Návrat do rubriky Reagujeme


Zbesilí antikomunisti a ctihodní exkomunisti

Výzva na verejnú diskusiu

           Výzva bývalých politických väzňov kandidátom na prezidenta SR, Eduardovi Kukanovi, V. Mečiarovi a F. Schusterovi aby nekandidovali z dôvodu svoje politickej minulosti a prepojenia s totalitným režimom, iritovala aj redaktora Národnej obrody Pavla Minárika. Ten označil Svetové združenie bývalých čsl. väzňov ako "hŕstku zbesilých antikomunistov", ktorí si dovolili ako uviedol v národnej Obrode dňa 4.2.2004, poškvrniť až príliš dobrú mienku národa na prezidentského kandidáta Kukana. Pán redaktor nezaprie, že bol kariérnym novinárom komunistických denníkov Pravda a Rudé právo ako aj ich spravodajcom v Moskve či v Poľsku, kde schvaľoval represie poľských komunistov voči vlastným občanom, pričom jeho svedomím nepohla ani vražda kňaza Popieluszka. Dnes robí kariéru tentokrát v istej súkromnej televízii.
           Za zbesilých antikomunistov podľa Minárika možno považovať aj poslancov Európskeho parlamentu, ktorí si dovolili schváliť rezolúciu s odporučením, aby poslancom Európskeho parlamentu nemal byť poslanec, ktorý zastupoval a reprezentoval komunistický totalitný režim na exponovaných postoch.
          Vladimír Mečiar to v relácii Sito na TV Markíza vyriešil jednoducho tvrdením, že organizáciu s týmto názvom vôbec nepozná, hoci práve 21.8.2002 bol v Poprade, kde táto organizácia odhaľovala Prvý pamätník obetiam okupácie v roku 1968 s uvedením štatistiky obetí na území SR. Na pietnom akte sa okrem iných zúčastnil predseda VÚC- MUDr. Chudík toho času ešte popredný člen HZDS.
           Jednou z príčin našej výzvy bolo, zabrániť situácii keď v minulosti kandidoval v prezidentských voľbách príslušník ŠtB JUDr Ján Demikát, pričom paradoxne proti tomu nikto neprotestoval.
          Tí, ktorí by mali radšej mlčať označujú tých, ktorí ešte nestratili pamäť a neupadli do rezignácie ako zbesilých antikomunistov. Ich jediné previnenie spočíva len v tom, že si dovolili ctihodným exkomunistom pripomenúť, že reprezentovali a prisluhovali totalitnému systému, ktorý za niekoľko desiatok rokov svoje existencie má na svedomí vyše 100 miliónov mŕtvych.
          Ak už sa má národ stotožniť s tragikomickou mystifikáciou o "Nežnej revolúcii" a má naďalej velebiť reprezentantov ako páni Kukan a Schuster, je nanajvýš nemorálne ak túto pokryteckú hru majú prijať aj bývalí odporcovia komunizmu.
          Všetkým postihnutých stratou pamäte pripomíname, ako to bolo po I. svetovej vojne pri vzniku ČSR v roku 1918. Platili vtedy v novom zriadení rakúske c.k. nariadenia a predpisy? štátne úrady ovládali naďalej c.k. úradníci a policajti?
Podobne po ukončení II. svetovej vojny v roku 1945 neplatili naďalej nacistické ríšske zákony a nariadenia. V úradoch a pri polícii nevládlo Kripo a Gestapo.
          Stačil výnos prezidenta a všetko bolo anulované. Je namieste otázka, ak sa to dalo v roku 1945 prečo sa v novembri 1989 nemohla prevziať ústava z Prvej republiky? Tým by sa nemohlo stať, že sudcovia, ktorí za komunistickej totality súdili bývalých odporcov komunizmu, ich súdili znova v tzv. rehabilitačných procesoch a podľa komunistických zákonov. Vo väčšine prípadoch im ponechali tzv. zostatkové tresty.
          Odpoveď prečo sa tak nestalo je jednoduchá. Komunisti založili "prognostický ústav a jeho odnože (bol indikátorom pre prechod ku kapitalizmu) mali neobmedzený prístup k štátnemu majetku a vedeli ako ho previesť do svojho súkromného vlastníctva. Aby nevznikli komplikácie pri tomto štátnom banditizme, bolo ponechaná kontinuita komunistických zákonov a zabezpečená absolútna nezávislosť a imunita sudcov, ktorí nemali paragrafy na tvoriace sa súkromné firmy a kontinuitu komunistickej strany infiltrovanej v novovznikajúcich stranách a hnutiach.
          Jednoznačne to priznal nedávno exminister spravdolivosti Pavel Rychetský v TV v ČR. keď uviedol, že obnova štátu sa nedala previesť inak než kontinuitou zákonov z minulej totalitnej doby.
          Ak naša výzva neodôvodnene zasiahla negatívne do predvolebnej kampane uvedených kandidátov a niektorí z nich sa cítia poškodení, Svetové združenie bývalých čsl. politických väzňov vyzýva Eduarda Kukana, Vladimíra Mečiara a Rudolfa Schustera na verejnú diskusiu v televízii s predstaviteľmi Svetového združenia bývalých československých väzňov.

Svetové združenie bývalých čsl. politických väzňov


Návrat do rubriky Reagujeme

Hore