hlavna stranka

Kríza kapitalizmu - alebo je čas na zmenu?

Čoraz viac bývalých odporcov komunistického režimu si začína klásť otázku, či súčasný agresívny kapitalizmus, ktorý stráca svoju dušu, priniesol ľuďom niečo lepšie ako im dal komunizmus. V dominantných USA stúpa počet rozhorčených občanov, ktorí nenachádzajú riešenie z pasce do akej ich dostala úzka skupina finančných a bankárskych elít, ktoré určujú pravidlá hry a držia pod krkom väčšinu, ktorá musí zvádzať svoj každodenný boj o prežitie. Otázka znie dokedy a či sa to všetko skončí jedným veľkým vojnovým šialenstvom a vraždením?

Zdieľaj  | 

http://radoslav.blog.pravda.sk/2011/03/09/zvitazi-v-usa-socializmus/

Zvíťazí v USA socializmus?

9. Marec 2011,
Michael Moore 5 marca predniesol pred zhromaždeným davom v Madison (Wisconsin,USA) prejav, ktorý vyvolal veľký ohlas v USA.  Jeho slová svedčia o tom, že všeobecne tradovaný názor , že ľudia v USA majú vymyté mozgy médiami nie je celkom reálny. Zaujal ma natoľko, že prinášam (môj) preklad jeho podstatnej časti.:

…V kontraste s tým o čom sa Vás snažia presvedčiť , tí ktorí majú moc aby ste sa vzdali dôchodkov, dovolili zníženie platov a klesli na životnú úroveň vašich prarodičov , verte mi keď hovorím, že Amerika nie je na mizine. Táto krajina sa kúpe v bohatstve a v peniazoch, len tie peniaze nie sú vo vašich rukách , ale z rúk robotníkov a spotrebiteľov najväčšou lúpežou v dejinách skončili v rukách bánk a v portfóliách super boháčov.

Dnes 400 Američanov vlastní rovnaký majetok ako polovica všetkých ostatných Američanov.
Dovoľte mi to zopakovať – Dnes 400 obscénne bohatých Američanov , z ktorých väčšina nejakým spôsobom profitovala na „bailout-e“ v 2008, vlastní rovnaký majetok v akciách a nehnuteľnostiach ako 155 milionov Američanov. Ak toto nie ste schopní volať  finančným “coup d’état” (štátny prevrat), tak jednoducho nekonáte podľa toho, čo vo svojom srdci cítite, že je pravda. A poviem vám prečo.  Priznať si, že sme dovolili malej skupinke ľudí nahromadiť podstatnú časť z bohatstva, ktorá hýbe našou ekonomikou, znamená priznať si, že sme sa vzdali našej demokracie v prospech bohatej elity. Wall Street, banky a Fortune 500 teraz riadia tento štát. A tak až do dnešných dní, sme sa cítili bezmocní, neschopní nájsť cestu z toho von.


Nemám nič viac ako stredoškolský diplom, ale keď som bol na škole, každý študent musel absolvovať jeden semester ekonómie a tam som sa naučil jednu vec, že peniaze nerastú na stromoch, peniaze sa tvoria keď vyrábame tovar, keď máme dobrú prácu s dobrou mzdou, za ktorú si kupujeme veci, ktoré potrebujeme a to vedie k vzniku ďalších pracovných miest. Tvoria sa keď máme vynikajúci vzdelávací systém, ktorý produkuje nových vynálezcov, podnikateľov, umelcov a mysliteľov, ktorí prichádzajú s novými myšlienkami pre našu Zem. Ale ak tí, ktorí majú najviac peňazí neplatia spravodlivý podiel na daniach, štát nemôže fungovať a školy nemôžu produkovať schopných, ktorí budú vytvárať  nové pracovné miesta. A mali sme  možnosť vidieť do čoho idú takto zadržané peniaze, bohatí s nimi hrajú  bláznivé hazardné hry na Wall Street, vedúce k pádu ekonomiky. Tento hazard nás stál milióny pracovných miest, čo spôsobilo zníženie daňových odvodov a každý nejako utrpel vďaka tejto hre bohatých.

