hlavna stranka

Jeho Excelencia pán veľvyslanec Španielskeho kráľovstva Félix Valdés

Komu vadila účasť španielskeho veľvyslanca a poslankyne Mezenskej na pietnej spomienke v Poprade?

Zdieľaj  | 
Pietna spomienka v Poprade pri príležitosti 45. výročia okupácie 21. augusta 1968

Poslankyňa NR SR Mgr. Helena Mezenská

Svetové združenie bývalých čsl. politických väzňov pri príležitosti 45. výročia okupácie Československa  pozvalo na pietnu spomienku pri Pamätníku obetiam okupácie v Poprade okrem predstaviteľov verejného a politického života aj predstaviteľov zastupiteľských úradov na Slovensku. Pozvanie okrem iných prijali a na akcii sa zúčastnili, Jeho Excelencia pán veľvyslanec Španielskeho kráľovstva Félix Valdés, predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa - PaedDr. ThDr. Ondrej Krajňák a poslankyňa NR SR pani Mgr. Helena Mezenská.

Napriek tomu, že sme vopred informovali elektronickou poštou o potvrdení účastí týchto hostí, tlačové agentúry TASR  a SITA, TV TA3, ktorých zástupcovia boli dokonca prítomní na spomienkovej akcii, vo svojich mediálnych výstupoch neuviedli informáciu o účasti J. E. veľvyslanca Španielskeho kráľovstvá, ktorý osobne položil veniec k pamätníku a rovnako sa im nehodila účasť poslankyne NR SR pani Heleny Mezenskej, ktorá tiež položila kyticu kvetov obetiam okupácie 21. augusta 1968. Jediný kto o účasti týchto hostí informoval bol týždenník Podtatranský kuriér.

S poľutovaním musíme konštatovať,  že ani takmer 24 rokov pod páde totalitného antidemokratického režimu, nevymizla z prvoprúdových médií cenzúra. tzv. politická korektnosť a ich servilná poplatnosť súkromným vlastníkom týchto médií, pre ktorých je nezávislosť a objektivita  stále nehodiaci sa pojem. Rovnako je poľutovaniahodné, že oficiálnych povinností predstaviteľov mesta Poprad, ktorí absentovali na pietnej spomienke a privítaní J. E. veľvyslanca Španielskeho kráľovstva sa muselo zhostiť Občianske združenie Pre mesto, ktorého účasť prítomní zástupcovia médií taktiež nespomenuli, zrejme preto, aby sa nedostali do konfliktu s popradským primátorom, ktorého Svetové združenie bývalých čsl. politických väzňov vyzvalo k odstúpeniu z funkcie z dôvodu jej zneužívania pre osobné účely.

Na záver dodávame, že hoci tlačovej agentúre TASR sa nehodila do tlačovej správy účasť veľvyslanca a poslankyne NR SR, vôbec jej neprekáža  účasť JUDr. Borisa Chovanca v správnej rade TASR, ktorý v minulosti a aj v súčasnosti poskytuje právne služby špičkovému mafiánovi Petrovi Sýkorovi, pod ochranou politikov,  vyšetrovanému v minulosti  z obzvlášť závažnej trestnej činnosti. Z  vyšetrovacieho spisu by sa dalo zistiť, že zo 100 percent (8 – 10 ľudí) navrhovaných svedkov vyšetrovateľmi, bolo v krátkej dobe – 80 percent (6 – 8 svedkov) nezvestných či už mŕtvych, ako sa uvádza vo Svedectve bývalej mafiánovej svokry uverejnenom na internete.

Touto cestou vyslovujeme  poďakovanie predsedovi Správnej rady ÚPN za odovzdanie ďakovného listu predsedovi organizácie Františkovi Bednárovi, ktorý uverejňujeme.

Ďakovný list predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa

                        Svetové združenie bývalých čsl. politických väzňov


http://poprad.korzar.sme.sk/c/6908917/na-obete-augusta-1968-spominali-aj-v-poprade.html

Na obete augusta 1968 spomínali aj v Poprade

http://www.piestanskydennik.sk/sita-detail/?tx_kiossita_pi1[detail]=207648

POPRAD: Na udalosti z augusta 1968 sa stále nedá zabudnúť

21. 08. 2013 16:44
POPRAD 21. augusta (SITA) – Niekoľko desiatok, prevažne starších ľudí si dnes v Poprade pripomenulo udalosti spred 45 rokov. Na pietnej spomienke nechýbala ani Anna Malá, sestra vtedy 19-ročného Jozefa Bonka, ktorý bol jedinou obeťou sovietskych vojsk 21. augusta 1968 v Poprade. „Stále to mám pred očami. Brat sa chcel schovať do predajne, keď počul streľbu, ale bohužiaľ, nestihol to. Zasiahlo ho to tak, že mu nebolo pomoci,“ uviedla pre médiá Anna Malá. Ona, ako najstaršia zo súrodencov, si najlepšie pamätá na udalosti, ktoré sa udiali v auguste 1968. „Je smutné, že mladí nič o tom nevedia a ani v školách sa o tom nikde nepíše a neučí,“ dodala Anna Malá.
Na pietnej spomienke v Poprade sa zúčastnil aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák. Podľa neho je dôležité pripomínať si udalosti nielen z augusta 1968, ale aj ďalšie obdobia neslobody, keď boli ľudia politicky prenasledovaní, odvlečení do gulagov či koncentračných táborov. „Musíme si ich pripomínať práve preto, aby sa zločiny, ktoré boli napáchané v minulosti nezopakovali a aby ľudia k nim nabrali prirodzený odpor, pretože zlo človeka potom sprevádza a skúsenosť nás učí, že zločiny sa v ľuďoch nanovo opakujú,“ uviedol Ondrej Krajňák. Podľa neho je dôležité, aby sa ľudia postavili zlu na odpor, ktorého príkladom je aj rok 1968. V súčasnosti môže mať toto zlo podobu neriadenej privatizácie, prípadne iné formy zla, ktoré nie sú až tak viditeľné. „Ak sa teraz nebudeme zodpovedne stavať proti zlu, môže nás to neskôr dobehnúť a zvalcovať,“ povedal Krajňák.

ro;nr
Zdroj: SITA


hlavna stranka