hlavna stranka

Delegácia Svetového združenia bývalých politických väzňov si 29. augusta v Banskej Bystrici účasťou a položením venca uctíla pamiatku na tých, ktorí bojovali za národné oslobodenie a slobodné Československo v Slovenskom národnom povstaní.

Zdieľaj  | 
You can translate the content of this page by selecting a language in the select box.

Uctili sme si 79. výročie Slovenského národného povstania
Delegácia Svetového združenia bývalých politických väzňov si 29. augusta v Banskej Bystrici účasťou a položením venca uctila pamiatku na tých, ktorí bojovali za národné oslobodenie a slobodné Československo v Slovenskom národnom povstaní.
Veniec k pamätníku SNP položili podpredseda SZBPV Marek Duda a Pavol Piskla.

Členmi Svetového združenia bývalých politických väzňov boli viacerí účastníci zahraničného odboja, medzi nimi aj dnes už nebohý Rytier  Čestnej Légie a po skončení vojny politický väzeň Juraj Fischer. http://www.szcpv.org/07/fischer.html  V roku 2016 sme odhalili na budove Zimného štadióna v Poprade pamätnú tabuľu hokejistovi a účastníkovi boja za národné oslobodenie Antonovi Babonymu. http://www.szcpv.org/16/odhalenie.html
Svetové združenie bývalých politických väzňov sa žiaľ ako jediné z troch združení zastupujúcich politických väzňov zúčastňuje osláv SNP tak ako to vyplýva zo  zákona č. 526/2010 Z. z. na základe ktorého MV SR poskytuje dotácie na podporu organizovania pietnych a spomienkových akcií pri príležitosti osláv oslobodenia Slovenskej republiky, osláv Slovenského národného povstania a osláv víťazstva nad fašizmom.

Svetové združenie bývalých politických väzňov
Foto: Rudolf Schmidthlavna stranka