Hlavná stránka

Diabolský plán, štátny rozpočet a euronadšenci

Premiér Róbert Fico to nemá ľahké, v súčasnosti čelí piatim trestným oznámeniam. Opozícia ho označila ako boľševika a  „pionieri“ z  ľavicovej mládeže  ho obvinili zo šírenia poplašnej správy za to, že si dovolil napadnúť  systém  II. piliera  DSS a  upozornil na to, že tento  systém má niektoré zhodné črty ako  BMG Invest, len  maskované „modrými zákonmi“. Tiež  pripustil jeho možné finančné problémy v budúcnosti, za ktoré vláda nemôže  ručiť. Podobný útok by sa dal skôr očakávať od „pionierov“ z pravicovej mládeže Mikuláša Dzurindu a exministra financií Mikloša“, ale zdá sa, že ekonomika sa na Slovensku oddeľuje od politiky a úspešne zotiera zásadne rozdiely medzi ľavicou a pravicou. Súčasnej opozícii stále nedochádza podstatný fakt, že bežnému občanovi je už absolútne ľahostajné či sa niekto pasuje na pravicu alebo ľavicu, najmä po osemročných skúsenostiach s bezohľadným reformátorstvom a vznikom fenoménu sociálnych samovrážd. Prevažnú väčšinu slovenských občanov zaujíma len to aby im vláda umožnila prežiť bez toho aby boli nútení  opustiť rodinu a ísť pracovať do zahraničia. Sarkasticky to vystihol môj známy ktorý komentoval stretnutie kardinála Korca s premiérom slovami, ... cirkev si uvedomila, že rozdiel medzi Dzurindom a Ficom je len v tom, že Fico chudobe zhodí zo stola aspoň tú ohlodanú kosť“....

Na veci ma ako bývalého odporcu totalitného režimu prekvapuje, prečo ľavicovej mládeži nevadí hyenizmus tzv. manažérov DSS a ich Ficom zverejnená výška platu. Opäť v duchu „zlodej kričí chyťte zlodeja“ predmetom kritiky sa nestala nenažranosť dotyčných správcov peňazí slovenských občanov ale na pranier sa za masívnej podpory slovenských médií dostal opäť premiér za porušovanie ochrany osobných údajov. Osobné som presvedčený, že v postkomunistickom štáte, v ktorom sa od roku 1989 rozkradlo bez zveličovanie min. 1000 miliárd štátneho majetku a v ktorom je minimálna mzda na hranici existenčného prežitia, je plat vo výške 600 000,- Sk mesačne nehoráznosťou najvyššieho kalibru, nehovoriac o nejakých kresťanských alebo etických hodnotách. Žiaľ, v štáte v ktorom bol približne každých 20 rokov politický prevrat a  zmena systému, je už genetickým dedičstvom ľudských hyen privlastňovať si majetok iných.

Bolo tak tomu počas arizácie židovského majetku, ktorý začali spravovať rodiny blízke nacistom a gardistom, pokračovalo to nástupom komunizmu-znárodnením a  spravovaním majetku kapitalistov súkmeňovcami spriaznenými s Komunistickou stranou, ŠtB a jej ľudovými milíciami a nakoniec to dospelo do opačného garde, kedy sa majetok štátu sprivatizoval vopred vyvolenými a stranícky správne orientovanými, ktorí vedeli byť v správnom čase na správnom miest a v správnej strane.

Paradoxne tzv. pravicová vláda Mikuláša Dzurindu, ktorá so skutočnými hodnotami pravicového demokratického kapitalizmu nemala nikdy nič spoločné, vo svojej servilnosti a lezení do zadku nadnárodným spoločnostiam a Svetovej banke, zaviedla systém správy cudzieho majetku do vskutku najsofistikovanejšej a najrafinovanejšej podoby. Pre úplnosť tomu predchádzalo zavedenie princípu kolektívnej viny, kedy sekeru „divokých“ privatizérov zaplatili daňoví poplatníci, vrátane tzv. ozdravenia bankového sektoru, ktorý prešiel do rúk zahraničných bánk. Odpredaj strategických podnikov sa stal politickou sabotážou a urobil z občanov Slovenska podnájomníkov vo vlastnej krajine. O cene plynu, elektriny, či vody budú rozhodovať výlučne z hľadiska ich ekonomických záujmov zahraničné spoločnosti.

