hlavna stranka


PROTEST SVETOVÉHO ZDRUŽENIA BÝVALÝCH ČSL. POLITICKÝCH VÄZŇOV

Zdieľaj  | 


Svetové združenie bývalých československých politických väzňov sa pripája k protestu Ústavu pamäti národa proti  odhaleniu pamätníka  poprednému predstaviteľovi bývalého komunistického režimu – ideologickému tajomníkovi Komunistickej strany Československa Vasiľovi Biľakovi.

Vasiľ Biľak ako najrekčnejší komunistický politik reprezentoval zapredanecké krídlo komunistickej strany, ktoré zradilo politiku socializmu s ľudskou tvárou Alexandra Dubčeka v auguste 1968. Bol jedným z iniciátorov pozývacieho  listu okupačným armádam a podporovateľom okupácie Československa vojskami cudzej mocnosti.  Považujeme preto Vasiľa Biľaka za vlastizradcu, ktorý bol priamo zodpovedný za smrť a zranenia desiatok občanov vlastného štátu, za duchovný a ekonomický úpadok bývalého Československa a emigráciu vyše 400 000 občanov do zahraničia.  Odhalenie pamätnej tabule  Vasiľovi Biľakovi za údajné zásluhy pre obec  Krajnú Bystrú, je preto neospravedlniteľné a možno ho prirovnať k odhaleniu pamätníka mafiánskym zločincom, ktorí v 90 rokoch financovali projekty vo svojich obciach.  Je poľutovaniahodné, že  v Slovenskej republike od jej vzniku nebol odsúdený ani jeden predstaviteľ režimu, ktorý sa dostal k moci po vojenskom puči 21. augusta 1968.

Na Slovensku sú v súčasnosti  trestne stíhaní ľudia za zbieranie vojenských a historických artefaktov z obdobia 2. svetovej vojny čo je považované za šírenie extrémistických materiálov, pričom šírenie   symbolov totalitných režimov, ktoré mali na svedomí milióny obetí v Gulagoch a po celom svete, vrátane glorifikácie ich predstaviteľov je na Slovensku beztrestné.   Sme presvedčení, že v danom prípade došlo odhalením tohto pamätníka k spáchaniu tresnutého činu podpory hnutí potlačujúcich základné ľudské práva, preto považujeme  vyšetrovanie aktivistov, ktorí poliali pamätník červenou farbou za poškodzovanie cudzej veci za nezákonné. Títo aktivisti naopak preukázali občiansku statočnosť za čo by ich mal prezident Slovenskej republiky vyznamenať.

                                               Svetové združenie bývalých čsl. politických väzňov


http://poprad.korzar.sme.sk/c/7665990/aj-politicki-vazni-protestuju-proti-instalacii-pamatnika-bilakovi.html

Aj politickí väzni protestujú proti inštalácii pamätníka Biľakovi

Autor: sita
Zdieľať Zdieľať na Diskusia (2) Tlač
Pridali sa k Ústavu pamäti národa. Rady rozhorčených sa rozširujú.

POPRAD, KRAJNÁ BYSTRÁ. S odhalením pamätníka poprednému predstaviteľovi bývalého komunistického režimu Vasiľovi Biľakovi v Krajnej Bystrej nesúhlasí ani OZ Svetové združenie bývalých československých politických väzňov (SZČPV) v Poprade.
Protestom sa pridalo k Ústavu pamäti národa.


Foto: TASR/Milan Kapusta

„Keďže sme organizácia zastupujúca obete komunizmu, máme veľmi neblahé skúsenosti s režimom, ktorého zástanca bol práve pán Biľak v minulosti,“ povedal predseda SZČPV František Bednár.
Biľak bol ideologický tajomník. Podľa Bednára sa však po novembri ´89 veľmi málo hovorí o tom, že mal na starosti vývoz tzv. revolúcií a ich financovanie.
„Rozviedka, štátna bezpečnosť priamo financovali po celom svete, vrátane Nikaraguy, Angoly, Kuby a iných krajín, miliónmi dolárov tzv. povstalecké skupiny - marxistické. A toto mal na starosti pán Biľak,“ tvrdí Bednár.
Mrzí ho, že sa v súvislosti s Biľakom hovorí iba o roku 1968.

Predseda bývalých československých politických väzňov je presvedčený o tom, že pamätníky komunistom, ako bol napríklad Biľak, sa budú na Slovensku riešiť aj v budúcnosti.
„Myslím si, že nie je posledným. Ak by však v Nemecku odhalili pamätník Honeckerovi, asi by tam bol z toho veľký rozruch,“ dodal Bednár.

Čítajte viac: http://poprad.korzar.sme.sk/c/7665990/aj-politicki-vazni-protestuju-proti-instalacii-pamatnika-bilakovi.html#ixzz3Sq2taUdE


Vážené predsedníctvo Slovenského zväzu Československých politických väzňov

Vážený pán František Bednár.

V mene Ústavu pamäti národa Vám ďakujem za Vašu podporu.

Svojím verejným vyhlásením ste sa zastali politických väzňov, ktorých sa zločinecký komunistický režim dotkol najbolestnejšie.

