hlavna stranka

Vladimír Šonka

Bývalý  Účastník protikomunistického odboja, ktorému sa po zatknutí 5. marca 1948, podaril úspešný útek do Bavorska, člen Svetového združenia bývalých čsl. politických väzňov, v súčasnosti žije vo Francúzskom Toulon.

Náš brat Vladimír Šonka, ponúka členom združenia, ktorý majú záujem o dovolenku na Riviére, možnosť ubytovania na svojom veľkom pozemku buď so stanom alebo bez.

Kontakt: Vladimír Šonka, 225 Chemin de la Jonquiere, 83200 Toulon, FRANCE
Telefon:+33-494222085
E-mail:vladimir.sonka@free.fr
BusinessInfo CZ - Oficiálni portál pro podnikáni a export

Odhalení protistátní skupiny na Rumbursku

Dne 5., března 1948 bili pobočkou státní bezpečnosti v Rumburku zajištění Jiří Kalivoda, jednadvacetiletí číšník, stejně starý textilní úředník Vladimír Šonka, šestadvacetiletý strojní zámečník Josef Štěpán a jednadvacetiletí akvisiční úředník bez pracovního poměru Bohumír Rumler, všichni z Rumburku. K těmto čtyřem ještě plným právem patří Bohuslav Střížek nár. správce fy Kinderman, obchod s uhlím ve Vansdorfu, který však uprchl a je stíhán zatykačem. Jmenovaní Šonka a Kalivoda jsou důvodně podezřelí z toho, že se spolčili, aby jednak sami opustili území ČSR a vstoupili do cizí armády a jednak aby najímali československé státní příslušníky ke vstupu  pro službu v cizím ozbrojeném a pomohli jim uprchnout před vojenskou povinností v ČSR. Mimo to je Šonka podezřelí z průmyslové špionáže.  
Střížek. Štěpán a Rumler nebili spokojení s lidově –demokratickým režimem a táto nespokojenost se ještě více zesílila únorovými událostmi, a proto se rozhodli dostat se prostřednictvím Kalivody  za hranice a tam vstoupit do cizí armády a „bojovat za osvobození Československa. Střížek očekával v důsledku únorových událostí odvoláni z národní správy; tomu však předešel svým útěkem. Všichni jmenovaní se již delší dobu na své plány připravovali a bylo jim a bylo jim v tom zabráněno jen včasným zákrokem  bezpečnostních orgánu. Manželka Josefa Štěpána, která je Němka, uprchla ilegálně již 27. února 1948 k svým rodičům  do Berlína. Všichni zúčastnění měli vystavené průkazní listiny od Jiřího Kalivody k přechodu státních hranic v okolí Chebu v západních Čechách.

hlavna stranka