Plán prijatia Eura, v čo najkratšom čase, možno označiť bez akýchkoľvek pochybnosti  za súčasť stratégie bývalej vlády. Hoci Róbert Fico ako skúsený právnik nepriamo označil tento plán ako „diabolský“, obrovský tlak akému je vystavený zo strany zahraničných spoločností, finančných skupín a iných lobby, ho tlačí k tomu aby nemal inú alternatívu ako dokončiť to čo začal Dzurinda a to aj za cenu, v snahe dodržať  Mastrichtské kritéria, pristúpiť k hlbokým reštrikciám a škrtom v štátnom rozpočte na rok 2008, čo sa má stať podľa plánov opozície príčinou možných konfliktov v koalícii. Minister Jureňa nebol ďaleko od pravdy keď návrh rozpočtu nazval sabotážou. Paradoxne sa prijatím tohto rozpočtu vplyv prijatia Eura prejaví už rok pred jeho prijatím, obzvlášť v rezorte poľnohospodárstva či zdravotníctva a zrejme z volebného programu toho veľa nezostane. Bohužiaľ tiež na to doplatia opäť ti najbiednejší, ktorí na vlastnej koži pocítili ekonomicko-fašistické experimenty Kaníka a Beblavého ako napr. opatrovatelia zdravotne ťažko postihnutých, ktorých situácia sa z roka na rok už piaty rok zhoršuje, alebo vdovy ktoré majú prísť o vdovské dôchodky.

Pri súčasnej podpore verejnosti a jednoznačným volebným preferenciám, opozícia nemá prakticky argument, ktorým by zvrátila pre ňu nepriaznivý vývoj. A tak je tiché zbožné prianie otcom myšlienky a tým je prijatie Eura, ktoré vehementne podporuje ako opozícia tak aj koalícia. Výstižne to ilustruje citát z článku Jozefa M. Rydla  uverejnenom na internetovom portály  http://bohemia.htmlplanet.com/07/hlinka.html

Nedávno som šiel električkou na Zlaté piesky. Chtiac nechtiac počúval som rozhovor dvoch vysokoškolákov. Téma? Euro. Jeden vraví: „Vôbec ma neprekvapí, ak Ficova vláda prehrá budúce voľby, všetko príšerne zdražie ako v eurokrajinách a chudobní voliči to koalícii zrátajú aj s úrokmi.“ „Mne je to jedno, aspoň ten židožrút zmizne z litra.“ Súc prvšie narodený, z reči do reči som sa dozvedel, čo je to „liter“ i to, kto je to ten židožrút. 

Tzv. finanční experti a politoĺógovia, akými sa to dnes na Slovensku len hemží, cudne obišli mlčaním nedávne vyhlásenie Českej národnej banky–ČNB, ktorá vláde nedoporučila stanoviť termín prijatia Eura v ČR. Zdá sa, že na Slovensku je už historickou danosťou s akou ľahkosťou sa zbavujeme svojej suverenity, podobne ako v roku 1948 alebo 1968. Zdá sa, že tak ako sme boli najposlušnejším žiačikom Moskvy v čase Brežnevovej doktríny obmedzenej suverenity, dnes sme najposlušnejším žiačikom Bruselu. Modrá koalícia predala strategické podniky a Ficová vláda to dorazí predaním vlastnej meny. Pozoruhodná je kampaň NBS, ktorá bombasticky propaguje zrušenia samej seba.

Veľká Británia so stabilnou ekonomikou zrejme veľmi dobre vie čo je vskutku dobré pre jej občanov a čo pre byrokratov EÚ. Podobne susedne Poľsko či Maďarsko, ktoré sa do Eurozóny  nehrnú tak bezhlavo ako Slovensko, jednostranne proexportne orientované na automobilový priemysel. Tvrdím, že Slovensko nieje na tento krok pripravené a je predčasný, hoci viem, že ma za to mnohí „ukameňujú“.