Národ nie je na mizine priatelia, Wisconsin nie je na mizine, tvrdiť to znamená opakovať jednu z troch najväčších lží. Prvá lož- Amerika je na mizine, druhá – Irak vlastnil zbrane hr. ničenia a tretia – The Packers nemôžu vyhrať Super Bowl  bez Bretta Favre.
Pravda je, že je veľa peňazí okolo nás. Veľa.  Je to len o tom, že tí, ktorí majú moc, presunuli tieto peniaze do hlbokých dobre strážených skrýš. Vedia, že páchali zločiny, keď ich zhromažďovali, vedia, že jedného dňa budete chcieť vidieť  tieto peniaze, ktoré boli kedysi vaše. A tak si kúpili stovky politikov naprieč celou krajinou aby plnili ich želania. Ale pre prípad že by ich plán nevyšiel, skrývajú sa v uzavretých komunitách a ich luxusné lietadlá sú stále pripravené na štart ak by predsa prišiel deň o ktorom dúfajú, že nepríde. Aby predišli príchodu toho dňa, keď si ľud vypýta svoju krajinu späť,

urobili dve múdre veci.:

Prvá  - majú pod kontrolou správy. 
Tým že vlastnia väčšinu médií, presvedčili veľa Američanov o ich verzii amerického sna a aby volili ich politikov. Ich verzia amerického sna je, že aj Ty môžeš raz byť taký boháč ako sú oni, kŕmia ťa príbehmi ako sa z chudobného chlapca stal boháč, ako sa zo syna slobodnej matky z Hawaii stal prezident, ako sa z stredoškoláka stal úspešný režisér (autor naráža sám na seba). Omieľajú tento príbeh stále dokola aby si uveril, že ty, áno ty môžeš raz byť bohatý, prezident alebo držiteľ Oscara. A to všetko za jediným účelom  aby si príliš nedvíhal hlavu, nerobil problémy a volil strany, ktoré chránia bohatých lebo aj ty môžeš raz byť jedným z nich.

Druhá – vytvorili jedovatú tabletku o ktorej vedia, že ju nikdy nebudeš chcieť užiť.
Je to ich verzia o zaručenom vzájomnom zničení. Keď v roku 2008 pohrozili použitím tejto zbrane a vyhlásili , buď nám dáte peniaze amerických daňovníkov alebo zbúrame americkú ekonomiku do základov. Buď na to pristúpite alebo nebudú viac žiadne  sporiace účty, penzie, štátna pokladňa,práca, domov a budúcnosť. To vydesilo každého. Reakcia bola okamžitá , tu máte , berte si naše peniaze, len nás nechajte na pokoji, prosím. Manažéri  v rokovacích miestnostiach a hedžových fondoch sa šli popukať od smiechu. A behom troch mesiacov si povypisovali tučné šeky odmien a kochali sa z toho ako ľahko obabrali národ tupcov. Vzápätí milióny prišli  o prácu, o domov, ale nikto sa nevzbúril. Až doteraz!
Vy vo Wisconsine ste prebudili spiaceho obra – pracujúci ľud USA. A tak teraz zem sa trasie, pôda sa hýbe pod nohami tých, ktorí majú moc. Váš odkaz inšpiroval ľudí po celých Spojených štátoch. Máme na to! Odmietame každého, kto hovorí, že USA sú na mizine a zlomené. Práve naopak, sme plní talentu, nápadov, schopnosti tvrdo pracovať a lásky. Áno, lásky a súcitu, k tým, ktorí nie vlastnou vinou spadli na dno. A naše želania a túžby sú rovnaké.

