Späť na stránku - Bývalí politickí väzni majú morálne právo viesť Ústav pamäti národa!
Curriculum vitae
Posudok MV SSR


Životný príbeh Emila Šveca

Emil Švec

Vojenský pilot

Prominentný nepriateľ komunistického totalitného štátu

Lietadlo Storch
po úspešnom pristáti v Rakúsku

Narodil sa v Piešťanoch, kde ho blízkosť vojenského letiska viedla k dráhe vojenského pilota. Zo zdravotných dôvodov odišiel z vojenskej leteckej školy a začal štúdium mediciny v Bratislave. Po komunistickom prevrate v roku 1948 sa ako študent zapojil do protikomunistického odporu v Bielej légii. V 50. rokoch odsúdený k 6 rokom za velezradu. Po prepustení z väzenia na amnestiu a neúspešnej snahe získať povolenie k vycestovaniu do zahraničia, ilegálne opustil komunistické Československo odvážnym útekom na práškovacom lietadle s ktorým úspešne pristál v Rakúsku.

    

Slobodný letec v ohlasoch zahr. tlače

Po získaní politického azylu študoval na univerzite vo Viedni. Ako novinár spolupracoval s vtedajšou emigráciou v zahraničí. V neprítomnosti odsúdený k 15 rokom za vykonštruované vyzvedačstvo. V roku 1962, tesne pred ukončením štúdia a odchodom do Ghany, bol kontaktovaný agentom ŠtB novinárom Múdrym, krycie meno Vranovský, ktorý ho vylákal k blízkosti československej hranice. Tam bol prepadnutý a zavlečený z Rakúska do Československa príslušníkmi ŠtB v uniformách Pohraničnej stráže. V období normalizácie bol prepustený z väzenia na amnestiu. Po okupácii Československa vojskami Varšavského paktu a nástupe Husákovej normalizácie, v roku 1972 Najvyšší súd SSR zrušil už udelenú amnestiu a totalitný režim ho opäť uväznil.

Prepadnutie a únos z Rakúska do Československa

Ohlasy komunistickej tlače



Jeden z mála skutočných politických väzňov, ktorých nezlomil ani dlhoročný 18 ročný trest a represie na oddelení Hlava I. v Leopoldovskej väznici. Hoci Emil Švec bol zakladajúcom členom Konfederácie politických väzňov a patril vždy k zásadovým a čestným ľuďom, jeho aktivity neboli doposiaľ patrične ocenené. Funkcia predsedu správnej rady ÚPN by bola nesporene spravodlivým morálnym zadosťučinením za jeho pohnutý a trpký osud.

Hore
Hlavná stránka