hlavna stranka

Vojnový hrdina Michael Strank dostal americké občianstvo in memoriam

 


Rodákovi zo Slovenska a vojnovému hrdinovi, ktorý sa preslávil ako jeden zo šiestich mužov vyfotografovaných pri vztýčení americkej zástavy na vrchu Surabači počas bitky o japonský ostrov Iwodžima, posmrtne priznali americké občianstvo. Informovalo o tom veľvyslanectvo USA na Slovensku.
BRATISLAVA. Seržant Michael Strank sa narodil v dedinke Jarabina a do Spojených štátov emigroval v roku 1922. Občianstvo získal v roku 1935, keď za amerického občana uznali jeho otca. Nikdy však formálne certifikát o občianstve nedostal, keďže Americký úrad pre občianstvo a imigráciu sa domnieval, že sa narodil už v Amerike.
"Ako priateľ amerických Slovákov ma veľmi teší, že seržanta Michaela Stranka oficiálne uznali za amerického občana. Bol skutočne patriotom a odvážnym americko-slovenským hrdinom, ktorý neváhal obetovať život pre službu svojej krajine," vyhlásil americký veľvyslanec na Slovensku Vincent Obsitnik. Ten je zhodou okolností takisto americkým Slovákom, v roku 1938 sa narodil v Moravanoch pri Michalovciach.
Krvavá bitka na ostrove Iwodžima
Strank pôsobil v amerických námorných silách viac ako päť rokov a preslávil sa tým, že sa objavil na fotografii Vztyčovanie zástavy na Iwodžima, ktorú vyhotovil Joe Rosenthal 19. februára 1945. Fotografia pripomína jednu z najkrvavejších bitiek druhej svetovej vojny na malom japonskom sopečnom ostrove. Stranka zabili počas akcie na Iwodžima necelé dva týždne po vzniku slávneho záberu.
Rosenthalova fotografia je najkopírovanejšou fotografiou v dejinách a v roku 1954 sa stala modelom pre pamätník pri Arlingtonskom cintoríne v štáte Virgínia, kde 29. júla doklad o občianstve odovzdali Strankovej sestre Mary Perovej.
(sita)

US War Hero of Slovak Origin Given US Citizenship in Memoriam

Bratislava, July 31 (TASR-SLOVAKIA) - Sgt. Michael Strank of the US Navy, Slovak, who became famous as one of the six members of the US Army to hoist the US flag on Mt. Suribachi during the battle for Iwo Jima, has been posthumously given a certificate of US citizenship, US Embassy in Slovakia told SLOVAKIA on Thursday.
Although Strank, who was born in the Slovak village of Jarabina (Presov region) and emigrated to the USA in 1922, became a US citizen as early as 1935 through the naturalisation of his father, he was never given a certificate on citizenship. The reason was that the records of US immigration authorities registered Strank as a man born in Pensylvania.
"As an American of Slovak origin, I'm exceptionally pleased that Sgt. Michael Strank has been recognised as an American citizen. He was a real patriot and courageous Slovak-American hero who lost his life in the service of his country," said US Ambassador to Slovakia Vincent Obsitnik.
At the time of the famous photograph 'Erecting of Flag at Iwo Jima' (photographer Joe Rosenthal, February 19, 1945), Strank had been serving in US Navy for more than five years. He died in the battle at Iwo Jima less than two weeks later.
ma/tm

http://www.tasr.sk/30.axd?k=20080731TBB00631
            

hlavna stranka