Návrat do rubriky Reagujeme


Ohlas na reláciu : Sito(Mečiar-Svetové združenie bývalých československých politických väzňov


Jozef Vaškovič, Lorystraße 40 - 42 / 6 / 6, 1110 Wien - Simmering, Rakúsko

Titl.
redakcia televíznej stanice Markíza,
Bratislava 1/a
P.O. Box 7
840 08 Bratislava - Záhorská Ves
Slovenská republika                      
Vo Viedni, 04.02.2004.


Vec: Ohlas na reláciu: Sito. / Mečiar - Svetové združenie slovenských politických väzňov./

           Dňa 15.01.2004 mi poslal predseda Svetového združenia bývalých československých politických väzňov /ďalej len SZČPV/ pán František Bednár z Popradu do Viedne zprávu, že bývalý komunista a dnešný pán - Mečiar nepozná toto združenie ani nič o ňom nevie. Je to samozrejmé. Ešte nikdy som sa nestretol s prípadom, aby sa vinník dobrovoľne hlásil k svojím obetiam. Preto som sa rozhodol pripomenúť súdruhovi Mečiarovi a jeho partizánským jednotkám niečo z ich komunistických zločinov proti ľudskosti, na ktorých mali svoj podiel.

          V marci 1979 som previedol pri rakve 81 ročnej ženy na košickom verejnom cintoríne bežný, 5 minútový náboženský nekrológ. Tento nekrológ ma stál roky väzenia, rozkradnutie celého majetku a zničenie života. Nielen môjho, ale celej rodiny, včetne 4 malých detí. Svorka komunistických partizánov pod krycím názvom : "Štátna bezpečnosť Košice" zahájila na celú rodinu zbesilý útok. Vodcovia partizánskej svorky poručík Demikát a major Hrivňák s kumpánmi previedli obhliadku bytu i pracoviska.
           Po ich obhliadke neostali ani otlačky prstov. Všetko, čoho sa dotkli, to ukradli. Veci, ktoré nevládali odniesť sami, riešili partizánskym pravidlom číslo 1. Donútili svoju obeť, aby tieto veci sama niesla do ich partizánskeho brlochu. Pretože som proti tomu rázne protestoval, priviazali mi veci ktoré ukradli, na ruky. Viedli ma cez pracovisko ukazujúc, ako sa komunisti rázne vysporiadajú s vnútorným nepriateľom. /Na ruky mi priviazali Bibliu a náboženský spevník/ Vzhľadom k pokročilosti doby a osvietenstvu / písal sa rok 1979/ som nebol s Bibliou upálený na hranici. Ich pravá komunistická ruka - Krajská prokuratúra Košice, napriek tomu, že vedela, že sa jedná o obvinenia nenaplňujúce znaky trestného činu, vydala súhlas k tejto domovej partizánskej rabovačke. Po rabovačke mi poslala Uznesenie 1 Kv 21/79 v ktorom napísala, citujem : "Trestné stíhanie sa zastavuje, pretože skutok nenaplňuje znaky skutkovej podstaty trestného činu a tento skutok nie je trestným činom." Samozrejme, že ukradnuté veci mi nevrátili a ponechali si ich v svoj prospech.
          Pretože som proti týmto divokým partizánskym útokom a zločinom písomne protestoval, zatvorili ma. Nebudem popisovať, čo sa odohrávalo s deťmi v škole. Trest za tento protestný dopis mi ani dodnes nerehabilitovali, práve naopak! V roku 1991 už ako rakúskeho štátneho občana ma za neho odsúdili ešte raz k - 8 mesiacom väzenia s podmienkou na 18 mesiacov.
          Po rokoch strávených vo väzení mi partizánska svorka s krycím názvom "Štátna bezpečnosť " dala podpísať prehlásenie, že dobrovoľne odchádzam do vyhnanstva. Musel som sa zrieknúť ženy i detí. Musel som prehlásiť, že sa z vyhnanstva nikdy nevrátim. Keď som ich príkaz splnil a do troch dní republiku opustil, odsúdili ma znovu bez doručenia rozsudku - ako pri prvom treste - k 40 mesiacom väzenia za to, že som sa z vyhnanstva nevrátil. Kto za tým všetkým stál ?
          Som presvedčený, že Mečiar so svojou partizánskou jednotkou. Prečo ? Potvrdzuje to sám Mečiar, - citujem jeho vlastné slová o Demikátovi z roku 1990: " Viem o jeho činnosti viac než iní ľudia a mnohé z týchto otázok zostanú predmetom utajenia na dlhú dobu. Sú i také o ktorých nebudeme môcť hovoriť nikdy...do služieb som ho prijal ja...stanovisko verejnosti by sa zmenilo, keby sme mohli hovoriť všetko. Nie je ale možné povedať všetko pretože i u nás vieme to, čo v každom štáte: existujú veci o ktorých sa mlčí".....

          Nikto dnes nezistí, koľko stoviek ľudí postihol podobný osud. Mnohí už zomreli alebo o dianie na Slovensku nemajú žiaden záujem. Patrím medzi prežijúcich a som dnes v Združení SZČPV. Mečiar so svojími partizánmi prehlasuje, že nás nepozná a nič nechce o nás vedieť. Na verejnosti sa musí o nás striktne mlčať. Sú to prísne utajované zločiny. Mnohí prenasledovatelia i prenasledovaní žijú a verejnosť sa o tom nesmie dozvedieť. Demikát je dnes úspešným podnikateľom. O zločinoch spáchaných v partizánskej družine nechce počuť, ani nič s tým mať spoločného. Tak isto Mečiar.
          Slovenskí zákonodárskí umelci predbiehajú jeden druhého v tom, aké zákony vymyslieť, aby obete týchto zločinov neboli odškodnení. Dokonca vytvorili i Úrad pamäti národa, ktorý ma dokumentovať zločiny komunizmu. Problém je ale v tom, že v tomto Úrade nesmie pracovať ani jeden bývalý politický väzeň. Dostal by sa do styku s prísne utajovanými skutočnosťami. Môžu tam pracovať len takí, ktorí dostali dôveru od svojich klubových kolegov a preverenie od SIS /StB/.

          Ak bude bývalý komunista Mečiar i po prečítaní tohto svedectva tvrdiť, že ešte stále nevie o aké Združenie SZČPV sa jedná, tak môžem za ním i s niekoľkými obeťami zločinného komunizmu prísť na audienciu.
           Ak komunista a bývalý tajomník ÚV - KSČ Schuster môže ísť na audienciu do Vatikánu ku pápežovi ako pobožný človek, prečo by nemohli ísť obete zločinného komunizmu na audienciu ku tomu, kto ich má na svedomí ?
           Mohli by sa k tomu pozvať i zástupcov zo súdov, prokuratúr a partizánskych eštebákov, aby sa im to mohlo povedať rovno do očí, ako som im to povedal na súdnom pojednávaní na Mestskom súde v Košiciach. Pretože nevedeli, čo mi majú odpovedať, a hrozil kolaps celého pojednávania, zavolali dvoch policajtov, ktorí ma za hlasného protestu desiatok prítomných v súdnej sieni - ako dobytok vytiahli zo súdnej siene a odviedli rovno na celu.

           Takéto stretnutie by mohlo byť celkom zaujímavé a Markíza by mala vynikajúcu príležitosť priniesť na mediálny trh niečo aktuálneho a zaujímavého pre budúce generácie.
/Za predpokladu, že by to Markíze bolo dovolené./

Vaškovič Jozef
člen výboru SZČPV

Návrat do rubriky Reagujeme

Hore