Tages Anzeiger – 23.01.2006 – Wirtschaft – Švýcarsko
“Kapitalismus ztratil svoji duši. To je problém.”
Nová třída manažerů a správců majetků hrozí zničit základ kapitalismu. To tvrdí renomovaný kapitálový expert John Bogle.
S Johnem Boglem hovořil Walter Niederberger, New York
John Bogle je znepokojen, že “Společnost s křiklavým dvojrozdělením na Mající a Ne-mající je na kursu k masivním konfliktům.” “Žádný manažer zacházející s penězi nejedná proti zájmům Corporate America.”
President Bush hovořil před týdnem k situaci země a vyzvedl, jak americké hospodářství vytrvale roste, jak se lidem daří lépe než před pěti léty. Vy jste též republikán. Sdílíte jeho optimismus?
Ano, hospodářství je silné. Byl by zázrak, kdyby tomu tak nebylo, vezmeme-li v úvahu ohromující zajištění penězi skrze cedulovou banku. Udržujeme v provozu nyní největší pumpu světa, která propuští skoro neomezené prostředky, aby se hospodářství udrželo v chodu. Když ale pozoruji rostoucí dluhy, je mi úzko. Proto se obávám, že se pohybujeme na velmi, velmi nebezpečném terénu.
Americkým domácnostem se hospodářsky daří velmi dobře. Stoupající ceny domů vynahradily více jak dostatečně ztráty na akciích. Nezaměstnanost klesla dokonce pod 5 %.
Srovnejme přece platy špičkových manažerů a pracovníků. Platy zaměstnanců stouply reálně od roku 1980 z 14 900 dolarů jen na 15 900 dolarů, příjmy ředitelů společností ale z 625 000 dolarů na 4 500 000 dolarů. Řekl bych, že mezi nárůstem o 7 % a nárůstem o 614 % je dost podstatný rozdíl. Uprostřed 70. let vlastnilo 1 % nejbohatších celých 18 % bohatství země; dnes kontrolují 40%. Něco takového je srovnatelné jen s časem raubířských baronů na začátku 20. století. A z té doby víme, že společnost s takovým hrozivým dvojrozdělením na Mající a Ne-mající se přibližuje k masivním konfliktům.
Manažéři zdůvodňují své vysoké odměny tím, že jejich firmy dosahují vysokých zisků. Přísně kapitalistický systém Spojených států, nemůže přece nic namítat proti odměně těch nejlepších.
Kapitalismus ztratil svoji duši. To je problém. Jak v mé knize (viz seznam níže) popisuji, stala se z tradiční společnosti vlastníků společnost manažerů. Už ne vlastníci kapitálu určují, ale správci a zprostředkovatelé kapitálu. Ve společnostech si manažeři stáhnou celou smetanu pro sebe. A poradní, platové komise a poradci, kteří tyto příjmy určují, jsou placeni manažery. Že potom kapitálový trh má velký problém s hodnověrností nemůže překvapit.
Když je to tak zlé, proč se nikdo nebrání? Proč například penzijní fondy nevystupují tvrději za práva vkladatelů?
Institucionální investoři jsou zahaleni v mlze, skrze jednu velkou iluzi. Zírají na ceny akcií a nevnímají v pozadí skrytou reálnou cenu akcií společností. Vlastně by to analitici měli vidět. Ale protože jsou sami částí aktuálního kasino-systému a lehkověrnost vkladatelů využívají, nemají žádný důvod, pojmenovat věci pravým jménem. K tomu ještě nutno přičíst, že všechny důležité televizní stanice v USA jsou ve společnostech složených z firemních konglomerátů. Televizní stanice jsou tedy marketingové stroje, které jiné zájmy jako zájmy diváků zastupují. Nakonec musí člověk konstatovat, že americký spotřebitel se sotva o tyto otázky zajímá. Je krátkodobě zaměřen a nechá se rád od hezkých slibů ukonejšit.
Komu vlastně patří Amerika?