Chceme svoju krajinu späť!
Chceme späť našu demokraciu !
Chceme späť svoje dobré meno Spojené štáty americké, NIE “Korporácia amerických štátov”!


A ako toho dosiahnuť?

Kombináciou toho Egyptského s našim vlastným tu v Madison, s myšlienkou na statočného predavača ovocia v Tunise, ktorý obetoval svoj život aby obrátil pozornosť sveta ako vláda milionárov pre milionárov je urážkou slobody, morálky a humanity… 

….Ale mocným tejto krajiny nestačilo nás o všetko obrať , oni chceli viac, chceli našu dušu, chceli nás zbaviť našej dôstojnosti. Chceli nás umlčať a zraziť na zem aby sme si viac nemohli s nimi sadnúť za jeden stôl a rokovať o svojich právach….  A tu urobili predstavitelia „Korporácia amerických štátov“ osudovú chybu.  V snahe zotročiť nás, prebudili hnutie, nenásilnú revolúciu naprieč Amerikou a my viem že teraz je to len na nás. Amerika nie je na mizine! Jediné čo sa tu pokazilo je morálny kompas našich vládcov. A našim cieľom je opraviť tento kompas a začať viesť našu loď vlastnými silami. Ale jedna vec je istá! Základ na ktorom stojí naša konštitúcia – jeden človek – jeden hlas.  A to je vec ktorú na USA bohatí nenávidia najviac lebo napriek tomu, že držia všetky peniaze je tu jeden podstatný moment.-  Nás je viac a spolu zvíťazíme!

video na:
http://www.youtube.com/watch?v=wgNuSEZ8CDw


Wałęsa: Je čas na komunizmus XXI. storočia

03. marec 2011
„Je čas na komunizmus XXI. storočia," hovorí bývalý elektrikár z Gdaňskej lodenice V. I. Lenina, spolu organizátor slobodných odborov, predák Solidarity, nositeľ Nobelovej ceny za mier a poľský prezident, dnešní „dôchodca" Lech Wałęsa. Kto by čakal tieto slová práve od neho, nezpochybnitelného poľského a svetového symbolu boje proti komunizmu a jeho porážky. 

Lech Wałęsa v týchto dňoch prišiel s takouto myšlienkou vo svojom fejtóne pre poľský portál Wirtualna Polska, v ktorom uvažuje o príčinách, dôsledkoch a riešeniach situácie, ktorá teraz nastala v krakonách severní Afriky. „Venoval som celý život boju s komunizmom a nepripustil by som,“ píše Wałęsa, „že raz po rokoch budem volať po komunizme v novej podobe“. Situácie v Afrike to ale podľa mňa vyžaduje - „nenachádzam inou koncepciu,“ hovorí. Je vraj nutný plánovitý prístup k vyrovnaniu priepasti medzi ľuďmi a nerovnou úrovňou ich života. „V opačnom prípade všetci  spadneme do priepasti, celá civilizácia, bez rozdielu – chudobní i bohatí,“ varuje Wałęsa.

Vo svojom článku pripomína, že ide o rovnosť šancí a možností a dodáva, že na tuto zásadu sme zabudli na ceste rozvoja našej civilizácie. „Zabudli sme pri tom na úrovni lokálnej aj globálnej. Svet došiel do situácie, kedy 90 percent bohatstva je v rukou menej ako 10 percent ľudí. Takýto stav je dlhodobo nemožný, čo je vidieť v Afrike – a nejedná sa o pokojnú  cestu ku slobode a demokracii, krv tečie širokým a tragickým prameňom.“ „V niektorých krajinách boje trvajú, o niektorých sa hovorí viac, preto, lebo je tam ropa, o iných menej, preto lebo tam nie je nič, čo by svet zaujímalo. A tam začína všetko znovu a od začiatku,“ čítame v článku.

