hlavna stranka

Odstráňte pamätník a premiestnite ho inam !
Peter Neuwirth

http://peterneuwirth.blog.sme.sk/c/216765/Odstrante-pamatnik-a-premiestnite-ho-inam.html#t2#ixzz0d9mscztt

 


pamatnik

Centrálne námestie v Košiciach sa nazýva námestie Osloboditeľov. Volalo sa predtým aj inak a stále to boli názvy pripomínajúce vojakov a vojnu. Pritom Košičania nikdy vojnu neviedli a väčšinou sa museli brániť pred cudzím vojskom. Na námestí stojí pamätník padlým vojakom sovietskej armády, na ktorom sú nasledovné nápisy :

"Svojím osloboditeľom, presláveným vojakom Červenej armády, občania mesta Košíc roku 1945. Večná sláva hrdinom padlým v boji za slobodu a nezávislosť Sovietskeho zväzu. Sláva Červenej armáde, osloboditeľke Československa spod jarma nemecko fašistických okupantov. Sláva hrdinom Veľkej vlasteneckej vojny. Sláva ruským zbraniam."Ja si rok 1945 samozrejme nepamätám ale viem, že krátko na to sme sa stali sovietskym komunistickým satelitným štátom. Pamätám si ale 21.august roku 1968, keď vlastne tá istá armáda začala okupovať Košice a Československo a po tejto vojenskej intervencii sme do roku 1989 žili v neslobode pod čižmou okupanta a pod dozorom ruských zbraní. Paradoxne vyznieva heslo „sláva ruským" zbraniam a ešte smutnejšie vyzerá pamätník, ktorý už nič nepamätá a v ktorom nie sú žiadne pozostatky padlých vojakov. Pochovaní vojaci boli po roku 1945 exhumovaní a prenesení na verejný cintorín. Z pamätníka sa stal bezduchý pomník s kopou trachytu, andezitu a travertínu. Pôsobí ošumelo, neudržiavane a nedôveryhodne pri novostavbe Hiltonu a bude iste kontroverzne pôsobiť pred vchodom do monumentálnej budovy Auparku, ktorá sa začína stavať tesne za pamätníkom.Ak hlavný architekt mesta má úctu k pamätníkom je to jeho vec možno až osobná, no môj názor je, že takýto kontroverzný pamätník ruským zbraniam, ktoré nám vlastne zaručili štyridsať rokov neslobody patrí inam.Patrí tam, kde sú uložené pozostatky padlých sovietskych vojakov a to na verejný cintorín v Košiciach - Barci. Ak niekto kladie kytice a vence z presvedčenia k pamätníku iste ich pôjde položiť aj na verejný cintorín. Ale funkcionári, ktorí ich tam kládli doteraz za prítomnosti médií to iste nebudú. Hroby sovietskych vojakov sú v odľahlej časti cintorína a je tam ťažký prístup autom. Ani novinárom by sa tam nechcelo šliapať takú diaľku.Pre mňa je smutné keď prechádzam popri tomto pamätníku a po niekoľkých metroch chôdze sa ocitnem pri inej pamätnej tabuli, na ktorej sú mená šiestich zastrelených Košičanov z roku 1968 ruskými zbraňami. Tu kladiem kvety ja a množstvo Košičanov, ktorí si to pamätajú.Prie pietnych aktoch tu nikto nevolá na slávu ruským zbraniam. Aj nezávislosť Sovietskeho zväzu - ríše zla je už minulosťou.
Peter Neuwirth, utorok 19. januára 2010 12:44

Čítajte viac: http://peterneuwirth.blog.sme.sk/c/216765/Odstrante-pamatnik-a-premiestnite-ho-inam.html#t2#ixzz0d9mscztt


Je Slovensko naďalej boľševické a totalitné? Asi, áno...!

http://flog.pravda.sk/cenzurovany.flog?foto=286256

 (19. 1. 2010 20:25:55)
Košický pamätník bol postavený sovietskými boľševikmi v roku 1945, ako pes značkujúci svoje záujmové teritória s tvrdošijnosťou, ktorý si očuráva svoj rajón a s nadpisom na tabuli, ako by to mesto patrilo už ZSSR, ako neskôr Podkarpatská Rus.
Doteraz je na pamätníku hviezda s kosákom a kladivom, čo je symbolom červeného impéria od októbrovej revolúcie do „perestrojky“, ovládaného neľudskou a zvrhlou ideológiou. Padlí si zaslúžia úctu, bránili svoju vlasť pred zákerným nepriateľom. Že v dôsledku toho potom prokremeľskí mocipáni pomohli okupovať tretinu Európy, nie je ich vina. Pokiaľ by pamätník zdobili napríklad emblémy Ruskej federácie, nikto by nemohol namietať. Problém je v tom, že hviezda s kosákom a kladivom sú emblémy ruskej imperiálnej rozpínavosti a zradnej ideológie, akým bol fašizmus so symbolom hákového kríža. Preto tam nemá čo robiť symbol boľševizmu, veď na hroby nemeckých vojakov sa taktiež neumiestňujú hákové kríže!

Vyzývam preto košický magistrát na čele s Ing. Františekom Knapíkom /frantisek.knapik@kosice.sk/, primátorom a všetky zainteresované orgány:
Odstráňte symbol kosák a kladivo na pomníku Červenej armády v Košiciach.
Symbolika medzinárodného komunizmu je urážkou všetkých obetí komunistickej zvôle a demokraticky zmýšľajúcich ľudí.
Vážim si obete všetkých, ktorí položili život za oslobodenie Československa od nacizmu. Rovnako si vážim všetkých, ktorí položili život alebo ho strávili v neslobode za komunistického režimu.

Podporte prosím preto moju výzvu.

hlavna stranka