Je to vlastně otřepaná pravda, ale příliš málo známá: Amerika patří Hospodářství, Corporate America vlastní Corporate America. Ukáži Vám jeden příklad: Institucionální vkladatelé a profesionální finanční manažeři kontrolují 2/3 kapitálu v USA. Nalézají se v neustálém střetu zájmů, neboť ukládají peníze těch firem a penzijních fondů, jejichž akcie opět kolektivně kontrolují. Problém je všeobecně popírán; ale žádný finanční manažer nejedná proti zájmům Corporate America. Žádný manažer penzijního fondu nezapálí dům, ve které sám sedí.
Vaše prognózy připomínají rozpad Říše římské. Po firemních skandálech před pěti lety byly přece silně zostřeny předpisy pro vedení knih a zavedeny kontroly managementu, které měly zabránit zneužití.
Nacházíme se na šikmé ploše. Iluze o společnosti vlastníků je pryč. Nikdy více se nevrátí. Pokud člověk všemocné manažery, slabé správní rady a pasivní investory ponechá působit, nemůžeme se potom divit, když začíná drancování. To přesně se stalo v případu Ken Laye a jeho společníků u Enronu. Ale existuje také málo zřetelný způsob drancování a to ten, když manažeři zkoušejí triky v účetnictví, nebo když prostředky dávané k dispozici k rukám manažerů nejsou vykazovány jako náklady.
Početné společnosti si stěžují, že zostřené předpisy jsou příliš drahé a stěžují jejich konkurenceschopnost.
Takovéto výpovědi jsou skutečně absolutně k smíchu. Náklady na zostřené pravidla vedení knih jsou mezi 3 až 5 miliony dolarů. Ředitelé firem pobírají současně mnohonásobek takovýchto částek. Manažeři si sice rádi stěžují na regulace, ale ne ohledně nákladů pro lobby a sponzorování politických stran, nebo na kouzlo s údajnými beznákladovými prostředky. Opakuji: Kapitalismus bez společnosti vlastníků je odsouzen k zániku.
Není žádná naděje?
Američané žijí v silné, do sebe samé zaujaté společnosti. Měli bychom se nad sebou zamyslet a trochu se podívat do historie. Měli bychom například rychle odstranit obrovské deficity, měli bychom některé hloupé snížení daní presidentem Bushem zrušit. Bohužel nevidím žádné náznaky rozumného úsilí. Obávám se, že přijde vyčištění trhu, které otřese celým finančním systémem. Manažeři si už budou umět pomoci. Ale malý muž z ulice bude zase jednou ten kdo prohrál.
K OSOBĚ:
John Bogle
John Bogler založil Vanguard-Fond společnost v Pensylvánii, jednu z největších společností na světě, spravujících majetek. Vanguard je družstevně organizován a spravuje okolo 800 miliard dolarů. Bogle byl pionýrem při vývoji cenově výhodného Indexfondu. Je jedním z nejtvrdších kritiků úmluvy finančního průmyslu, který podle něho nemá na mysli zájmy malých vkladatelů. Ve svém novém díle “The Battle for the Soul of Capitalism” (New Haven & London 2005/ Yale University Press, 2005) se vypořádává se zneužíváním skrze manažerskou třídu a správcemi fondů. Toto mu přineslo velké uznání od ekonomů jako jsou Steve Galbraith, nebo nejvyššího státního zástupce New Yorku Eliota Spitzera, od Wallstreet právě tak hluboké opovržení. (wn)
překlad - Jan Šinágl
Linky:
Fortune Magazine - 9/16/2005 - The Investing Revolution
Uncommon Sense
John Bogle is the founder and former Chief Executive of The Vanguard Group, Inc., and a bestselling author on mutual funds. He’ll join the Revolution for a discussion on his work in the mutual fund and financial services industries.
http://www.worldtalkradio.com/playlist.asp?SegmentID=18047
Books
The Battle for the Soul of Capitalism (Yale University Press, 2005), ISBN 0300109903
Character Counts: The Creation and Building of The Vanguard Group (McGraw-Hill, 2002) ISBN 0-07-139115-0
John Bogle on Investing: The First 50 Years (McGraw-Hill, 2000), ISBN 0-07-136438-2
Common Sense on Mutual Funds: New Imperatives for the Intelligent Investor (John Wiley & Sons, 2000), ISBN 0-471-39228-6
Bogle on Mutual Funds: New Perspectives for the Intelligent Investor (McGraw-Hill, 1993), ISBN 1-55623-860-6