Kto pozorne sledoval vyjadrenie známeho amerického experta na financie a ekonomiku zo Svetovej banky, publikované začiatkom roka 2007 v slovenskej televízii, možno zachytil jeho výrok kde povedal, „...okrem pozitív prijatia Eura si musíte uvedomiť aj fakt, že po prijatí Eura už nebudete môcť zvyšovať konkurencieschopnosť znižovaním kurzu svojej meny...“

A práve túto hlbokú pravdu naši finanční „super-experti“ zámerne prehliadajú z prostého dôvodu - sú platení len za to aby propagovali prijatie Eura.

Pri zdravom sedliackom rozume aj laik bez potrebných znalostí pripustí fakt, že Slovensko prijatím Eura 1.1.2009 definitívne a nenávratne príde o možností a nástroje finančnej politiky, ktoré budú mať v budúcnosti ešte stále Česká republika, Poľsko či Maďarsko. Teda  najmä možnosť postupného zvyšovania kurzu meny a výhodnejší výmenný kurz v čase prijatia Eura, čo je jednoznačne v prospech občanov. Ovplyvňovanie potencionálnych ekonomických kríz v dôsledku nepriaznivého vývoja svetovej ekonomiky, (recesia exportu, energetické či politické krízy a pod.) regulovaním kurzu domácej meny, vrátane ovplyvňovania inflácie, ktorá stúpla okamžite po prijatí Eura napr. v Slovinsku na 4%.

            Skrátka v Slovenskej republike Národná banka Slovenska - NBS prakticky  prestane existovať a kurz meny Euro bude určovať výlučne Európska centrálna banka - ECB bez ohľadu na ekonomickú situáciu v Slovenskej republike v budúcnosti!

Pokiaľ sa nejakú eurorojkovia nazdávajú, že prijatie meny sa plánuje ako socialistická päťročnica v ktorej sa plán plnil na vyše 120%, môžu byť v budúcnosti hlboko rozčarovaní.  Nedávna hypotekárna kríza v USA, ktorá sa preniesla aj do Európy a Japonska by mala byť impulzom na vytriezvenie z euronadšenia. Po dvojhodinovom telefonickom rozhovore s mojím známym z USA som sa dozvedel skutočnú príčinu súčasnej finančnej krízy aká sa môže zrejme v rôznych obdobách vyskytovať aj v budúcnosti. Podstatou problému neboli vyššie úrokové sadzby FED http://www.ny.frb.org/ ale nenažranosť bankových domov poskytujúcich úvery, ktorých obchodná stratégia naučila ľudí žiť na dlh. V obrovskom rozsahu totiž poskytli hypotéky ľuďom, ktorí nespĺňali podmienky ročného príjmu a jednoducho im v žiadostiach o úvery oficiálne uvádzali príjem vyšší ako v skutočnosti mali. Výsledkom bol bumerangový  efekt, kedy po čase dlžníci o nehnuteľnosť prišli v dôsledku neschopnosti splácať úver, čím sa bankovým domom nakumuloval vysoký stav nehnuteľností, čo  následne vyvolalo logicky  reťazový pokles ich ceny so sprievodným vedľajším účinkom-nedostatkom likvidity. Podobne sa to skončilo aj s megakampaňou a boomom rastu cien nehnuteľností na Floride kde sa viacerí investori s nehnuteľnosťami v dôsledku poklesu cien dostali do červených čísel. Ak dnes naši neomylní finanční experti z DSS tvrdia, že Fico straší a dezinformuje občanov, doporučujem poučiť sa z hypotekárnej krízy v USA, kedy aj viaceré európske banky z Nemecka investovali do tzv. nerizikových aktivít za aké sa považoval trh s nehnuteľnosťami. Nielen vláda SR ale ani skutoční finanční experti dnes nemôžu zaručiť, že investície považované za konzervatívne a málo rizikové, v budúcnosti takými aj ostanú. V súvislosti s uvedenou finančnou krízou je  potrebné dodať, že práve Česká koruna sa stala bezpečnou menou, kam investori zbavujúc sa Eura presúvali svoje peniaze, následkom čoho táto mena nedávno posilnila. Pozri tiež Mladá fronta : Otřes na hypotečním trhu v USA odnáší celý svět-Více problému než USA coby původce krize muže mít ekonomika Evropy.

