hlavna stranka

Popradský Lenin skončil medzi narkomanmi a homosexuálmi


Zo Seattlu - spolupracovník SZČPV - Ján Baran (na fotografii s Leninom)

     Irónia osudu, či zhoda náhodných okolností  boli príčinou kurióznej cesty nadživotnej sochy  V. I. Lenina alias Ulianova – donedávna hlavnej modly či fetišu  komunistov  zo Slovenského Popradu pod Tatrami do Seattlu v USA.
       O túto raritu sa postaral istý  Lewis Evan Carpenter, ktorý učil v Poprade angličtinu, a nechal si ju dopraviť domov do Seattlu v štáte Washington. Peniaze na kúpu (13 000 dolárov) a najmä na dopravu sochy loďou za more (tá stála vyše dvakrát viac ako samotný pamätník, až 28 000 USD) získal tak, že založil svoj dom. O rok neskôr však nešťastne zahynul pri automobilovej nehode a zadĺžená rodina preto uvažovala o predaji sochy s tým, že nový majiteľ ju môže roztaviť a takto získaný bronz použiť na iné účely. Zdá sa, že kliatba vodcu boľševickej  revolúcie a tvorcu krvavého červeného teroru podobne ako kliatba faraónov pôsobia aj po ich smrti.  
      Sochu napokon pomohol zachrániť miestny umelec Peter Bevis. Už pár rokov stojí na rohu Evanston Avenue North a North 36th Street v kontroverznej štvrti Fremont, ktorej sa slušnejší  miestni obyvatelia  radšej vyhýbajú, nakoľko je známa ako eldorádo stretávok narkomanov a homosexuálov.
     A tak sa dnes popradský monument, ktorého autorom bol akademický sochár Arpád Račko, ani nestihol zohriať na svojom mieste kde ho umiestnili v roku 1988 a po novembrovom prevrate vycestoval do kapitalistickej cudziny. Kapitalisti na rozdiel od boľševikov neboli  barbari a tak už niekoľko rokov  zabáva domácich, ktorí mu v sychravých zimných dňoch dávajú okolo krku šál aby neprechladol.

hlavna stranka