ľudí z ÚPN, ktorým nikdy nešlo o pravé poslanie a dobré meno Ústavu pamäti národa.  Vyzývame preto Ivana Petranského, aby upustil od konfrontácie a presadzovania svojich osobných záujmov, čo poškodzuje ÚPN nie len v očiach verejnosti ale aj v zahraničí.


                                                Svetové združenie bývalých čsl. politických väzňov

S  témou súvisiace:       
http://www.sme.sk/c/6970846/petransky-uz-v-upn-nepracuje-jeho-zmluva-bola-neplatna.html
http://www.ktohybeslovenskom.sk/vpolitike/ivan_petransky/
ÚPN: Zamestnanci vyzvali správnu radu, aby podporila Krajňáka
Zamestnanci tiež vyzvali bývalého predsedu ústavu a dnes člena jeho správnej rady Ivana Petranského, aby sa zdržal konania, ktoré by smerovalo k presadzovaniu vlastných záujmov a diskreditácii Ústavu pamäti národa
http://www.sme.sk/c/6943972/upn-chce-zdanit-penzie-estebakov-peniaze-by-isli-politickym-vaznom.html

hlavna stranka