hlavna stranka


Televízny dokument a kázeň spišského diecézneho biskupa Mons. prof. ThDr. Františka Tondru

Sv. omša pri príležitosti 70. výročia Malej vojny
Pietnou slávnosťou pri Martýriu na cintoríne v Spišskej Novej Vsi si obyvatelia Spiša pripomenuli 70. výročie bombardovania mesta hortyovským letectvom. Udalosti z marca 1939 sa zapísali do dejín ako Malá vojna.

O život prišlo trinásť ľudí, medzi nimi vojaci i civilné obyvateľstvo. "Bola to smutná udalosť, pretože začínala jar, každý sa tešil. Napadli nás nečakane. Mal som vtedy sedem rokov. Bývali sme na kraji mesta pod letiskom. Stalo sa to asi o piatej popoludní. Boli sme preľaknutí. Každý sa skrýval, kde sa dalo," povedal jeden z pamätníkov tragédie 77-ročný Jozef Lipták.

Malá vojna sa začala ráno 23. marca 1939, keď maďarské vojenské jednotky bez vypovedania vojny prekročili hranice východného Slovenska a postupovali do vnútrozemia. Hlavná základňa slovenského letectva bola v Spišskej Novej Vsi. Tamojšie letisko sa stalo 24. marca 1939 pár minút po 17. hodine terčom bombardovania, ktoré však zasiahlo aj civilné obyvateľstvo. O život prišlo päť vojakov a šesť civilných osôb. Zranených bolo 28 ľudí, z nich niektorí zomreli v nemocnici. Pohreb obetí sa konal 27. marca v Spišskej Novej Vsi.

Dnešná spomienková slávnosť sa začala svätou omšou, ktorú v rímskokatolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie celebroval spišský diecézny biskup František Tondra, a pokračovala pri Martýriu na miestnom cintoríne. Prítomní si uctili pamiatku obetí položením vencov k pamätníku.

Podujatie pripravilo Ministerstvo obrany SR v spolupráci s mestom Spišská Nová Ves a tamojším Domom Matice slovenskej.

zdroj : Aktuálne sk a STV2

hlavna stranka