Len pri plánovitom prístupu a spoluzodpovednosti sveta môže vraj nastať poriadok, rozvoj a mier. „Preto  v týchto krajinách, ako dočasné riešenie vidím komunizmus. Je to koncepcia systému, v ktorom by chudobní a hladujúci mali garantovanou práci – nie almužnu - aby sami mohli pracovať na sebe a svoje šance a svoj chlieb,“ vidí Wałęsa riešenie. Pripomína ale aj potrebu, aby sa bohaté krajiny podelili o svoje bohatstvo, „bohatí a sýti musia preto vytvoriť stabilizačný fond“, ktorý pomôže vyrovnávať rozdiely v životnej úrovni a dá šancu chudobným.

To všetko to má byť robené v záujme stabilizácie sveta. „Sýti a pracujúci sused nás nenapadne nenapadne, nebude robiť revolúciu, bude sa tešiť zo života a využívať príležitosti a priazeň civilizácie,“ uzatvára svoje úvahy Wałęsa.

Zdroj:
Wałęsa: Je čas na komunizmus XXI. storočiaNader označuje Spojené štáty za "korporatívny fašizmus"

Nezávislý americký prezidentský kandidát Ralph Nader na predvolebnom stretnutí v Berkeley popísal súčasnú americkú vládu a ekonomický systém Spojených štátov ako "korporatívny fašizmus".
"Žijeme v krajine, ktorej demokracia sa dávno začala rúcať. Rozsah korporatívnej kontroly teraz už dosiahol úroveň korporatívneho fašizmu. My tu nemáme ekonomický systém kapitalistický; to je korporatívny fašizmus. Korporatívna moc porušuje všetky hlavné zásady kapitalizmu", povedal.
Ďalej vysvetľoval, že veľké korporácie si kupujú politikov a prostredníctvom svojich lobistov píšu zákony, takže majú Capitol v hrsti. Vláda im udeľuje milióny v subvenciách a iné sumy, pritom 68 korporácií vôbec neplatí federálnu daň. A korporatívny fašizmus nepanuje len v americkej ekonomike a politike, ale aj v iných aspektoch života; napríklad rozhodujú aj o tom, čo si ľudia majú myslieť. "Všetci máme za sebou skomercializované detstvo, preto zmýšľame korporatívne. Dostáva sa nám korporatívneho vzdelania", povedal.
Ďalej sa posťažoval, že "kedysi bolo možné bojovať proti vplyvu korporácií priamo vo Washingtone, ale dnes sú korporácie už také mocné, že je to nemožné. Korporácie sa z nás len smejú. Provokatívne nás vyzývajú, len aby sme skúsili pripraviť ich o moc".
Pokiaľ ide o rozdiel medzi republikánmi a demokratmi, Nader hovorí, že v tomto prípade máte na výber len medzi hrozným a strašným. Vyzval voličov nevoliť niektorého kandidáta len kvôli tomu, že sa im zdá byť o niečo lepší, pretože v tom prípade sa stanú obeťami.
Ale podľa neho nie je príliš neskôr zmeniť veci k lepšiemu. Lenže to si bude vyžadovať zmenu myslenia. Vyzval Američanov, aby sa obrátili jeden k druhému, začali byť aktívni a zorganizovali sa. A potom kládli požiadavky. Musia sa premeniť na "tvrdých občanov", ktorí sú odolní, dobre informovaní a schopní udrieť späť. ...
Jonathan Nack: "Nader calls U. S. ´corporate fascism´"
http://szcpv.org/08/us/nader.html
http://fufor.twoday.net/stories/4934915/


Súviasace:
http://szcpv.org/06/kapital.html
Tages Anzeiger – 23.01.2006 – Wirtschaft – Švýcarsko
“Kapitalismus ztratil svoji duši. To je problém.”

http://szcpv.org/06/demokracia.html
DEMOKRACIA NA ZHNITÝCH ZÁKLADOCH KOMUNIZMU
Cesty k svetlým zajtrajškom plné mŕtvych  
hlavna stranka