ÚPN vníma obdobie neslobody cez jeho obete. Váži si obete druhej svetovej vojny, a rovnako prejavuje úctu obetiam komunistického režimu. Poďakovanie Vasiľovi Biľakovi za jeho pomoc východu vyznieva paradoxne, keďže archív ÚPN mimoriadne veľký počet politických väzňov eviduje práve z regiónu Východného Slovenska.  Odhalenie pamätníka ideologickému tajomníkovi strany je vrcholom cynizmu a výsmech obetiam komunistického režimu.

Spoločnosť na Slovensku sa ani po 25 rokoch od Nežnej revolúcie  jednoznačne nevysporiadala s bývalým komunistickým režimom. Následkom toho nie je len pamätník Biľakovi, ale z pohľadu ÚPN aj 45 odmietnutých trestných oznámení za zločiny komunizmu súvisiace s tragickými úmrtiami na štátnej hranici, vyplácanie výsluhových dôchodkov príslušníkom bývalej ŠtB, úspešne vedené súdne spory bývalých spolupracovníkov ŠtB proti ÚPN, či akceptovanie svedeckých výpovedí bývalých príslušníkov ŠtB sudcami slovenských súdov.

Aj spochybňovanie významu a poslania Ústavu pamäti národa je toho dôkazom. Mám nádej, že iba spoločnými silami dokážeme zvrátiť zidealizovanú predstavu o komunistickej minulosti a vytvoriť predpoklady pre definitívne vysporiadanie sa s komunistickou minulosťou.

K tomu Vám želám Vám veľa síl a odvahy.

 Ondrej Krajňák

predseda Správnej rady ÚPN

coloredlogo

Ústav pamäti národa

Nation´s Memory Institute

Námestie slobody 6

817 83 Bratislava 15

 web:    www.upn.gov.sk


Biľakovi odhalili pamätník: FOTO Aktivisti ho pomaľovali, bola to červená sviňa!

http://www.topky.sk/cl/10/1458271/

Pamätník komunistického politika Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej pred 2 hodinami
KRAJNÁ BYSTRÁ - V sobotu odhalili pamätník bývalému ideologickému tajomníkovi KSČ Vasilovi Biľakovi v jeho rodnej obci Krajná Bystrá. Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ondrej Krajňák túto správu prijal s poľutovaním. Rovnako rozhorčení boli aj aktivisti, ktorí sochu pomaľovali.
Upozorňuje totiž, že ide de facto o jeho rehabilitáciu, čo ÚPN odsudzuje. Šéf ÚPN nepopiera zásluhy Biľaka pre obec Krajná Bystrá v období, keď patril k vrcholným predstaviteľom komunistického režimu. "Ale napriek tomu vnímam snahu zástupcov obce s rozčarovaním. Odhalenie pamätníka spojené s udelením čestného občianstva osobe, ktorá má na svedomí inváziu vojsk Varšavskej zmluvy v auguste roku 1968 a následnú okupáciu bývalého Československa, vnímam ako výsmech obetiam komunistického režimu a provokáciu pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich občanov," odkázal Krajňák.
Pamätník komunistického politika VasiľaOn sám je presvedčený, že Vasil Biľak nesie zodpovednosť za obete z augusta 1968, za osudy tisícok jednotlivcov či celých rodín počas komunistickej normalizácie. "Z hľadiska vyrovnávania sa s obdobím neslobody považujem túto iniciatívu za rovnako nebezpečnú ako pokusy neonacistov ospravedlňovať nacistické zločiny," zdôraznil Krajňák. ÚPN podľa jeho slov prejavuje úctu účastníkom a veteránom protikomunistického odboja a tisíckam spoluobčanov, ktorí akýmkoľvek spôsobom trpeli počas komunistickej totality. "Odmietame sa nečinne prizerať, ako zásluhou straty pamäti sa z bývalých prenasledovateľov stávajú novodobé obete," povedal.

V mene ÚPN preto Krajňák vyjadruje rozhodný protest proti tomu, aby sa na Slovensku, 25 rokov po skončení komunistickej totality, začali stavať pamätníky nepotrestaným členom a exponentom zločineckých organizácií. "Vyzývam všetky demokratické sily na Slovensku, aby sa pripojili k protestu a odsúdili takúto a podobne zvrátené iniciatívy, ktoré sú znevážením pamiatky obetí komunistickej totality. Žiadny kultúrny dom v obci Krajná Bystrá či iné zásluhy Vasila Biľaka v prospech jeho rodákov nemôžu ospravedlniť zlo a zločiny, ktoré boli vďaka KSČ a KSS počas viac ako 40 rokov a aj za jeho pôsobenia vo vrcholných straníckych funkciách spáchané," dodal.

Pamätník pomaľovali aktivisti na červeno

Krátko po tom, ako bola socha odhalená, ho pomaľovala dvojica aktivistov červenou farbou a a pomenovali nápisom "Sviňa". Ľuboš Lorenz a Peter Kalmus považujú odhalenie pamätníka členovi KSČ, ktorý sa podieľal na zločinoch režimu, za niečo absurdné a takýmto spôsobom dali najavo svoj názor.  Podľa polície sa dopustili priestupku pre poškodenie cudzieho majetku.

FOTO: SITA, Facebook
ZDROJ: TASR
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


hlavna stranka