Súčasťou kampane za prijatie Eura je zdôrazňovanie vysokého hospodárskeho rastu v SR. Porovnávajúc hospodársky zázrak v SR s ekonomickým rastom Číny je tu zjavný rozpor. Kým Čína je aj reálne proexportná krajina s nízkou mierou importu a umelo dlhodobo udržiavaným kurzom domácej meny, čo je tŕňom v oku najmä USA, Slovensko ja napriek bombastickým číslam o náraste HDP ešte stále proimportne orientovanou ekonomikou, čoho dôkazom je vysoká domáca spotreba a zisky zahraničných supermarketov. Ak by Slovenská ekonomika kopírovala čínsky systém je nepochybné, že reálny nárast ekonomiky by bol neporovnateľne vyšší ako v súčasnosti a radový občan by ho aj reálne pocítil.

Druhým príkladom prepojenia kurzu meny a exportu sú USA, ktoré znižovanie kurzu meny využívajú v maximálnej miere najmä po nástupe G. Busha ml.

Názorne to ilustrujú štatistické údaje porovnania kurzu dolára od roku 2000 a úmerného nárastu indexu priemyselných akcií Dow Jones uverejnené na internetovom portály http://www.forecasts.org/

v rubrike Euro Exchange Rate Historical Data

http://www.forecasts.org/data/data/EXUSEU.htm

a rubrike  Dow Jones Industrial Average Stock Index Historical Data

http://www.forecasts.org/data/data/djiaM.htm

 Tzv. slabý dolár priniesol prudký  nárast exportu a zvýšil konkurencieschopnosť amerických tovarov v porovnaní s Eurozónou.

Ako uviedla dňa 15-8.07 agentúra Reuters a SITA, Obchodný deficit USA sa v júni nečakane znížil o 1,7 % na 58,1 mld. USD zo zostupne revidovaných 59,2 mld. USD za máj. Vyplýva to z údajov, ktoré v stredu zverejnilo americké ministerstvo obchodu. Obchodný deficit sa podľa vyjadrenia ministerstva znížil po tom, čo slabý dolár a zahraničný dopyt zdvihli vývoz na novú rekordnú úroveň. Za máj pritom ministerstvo pôvodne uvádzalo obchodný deficit krajiny vo výške 60 mld. USD. Júnový deficit bol zároveň najnižším od februára tohto roka, kedy predstavoval 57,6 mld. USD. Analytici prognózovali júnový schodok na úrovni 61 mld. USD.  Celkový export tovarov a služieb sa v júni zvýšil o 1,5 % na rekordných 134,5 mld. USD z májových 132 mld. USD. Dobrý výsledok podporil najmä rekordný vývoz vozidiel, automobilových komponentov, ako aj potravín a nápojov. Import v sledovanom období posilnil o 0,5 % na 192,7 mld. USD. Dovoz ovplyvnili vyššie ceny ropy a tiež rekordný import investičného majetku.

Resume: Ak  tejto vláde ide skutočne o záujmy Slovenskej republiky a jej občanov, mala aby nájsť odvahu zastaviť tento diabolský plán, ktorého strojcom je bývalá vládna koalícia Mikuláša Dzurindu a na ňu prepojené a spriaznené zahraničné spoločnosti a finančné skupiny.

Vlak už však ide až príliš rýchlo a vystúpiť z neho nie je možné. Z toho dôvodu nemá už nikto odvahu ani len verbálne upozorniť na riziko predčasného prijatia Eura v SR, hoci je viac ako isté, že odklad prijatia Eura by pre Slovensko nebol žiadnou tragédiou, ba práve naopak tým najlepším riešením. Krátkodobo by to znamenalo nanajvýš pokles kurzu koruny, čo by slovenských exportérov len potešilo a čo by v konečnom dôsledku prispelo k  zvýšeniu príjmov do štátnej kasy.

                                                            František Bednár

(Pozn: Autor bez nároku na odmenu pracuje vo Svetovom združení bývalých čsl. politických väzňov.)

 

Hlavná stránka